FIC Briselu: Podržite reformske napore Beograda

Savet stranih investitora u Srbiji (FIC) preneo je snažnu poruku Evropskoj komisiji i drugim evropskim institucijama da je važno da podrže reformske napore Beograda kroz sam proces pristupanja EU i kroz različite vidove pomoći, izjavila je izvršna direktorka FIC-a Ana Firtel.

Ana Firtel je, u intervjuu za najnoviji broj magazina Diplomacy&Commerce, povodom nedavnog četvrtog boravka delagacije FIC-a u Briselu, istakla da je u proteklih 15 godina – od 2002. do 2017. godine, koliko je FIC aktivan u Srbiji – očigledan pozitivan razvoj situacije kada je reč o kvalitetu reformi u Srbiji i o izgradnji funkcionalne tržišne ekonomije.

Srpska vlada je u tom periodu bila otvorena za razgovore sa stranim investitorima i na tom planu je, kako je istakla Firtelova, ostvaren napredak.

"Objektivno govoreći, Srbija je imala dosta izazova na svom putu i morala je da se, zajedno sa ekonomskim izazovima, izbori sa velikim brojem paralelnih pitanja. Ipak, ono što nam je donelo najveće zadovoljstvo u proteklih 15 godina je činjenica da je sam kurs pristupanja Srbije EU bio konstantan u smislu postepene implementacije principa otvorene tržišne ekonomije", navela je Firtelova.

U razgovoru sa predstavnicima Evropske komisije o naporima Srbije u procesu pristupanja EU, FIC je pokrenuo mnoštvo pitanja, među kojima su: kako pomoći Srbiji da odgovori na ekonomske kriterijume tokom procesa pristupanja EU, kako stvoriti funkcionalnu tržišnu ekonomiju i odoleti konkurentskim pritiscima.

FIC je, kao predstavnik stranih, ali uglavnom evropskih preduzeća u Srbiji, izneo i svoju ocenu aktuelne poslovne klime u Srbiji, kao i predloge za njeno poboljšanje, naročito kroz mehanizam pretpristupnih pregovora, dodaje Firtelova.

"Imajući u vidu da okupljamo preko 130 kompanija iz preko 30 sektora, možemo pomoći u svim oblastima", naglasila je direktorka FIC-a.

Ukazala je i da je za ispunjenje kriterijuma za kreiranje funkcionalne ekonomije potrebno postojanje propisa koji će omogućiti sigurnu i brzu izgradnju novih proizvodnih postrojenja, zatim dobri propisi o radu, predvidljivi poreski zakoni, moderni zakoni koji omogućavaju digitalizaciju i e-trgovinu bez komplikovane administracije, i efikasan zakon o stečaju.

Prema njenom mišljenju, ključne oblasti na koje bi Vlada Srbije trebalo da se fokusira su poreska politika ili, kako kaže, procedure i predvidljivost poreskog sistema.

Na drugom mestu je radno zakonodavstvo, odnosno prvenstveno dalja modernizacija zakona o radu i regulisanje delatnosti agencija za regrutovanje kadrova.

Firtelova smatra da je treća ključna oblast pitanje gde je Srbija već ostvarila ozbiljan napredak, a to je oblast nekretnina i građevinarstva, sa fokusom na dobru primenu regulativa.

Među važna pitanja ubrojala i oblast kontrole i bezbednosti hrane, zatim elektronsku trgovinu, digitalizaciju, kao i uređivanje oblasti stečaja i deviznog poslovanja.

"Regulisanje postupka stečaja bi trebalo da omogući funkcionalno tržište, dok bi propisi o deviznim operacijama trebalo da budu liberalizovani", zaključila je Firtelova.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 26. април 2024.
14° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво