среда, 10.05.2017, 23:00 -> 23:22
Извор: РТС
Šta će biti sa briselskim dijalogom?
Zbog pada kosovske vlade žali Evropska unija i poziva kosovske institucije da, bez obzira na to, nastave dijalog u Briselu. A pregovori Beograda i Prištine praktično su zamrznuti već šest meseci. Pomaka nema još od novembra kada je postignut sporazum o telekomunikacijama. Na prekid je uticalo hapšenje Ramuša Haradinaja, koje je pratilo izglasavanje rezolucije u kosovskom pralamentu kojom se traži prekid dijaloga.
Izglasavanje nepoverenja Vladi Ise Mustafe, za Beograd znači nepoverenje u nastavak briselskog dijaloga. Novonastala situacija tumači se kao alibi za bojkot novog sastanka.
"Verovatno da će prvi indikator toga u kom će se pravcu nastaviti dijalog o normalizaciji biti to koje će ideje ponuditi vlastodršci u Prištini glasačima u kampanji. Ukoliko to bude samo mržnja prema Srbima i ukoliko bude zanemarivanja problema koji su se nagomilali u pokrajini, onda se bojim da to neće biti dobra osnova za nastavak dijaloga", kaže Damjan Jović iz Kancelarije za KiM.
Na odlaganje dijaloga može da utiče i postizborna kriza. Bez brzog formiranja kosovske vlade, 2017. godina je izgubljena kada je reč o normalizaciji odnosa.
"Ali sam dijalog nije toliki probem kao što je problem dogovoreno u Briselu. Imaćemo pauzu u sporovođenju dogovorenog. Ni ove godine neće biti formirana Zajednica srpskih opština", kaže novinar Milivoje Mihajlović.
Dok Priština bojkotuje, Beograd se uzda u autoritet Evropske unije.
"Srbija je spremna još ove nedelje, ili početkom sledeće kako se i razmatralo da ode u Brisel i nastavi pregovore i implementaciju sporazuma pre svega ZSO", ističe Damjan Jović.
Nova dinamika moguća je u novom formatu pregovora. Milivoje Mihajlović pomak vidi kada za pregovarački sto sednu izabrani predsednik Srbije Aleksandar Vučić i kosovski predsednik Hašim Tači.
"Pošto imaju najsnažniju političku moć mislim da će dijalog biti ubrzan i da ulazimo u period kada će dogovoreno biti i sporevedno na terenu", smatra Mihajlović.
O sprovođenju postignutih sporazuma, poslednji put se na tehničkom nivou razgovaralo u novembru prošle godine. Početkom ove godine, u samo nedelju dana, u Briselu su održana dva sastanka na najvišem nivou. Umesto o unapređenju odnosa, tema je bila smirivanje tenzija nastalih zbog hapšenja Ramuša Haradinaja.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар