"Vučić je za SAD ključni akter za mir u regionu"

Predsednik IstVest instituta i bivši američki ambasador u Beogradu Kameron Manter očekuje da će predsednik Srbije tokom predstojeće posete SAD ukazati na to da na zapadnom Balkanu postoje ozbiljni izazovi i da je zemljama regiona potrebna pomoć SAD u cilju pronalaženja rešenja. Bivši američki ambasador u Srbiji Vilijem Montgomeri smatra da je pitanje statusa Srpsko-ruskog humanitarnog centra važno pitanje za Srbiju, i da su implikacije odluke po tom pitanju izuzetno važne za srpski narod.

Predsednika Srbije Aleksandra Vučića u Vašingtonu dočekuju kao "ključnog aktera u održavanju mira i stabilnosti u susedstvu Srbije", kako to za Tanjug kaže bivši američki ambasador u Beogradu, a danas šef jedne uticajne tink-tenk organizacije, Kameron Manter.

To, međutim, ne znači da Vučića očekuje lak posao u Vašingtonu. 

Naprotiv. Na to upućuju i eksperti za politiku američke administracije, koji veruju da će posetom, mimo bilateralnih tema, svakako dominirati pitanje na čijoj je strani Beograd, imajući u vidu interese zapada i Rusije u regionu. 

Od šefa srpske države, po svemu sudeći, tokom ove posete, prve u tom svojstvu, očekivaće se jasni i konkretni odgovori, čije implikacije, takođe, mogu biti vrlo konkretne.

Tako misli, na primer, još jedan bivši ambasador SAD u našoj zemlji, Vilijam Montgomeri, koji, naizgled paradoksalno, kaže da pitanje Srpsko-ruskog humanitarnog centra i status njegovog osoblja neće biti bitna tačka na dnevnom redu sastanaka u Vašingtonu.

"Žao mi je što to moram da kažem ali u opštoj slici, za SAD zapravo i nije bitno da li će Srbija odlučiti da se približi Rusiji dajući na primer ''diplomatski status'' onome što bi trebalo da bude ''humanitarni centar''. Dani Hladnog rata kada su te stvari bile važne za SAD su odavno prošli," rekao je Montgomeri za Tanjug.

To je, kaže, mnogo važnije pitanje za narod Srbije i to kako on vidi svoju budućnost: "Jer će implikacije te odluke snositi narod Srbije, a ne SAD", upozorava Montgomeri. 

Da ne ostane nikakva dilema po tom pitanju, profesor vašingtonskog instituta Kejto Ted Karpenter precizira: "Trampova administracija je tek za dlaku manje rusofobična nego prethodna". 

"Američke vođe na uticaj Moskve bilo gde gledaju sa oprezom i često otvorenom sumnjom", ocenjuje Karpenter za Tanjug. 

Predsednik IstVest instituta, Kameron Manter očekuje da će to pitanje biti sagledavano u širem kontekstu.

Prema njegovim očekivanjima, Vučić će se, kao i Vašington, usredsrediti na pitanja u rasponu od rukovođenja u BiH i Makedoniji, preko odnosa Beograda i Prištine do ekonomskog povezivanja regiona i članstva u zapadnim institucijama.

Razume se da će na stolu biti i druga, bilateralna pitanja, pre svega ekonomske saradnje i američkih investicija u Srbiji, ali i saradnje na odbrambenom planu. 

Vučić će tako već sutra imati sastanak sa šefom Biroa nacionalne garde SAD Džozefom Lengjelom i komandantom Nacionalne garde Ohaja, general-majorom Markom Bartmanom. 

Očekuje ga i susret sa predstavnicima Poslovnog saveta za međunarodno razumevanje.

U kompaniji CISCO srpski predsednik će prisustvovati potpisivanju Memoranduma o razumevanju. 

Zatim će imati sastanak sa predsedavajućim i kopredsedavajućim Senatskog potkomiteta za Evropu, senatorom Ronom Džonsonom i senatorom Krisom Marfijem. 

Takođe je planiran susret sa kopredsedavajućim Srpskog kongresnog kokusa, kongresmenima Tedom Poom i Emanuelom Kliverom.

Konačno, u ponedeljak sledi i ključni sastanak, sa potpredsednikom Pensom.

Poseta Vašingtonu dolazi posle više značajnih spoljnopolitičkih sastanaka predsednika Vučića, uključujući poslednji, u petak u Briselu, sa predsednikom Saveta Evropske unije Donaldom Tuskom. 

U svim tim razgovorima Srbija je dobila podršku za svoj evropski put i pohvale za ključnu ulogu u održavanju stabilnosti u regionu, kao i sprovedene ekonomske reforme. 

Predsednik Vučić svojim sagovornicima poručio je da Srbija želi dobre odnose sa svim centrima političke moći i odlučivanja, i da ostaje pri politici za koju smatra da je pre svega u interesu građana Srbije. 

Da li će očekivanja Vašingtona biti u skladu s takvom politikom i na kojim tačkama, moglo bi da bude jasnije već za par dana, po Vučićevom povratku iz ove, nema sumnje, i značajne i veoma izazovne posete. 

Број коментара 36

Пошаљи коментар
Види још

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 02. мај 2024.
15° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво