Vučić: Imamo dokaze o veoma ofanzivnom obaveštajnom delovanju protiv Srbije u Makedoniji

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je da su zaposleni u Ambasadi Srbije u Makedoniji povučeni na konsultacije nakon što je od nadležnih obaveštajnih organa "dobijeno dovoljno dokaza o veoma ofanzivnom obaveštajnom delovanju protiv određenih organa i institucija Srbije".

"Naše je da naši ljudi budu pripremljeni i spremni, biće verovatno nekih promena i našem osoblju, da se zaštiti prijateljstvo Srba i Makedonaca i da znamo kako je delovati u drugačijem i novom okruženju koje nama nije bilo poznato do pre nekoliko meseci", rekao je Vučić.

Naveo je da je mnogo spekulacija i da će u narednih deset dana sve biti mnogo jasnije.

Vučić je istakao da Srbija želi da ima dobre odnose sa Makedonijom, ali i da mora da se pripremi i prilagodi novim okolnostima.

"Mi ćemo svoje interese zaštititi i gradićemo dobre odnose sa Skopljem", rekao je predsednik na pitanje da li kriza u odnosima sa Makedonijom ima veze sa članstvom Kosova u Unesku.

"Ali, kako bih vam rekao... Ti odnosi će morati da budu zasnovani na uzajamnom poštovanju. Da li će Albanci uvrstiti Kosovo na dnevni red Skupštine Uneska... Naš je posao da zaštitimo interese Srbije, a da pritom ne narušimo interese drugih zemalja", rekao je predsednik.

Ukazao je da tu, međutim, ima mešanja nekih drugih sila.

"Naše je da umemo da odgovorimo i da umemo da zaštitimo naše delovanje od uticaja spoljnih faktora...", rekao je predsednik.

Upitan da li misli na Rusiju, odgovorio je: "Nisam pomislio na Rusiju."

Svi zaposleni u Ambasadi Srbije u Skoplju povučeni su sinoć u Beograd na hitne konsultacije.

Ministarstvo spoljnih poslova Makedonije saopštilo je ranije da je dobilo notu od Ambasade Srbije u Skoplju kojom su obavešteni da je kompletno osoblje pozvano u Beograd na konsultacije.

Premijerka Ana Brnabić je rekla da je imala konsultacije sa predsednikom Aleksandrom Vučićem i ministrom spoljnih poslova Ivicom Dačićem.

Dačić: Deo osoblja će biti vraćen, prisutan i strani faktor 

Prvi potpredsednik Vlade i ministar spoljnih poslova Ivica Dačić izjavio je da će država preduzeti mere da zaštiti naše interese u Makedoniji i istovremeno preispitati našu osposobljenost i kapacitete za obavljanje posla u aktuelnim uslovima u toj zemlji.

"Već sledeće sedmice, posle sastanaka koje ćemo ovde imati, a imaćemo i sastanak sa predsednikom Republike Srbije Aleksandrom Vučićem, deo našeg osoblja biće vraćen u Skoplje, a ambasador će biti vraćen kasnije, kada završimo sve konsultacije koje imamo nameru da sprovedemo ovde u Beogradu", rekao je Dačić za Tanjug.

Šef srpske diplomatije je objasnio da su zaposleni u Ambasadi Srbije u Makedoniji povučeni, jer je nedvosmisleno, sa jasnim dokazima, ustanovljeno pojačano ofanzivno delovanje prema Republici Srbiji, u čemu je, kako kaže, svakako prisutan i strani faktor.

"Mi ćemo preduzeti mere da se pripremimo za rad u jednom takvom okruženju", istakao je ministar, ali i naglasio da Srbija želi dobre odnose sa Makedonijom.

Ministarstvo spoljnih poslova Srbije je, kako dodaje, juče obavestilo Ministarstvo spoljnih poslova Makedonije o povlačenju celokupnog osoblja Ambasade Republike Srbije u Skoplju na konsultacije u Beograd.

"Mi nedvosmisleno želimo dobre odnose sa Makedonijom. Želimo da gradimo dobre odnose, zato što smo susedi, zato što imamo mnogo zajedničkih interesa i zato što su to dva bliska naroda. Ali naša obaveza je da zaštitimo naše interese, i u skladu sa tim ćemo primenjivati osnovne diplomatske principe u međunarodnim odnosima, odnosno princip reciprociteta u svim oblastima", ističe Dačić.

O ovoj temi oglasila se i makedonska vlada, koja je poručila da Makedonija razvija prijateljske odnose sa svim susednim zemljama, a da će prilikom glasanja o članstvu Kosova u Unesku, imati u vidu poziciju većine zemalja članica Evropske unije.

Nakon toga, Dačić je poručio da bi i Srbija mogla da promeni stav o imenu Makedonije.

Do situacije poput ove u diplomatskoj praksi može doći iz više razloga, kaže bivši šef jugoslovenske diplomatije Vladislav Jovanović.

"Može to da se dogodi iz bezbednosnih razloga koji je apsolutan i najhitniji, ali se obično ne povlače svi, ostavlja se makar jedan čovek i to je privremena mera. Mogući razlog je i demonstracija nezadovoljstva", ističe Jovanović.

Број коментара 37

Пошаљи коментар
Види још

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 18. април 2024.
7° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво