Vučić: Podrška Mogerinijeve ubrzanju evropskog puta Srbije

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je, posle sastanka sa Federikom Mogerini, da su se on i šefica diplomatije EU usaglasili oko činjenice da su mir i stabilnost na Balkanu osnovni interes i Srbije i Evropske unije.

Preneo je i da je od visoke predstavnice dobio snažnu podršku za nastavak evropskog puta i ubrzanje reformi, u različitim sferama društvenog života u Srbiji, a time puta ka EU.

"Razgovarali smo o ispunjavanju obaveze iz poglavlja 23 i 24 (vladavina prava), o tome koja će nova poglavlja biti otvorena, ali i o onome što je, čini mi se, i najvažnije, a to je kako ćemo svi zajedno na Zapadnom Balkanu nastaviti svoj put ka EU i međusobnu saradnju", rekao je predsednik Srbije, koji boravi u radnoj poseti Briselu.

Vučić je dodao da očekuje da svi u regionu shvate da se od povratka u prošlost i života u prošlosti gubi mnogo dragocenog vremena potrebnog za izgradnju drugačije i bolje budućnosti.

Upitan za izjave zvaničnika EU da postoji "pozitivan momentum", koji treba iskoristiti kada su evrointegracije Srbije i regiona u pitanju, predsednik Srbije kaže da se nada da je to prilika za ceo region.

Kada je Srbija u pitanju, Vučić kaže da očekuje ubrzano otvranje novih poglavlja.

"Ja nemam nikakvih iluzija. Za nas ostaje ključno pitanje da sačuvamo mir i stabilnost, pre svega mir u BiH i da vidimo šta ćemo sa KiM. Poglavlje 35 se provlači i kroz mnoga druga poglavlja i neće biti zatvoreno do onoga što mi zovemo normalizacija odnosa Beograda i Prištine, a ovde kažu – Srbije i Kosova. To je pretežak zadatak za jednu glavu, za nekoliko ljudi. U tome mora da učestvuje ceo naš narod i zato imamo i unutrašnji dijalog", kostatovao je predsednik Vučić.

Kada je unutrašnji dijalog o Kosovu u pitanju, Vučić kaže da je zadovoljan time što je na dva dosadašnja skupa čuo različite stavove i što je neke stvari mogao da nauči.

"Da smo imali te pameti i to radili pre 10–12 godina, možda bi neke stvari sada izgledale drugačije. Tako da, jesmo optimisti, ali moramo da znamo da nas najteže stvari tek čekaju", zaključio je Vučić.

Vučić je u izjavi novinarima naglasio i da su on i Mogerinijeva razgovarali o nastavku dijaloga Beograda i Prištine, koji će se, istakao je, nastaviti svakako pod pokroviteljstvom EU, u Brisleu ili negde drugde.

"Da, razgovarali smo o tome... Da li će biti ovde u Briselu ili na drugom mestu, ali svakako pod pokroviteljstvom Evropske unije. Dakle, biće ili Mogerinijeva ili Ejnhorst, ali uvek pod okriljem EU", rekao je srpski predsednik posle razgovora s Mogerinijevom u sedištu Evropske komisije.

U saopštenju objavljenom na sajtu EEAS navodi se da je Federika Mogerini razgovaral sa Vučićem o evrointegracijama Srbije i dijalogu sa prištinom, odnosno normalizaciji odnosa.

"Mogerini i Vučić su razgovarali o novoj fazi dijaloga Beograda i Prištine, odnosno o sveobuhvatnoj normalizaciji odnosa, koje Visoki predstavnik olakšava u ime EU", kaže se u saopštenju.

Oni su, ističe se, "ponovili dogovor o potrebi unapređenja dijaloga radi regionalne transformacije za obe strane, Srbije i Kosova, kako bi mogli da ostvare napredak na svojim putevima ka EU".

Kako se navodi, jedna od tema je bila i situacija na zapadnom Balkanu i potreba za istinskim pomirenjem i saradnjom u korist svih.

"EU je značajno revitaliziovala svoj angažman sa regionom zapadnog Balkana, što je potvrdio Evropski savet u martu kao i predsednik (Evropske komisije) (Žan Klod) Junker u svom govoru održanom u septembru", navodi se u saopštenju i dodaje da su se visoka predstavnica i predsednik Srbije složili o važnosti posvećenosti Srbije reformskim procesima EU.

"Dalekosežne posledice Izetbegovićevog intervjua"

Aleksandar Vučić je ponovio da se, kada je reč o izjavi člana predsedništva BiH Bakira Izetbegovića, radi o "veoma složenoj izjavi, sa dalekosežnim posledicama" i odbacio navode o ličnoj burnoj reakciji i krivici Srbije za polemiku koja se povela oko toga.

"Ceo intervju sadrži mnogo značajnih elementa - od odnosa bošnjačkog člana Predsedništva prema Sandžaku... do toga koja su to sredstva kojima će se štititi teritorijali integritet BiH, dakle ratna vojna sredstva, a sa druge strane se izražava lična želja da deo teritorije Srbije pripada nekom drugom", rekao je Vučić, novinarima u Briselu.

Naveo je da je i dalje za to da to analiziramo i ne reagujemo ni jednom teškom rečju.

"Ali, ako neko misli da su to bile nevažne, usputne reči, mislim da taj neko greši", poručio je predsednik Srbije.

Kako je rekao, postoji matrica u kojoj je potreba nekih u našoj zemlji da uvek okrive srpsku stranu, kao što u delu međunarodne zajednice postoji matrica da se uvek sve strane pozivaju na smirivanje, jer neće da kažu ko je krivac.

"Ne nalazim da smo bilo šta krivi, niti bilo čime doprineli" rekao je Vučić.

"Mi još nismo reagovali, osim što smo ponovili ono što smo čuli u intervju. Niste čuli ni moju osudu, ni ocenu, ni kvalifikaciju", kaže Vučić

On je istakao da Bakir Izetbegović nikada dosad pred srpskim zvaničnicima nije govorio o svojoj nadi da će Kosovo biti priznato, tvrdnji da je trebalo da bude priznato, niti je ikada pominjao unutrašnje odnose u Republici Srbiji.

Vučić je naglasio da ne postoji "Dejtonski sporazum za Srbiju", već se taj sporazum tiče BiH, gde je Srbija ta koja ima određena "prava i garancije" i iz tog ugla može da govori o BiH, kao i Hrvatska, iz ugla garanta sprovođenja Dejtonskog sporazuma.

"A, na osnovu kog sporazuma vi govorite o Sandžaku? Na osnovu čega govorite o ratnoj opciji ukoliko neko krene u narušavanje vašeg teritorijalog integriteta, a sa lakoćom se govori o rušenju srpskog teritorijalog integriteta?", upitao je predsednik Srbije.

Број коментара 28

Пошаљи коментар
Види још

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 25. април 2024.
8° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво