Parlament u ponedeljak o amandmanima na prosvetne zakone

Skupština Srbije završila je načelnu raspravu o dva prosvetna zakona - predlog Zakona o osnovama sistema obrazovanja i vaspitanja i Zakona o visokom obrazovanju. Rasprava o amandmanima zakazana za ponedeljak.

Opozicioni poslanici, tokom skupštinske rasprave o dva prosvetna zakona, najviše su kritikovali to što će ubuduće ministar da verufikuje izbor direktora škola, što se posao Nacionalnog prosvetnog saveta i Nacionalnog saveta za visoko obrazovanje svodi na savetodavnu ulogu, ali i što se zakoni usvajaju po hitnom postupku, dok poslanici vladajuće većine tvrde da su kritike neosnovane.

 

Kako kažu u vladajućoj većini, pri izboru direktora škole zadržava se ista procedura.

Poslanica SRS Vjerica Radeta smatra da je to što ministar bira direktore škola ozbiljana primedba i da je u suprotnosti da decentralizacijom koju zastupa SRS.

Ona je upitala ministra prosvete Mladena Šarčevića kako će kao ministar stati iza izbora direktora u Boljevcima, Pukovcu, Ritopeku, Drenovi i drugim mestima u Srbiji, navodehci da to treba da rade lokalne samouprave, pre svega školski odbori.

Prema njenom mišljenju, bezbednost u školama je danas na veoma niskom nivou.

"Nemojte da zapošljavate penzionisane čuvare koji nemaju prava ništa da urade, nego samo da otvaraju i zatvaraju vrata. Mora se uraditi nešto da se podigne niovo bezbednosti u školi", smatra Radeta.

Šarčević joj je uzvrtati rekavši da je bezbednost dece u školama prioritet, da su ranije bili dovoljni samo dežurni nastavnici, ali da je sada morao da se uključi i MUP.

Poslanik vladajuće većine Aleksandar Maletić rekao je da većina opozicionih poslanika nije ni pročitala predlog Zakona o osnovama sistema obrazovanja i vaspitanja, da procedura pri izboru direktora ostaje ista samo što će na kraju izbor verifikovati ministar prosvete.

Prema tome, tvrdnja da će ministar postavljati za direktore kadrove SNS - ne stoji.

"Možda takvo razmišljanje opozicionih poslanika dolazi što oni imaju takvu životnu filozofiju, što bi svoje bliske rođake - sestre postavili u RIK, ili očeve u OIK. Verovatno bi postavili bliske ljude za direktore škola", rekao je Maletić. 

Aleksandra Čabraja (nezavisna poslanica) rekla je da su prosvetni radnici opterećeni brojnim vannastavnim obavezama i da se svaka reforma i sve što se dešava u školstvu lomi preko njihovih leđa i dodala da će glasati protiv donošenja oba Zakona.

Predsednik Odbora za obrazovanje Muamer Zukorlić ocenio je da je dosadašnji izbor direktora škole bio štetan, jer je bilo "razlivanja odgovornosti".

On je rekao da će ubuduće postojati jasna adresa ko će biti kriv ako direktor "ne valja".
Zukorlić je kazao da je bolno zatvoriti bilo koju školu i dodao da bi se sačuvale škole mora se sačuvati selo.

Na predloge dva prosvetna zakona - Zakon o osnovama sistema obrazovanja i vaspitanja i Zakon o visokom obrazovanju stiglo je 1.234 amandman.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

среда, 24. април 2024.
10° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво