Surinam povukao priznanje Kosova

Republika Surinam donela odluku o povlačenju priznanja Kosova i Metohije kao nezavisne države. Ministar spoljnih poslova Srbije Ivica Dačić zahvalio se Surinamu "na izuzetno važnoj odluci" koja pokazuje, kako kaže, da se mora razgovarati i održavati kontakt sa svim zemljama ako mislimo da nam je KiM nacionalno i državno pitanje.

Vlada Surinama donela je odluku 27. oktobra 2017. godine, a diplomatska nota, u kojoj se obaveštava o pomenutoj odluci, upućena je Ministarstvu spoljnih poslova Kosova 30. oktobra.

Ministar spoljnih poslova Srbije Ivica Dačić rekao je na konferenciji za novinare da ga je "posle dugotrajnog rada i brojnih razgovora" ministarka spoljnih poslova Surinama sinoć obavestila da je ta zemlja donela odluku o povlačenju priznanja Kosova i Metohije kao nezavisne države. 

Dačić je naveo da je u toku noći stigla i zvanična nota u kojoj se Srbija obaveštava o potezu Surinama koji je prošle godine, 8. jula, priznao jednostrano proglašenju nezavisnost Kosova.  

Stalna misija Republike Surinam pri UN ponovila je izraze najdubljeg poštovanja Stalnoj misiji Republike Srbije pri UN, navedeno je u noti.

Dačić je dodao da je za njegovog mandata samo pet država priznalo Kosovo, a da je jedna povukla svoju odluku. Napomenuo je da je do sada 106 država priznalo jednostrano proglašenu nezavisnost Kosova i Metohije.

"Do avgusta 2012. godine 85 zemalja je za četiri godine priznalo Kosovo i to govori o uspešnosti diplomatije", poručio je Dačić.

Zahvalio je svima koji su pomogli kao i "našim građanima koji žive u zemljama širom sveta" i pozvao ih je na zajednički rad i razgovore kako bi i druge zemlje povukle slične poteze.  

"Ovo pokazuje da nije sve gotovo kao što to neko govori", rekao je Dačić.

Kaže da na sajtu Ministarstva spoljnih poslova Kosova stoje laži da su jednostrano proglašenu nezavisnost Kosova priznale neke zemlje koje to nikada nisu uradile. Dodao je da nije siguran da će Priština objaviti potez Surinama. 

Poručuje da je od istorijskog značaja da se dešava i ovakav reverzibilan proces.

"Ovo nismo uradili parama jer para nemamo, nismo uradili pritiscima jer nemamo čime da pritiskamo, ali moramo da budemo posvećeni", rekao je Dačić.

Dačić je novinarima u skupštinskom holu, gde se obratio nakon konferencije, rekao da je odluku o povlačenju priznanja nezavisnosti Kosova Surinam poslao ministarstvima spoljnih poslova i Srbije i Kosova, ističući da tu odluku u Prištini kriju.

Ministarima je novinarima podelio notu sa pečatom i potpisom ministra spoljnih poslova Surinama.

"Pa neka ovo demantuju. Kažu ovi sa Kosova - pa to je nemoguće da neko povuče priznanje. Je l'? Sad je nemoguće, znači to sada ne postoji, a moguće je da neko donese odluku o priznanju. Taj što donese odluku može da donese, znači vlastan je da donese i drugačiju odluku", rekao je Dačić.

Kosovsko ministarsto spoljnih poslova inače negiralo je da je država Surinam povukla priznanje jednostrano proglašene nezavisnosti Kosova i Metohije. 

Povodom ove odluke Surana reagovao je i direktor kancelarije za KiM Marko Đurić rekavši da je to "divna vest". Ističe da to demantuje sve tvrdnje vlasti u Prištini da je proces priznavanja nepovratan.

"Smatram da je ova odluka važna i za druge zemlje Latinske Amerike. Ne zaboravite da Surinam ima odnose i sa Kolumbijom i sa Peruom i sa drugim zemljama i da je reč o zemlji koja je po površini dva puta veća od teritorije Srbije. To je zemlja koja nije bez uticaja u Latinskoj Americi", navodi Đurić.

Profesor Pravnog fakulteta u Beogradu Bojan Milisavljević objasnio je da odluka Surinama ima punu pravnu snagu i deluje u recipročnim odnosima od trenutka momenta davanja. 

Surinam je država u Južnoj Americi, a ranije se zvao Holandska Gvajana. Glavni grad je Paramaribo.

Nezavisnost je stekao 25. novembra 1975. godine i prostire se na površini od 163.820 kvadratnih kilometara.

Prema popisu iz 2012. godine, Surinam je imao nešto više od 530.000 stanovnika. Zemlja je izuzetno raznolika jezički, etnički i verski.

Priština tvrdi da je daleko veći broj zemlja priznao samoproglašenu nezavisnost Kosova od zvaničnih 106. Kosovo neće biti tema na sutrašnjoj konferencija Unesko, ali će se o njemu raspravljati 14. novembra na redovnoj sednici Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija.

Број коментара 31

Пошаљи коментар
Види још

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 25. април 2024.
14° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво