Kuda ide Evropa u bezbednosnom smislu?

Sedmi Beogradski bezbednosni forum pod nazivom "Izgradnja zajedničke budućnosti u vremenu nesigurnosti" okupio je u Beogradu domaće i strane političare i stručnjake koji raspravljaju o globalnoj krizi, bezbednosnim problemima Evrope i Balkana i gde je mesto Srbije na globalnoj bezbednosnoj mapi. Na konferenciji će biti više od 100 govornika i 700 učesnika.

Kuda ide Evropa posebno u bezbednosnom smislu, jedno je od glavnih pitanja na Forumu.

"Najveće bezbednosne pretnje u Evropi su rast populizma i desničarskog ekstremizma, urušavanje država na Bliskom istoku i severu Afrike, potencijal za terorizam, organizovani kriminal, globalizacija i neuspeh koji globalizacija može da dovede, posebno u Africi, i tradicionalni sukob između Evrope i Rusije", navodi Filip Ejdus, docent na Fakultetu političkih nauka i istraživač na Univerzitetu u Bristolu.

Traži se i odgovor na to kakva je evropska perspektiva Balkana.

"Zapadni Blakan može da postane deo Evropske unije, pitanje je za koliko vremena, za koliko godina i kako će izgledati EU tada", ističe Florijan Biber sa Univerziteta u Gracu.

Direktorka Odeljenja za evropske politike češkog Ministarstva spoljnih poslova Jita Znamenačkova navodi da se Evropska unija suočava sa brojnim izazovima. 

"EU se danas suočava sa različitim krizama - Bregzitom, migrantskom krizom, katalonskim referendumom o nezavisnosti, ali je uvek u istoriji Unije bilo nekih vrsta kriza", navela je Znamenačkova. 

Zbog toga bi, apostrofirala je, uvek trebalo da imamo na umu da je EU amizciozan projekat i da se držimo tog puta. 

Prema rečima profesora Univerziteta u Ženevi Dušana Šiđanskog krize koje danas imamo u EU su drugačije nego ranije, i pritom deluju istovremeno.

"Situacija sa migrantima, terorizam, pretnje koje dolaze spolja... Unija je sada u problemu šta i kako da uradi. Potrebna je jedna sveobuhvatna vizija, jedan bez drugih problema ne možete da rešite", smatra Šiđanski. 

Akademski događaj, kojim je tradicionalno otvorena konferencija, usmerava dijalog mladih istraživača na ulogu EU u upravljanju krizama, ispitujući koliko je njihov uticaj vidljiv.

Na ovogodišnjem bezbednosnom forumu diskutovaće se o doprinosu saradnje Srbije i NATO bezbednosti u regionu, normalizaciji odnosa Beograda i Prištine, odnosu bezbednosti i religije i uticaju žena na politiku na Zapadnom Balkanu.

Prethodnih šest godina na Bezbednosnom forumu učestvovalo je više od 4.000 ljudi.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 02. мај 2024.
19° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво