Đurić: Srpska lista garant bezbednosti na KiM

Direktor Kancelarije za KiM Marko Đurić poručio je danas da jedino Srpska lista na izborima 11. juna može da pruži garacije za bezbednost srpskog stanovništva na KiM.

Marko Đurić je istakao da je ta lista spremna i da posle izbora u Prištini govori glasom srpskog naroda, a ne glasom političkih predstavnika kosovskih Albanaca.

U razgovoru sa studentima Fakulteta za bezbednost, Đurić je rekao da će institucije Srbije nastaviti da funkcionišu na KiM, bez obzira šta se desi 11. juna, ali je naveo da od ishoda izbora zavisi koliko će efikasno moći to da čini.

"Naš narod može da računa na podršku Srbije, međutim, sasvim sigurno i od ishoda izbora 11. juna zavisi u kojoj meri će Srbija moći efikasno da pruža podršku našem narodu, jer nema sumnje da je cilj kosovskih albanaca da ograniči uticaj i dotok podrške", rekao je Đurić.

Prema njegovim rečima to se videlo i prethodnih dana kada se bile ometane pošiljke sa dečjim dodacima i različitim socijalnim davanjima koje iz budžeta Srbije dolaze na KiM.

"Ukoliko Srpska lista ne bi imala dovoljnu političku snagu nakon izbora 11. juna, takva praksa bi eskalirala, pogoršavala bi se i rastao bi pritisak na Srbe na KiM", rekao je Đurić.

On je ocenio da trenutnu situaciju na KiM karakterišu velike tenzije, navodeći da su albanski politički predstavnici rešeni da na parlamentarnim izborima 11. juna uspostave punu kontrolu nad političkim sistemom u južnoj srpskoj pokrajini.

Objasnio je da će albanski političari pokušati da uspostave kontrolu nad skupštinom u Prištini uz pomoć druguih nacionalnih zajednica, a ne samo glasovima albanskih političkih partija.

Podsetivši da nijedna važna odluka u skupštini u Prištini ne može biti doneta bez glasova većine nacionalnih zajednica, Đurić je upozorio da jedna od tih odluka može biti transformacija kosovskih snaga bezbednosti u takozvanu vojsku Kosova.

"Osim što bi to bilo suprotno vojno tehničkom sporazumu iz Kumanova i Rezoluciji 1244, uspostavljanje takve oružane formacije predstavljalo krupnu pretnju i izazov za regionalnu stabilnost, a Srbi na KiM bi to doživeli kao nepotrebnu pretnju", rekao je Đurić.

Govoreći o Briselskom dijalogu Đurić je naveo da je Srbija čvrsto rešena da sve probleme rešava, ne kroz konflikte i svađe, već kroz razgovore i o najtežim pitanjima čuvajući svoje interese.

Kako je rekao, predstavnici Albanaca su prethodnih meseci bežali od tih razgovora, odnosno od sprovođenja dogovora koji su u interesu srpske zajednioce poput ZSO.

On je poručio da bi Albanci trebalo da prestanu da se vode maksimom "Što je dobro za Srbe, loše je za Albance".

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 26. април 2024.
8° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво