Kosovski istoričari odložili blokadu puta ka manastiru Dečani

Savez istoričara Kosova, koji se protivi davanju prava vlasništva nad 24 hektara zemljišta manastiru Visoki Dečani, odložio je za danas zakazanu blokadu puta koji vodi ka tom manastiru. Protest najavljuju za sledeću nedelju.

Predstavnici albanskog društva istoričara Kosova "Ali Hadri", filijale u Dečanima, odlučili su da 28. aprila održe miran protest na putu ka pravoslavnom manastiru Visoki Dečani, zbog odbijanja kosovskih vlasti da ponište odluku Ustavnog suda o pravu poseda manastira nad 24 hektara zemljišta.

Protest na putu za manastir biće održan narednog petka od 11 do 12 časova, prenose prištinski mediji saopštenje ogranka društva istoričara iz Dečana.

Albanski istoričari dali su kosovskoj vladi rok danas do 16 časova da poništi odluku o potvrđivanju vlasništva manastira Visoki Dečani. Najavili su blokadu puta ka manastiru i mogućnost eskalacije nezadovoljstva Albanaca, javlja dopisnik RTS-a.

Ipak, u toku dana su, iako je protest otkazan, na putu ka manastiru bile prisutne jedinice Kfora, a vazdušni prostor opštine Dečani nadletali su helikopteri, javio je izveštač Tanjuga.

Škodran Imeraj iz Saveza istoričara Kosova kaže da se oni protive svakom pokušaju da imovina pređe u vlasništvo manastira, jer je ona, kako tvrdi, poklonjena odlukom iz perioda vlasti Slobodana Miloševića.

Kancelarija Evropske unije u Prištini pozvala je juče kosovske vlasti da bez odlaganja sprovedu odluku Ustavnog suda kojom se potvrđuje pravo vlasništvo manastira Visoki Dečani na 24 hekatara zemljišta.

EU osuđuje bilo kakvo ugrožavanje života u manastiru Visoki Dečani.

I u Eparhiji raško-prizrenskoj pozivaju na poštovanje zakona i prava manastira Visoki Dečani da raspolaže svojim imanjem, i upozorovaju da bi najavljena blokada manastira predstavljala potvrdu verske i etničke netolerancije u Dečanima, koja se ne menja skoro 20 godina.

Eparhija ističe da administracija opštine Dečani vrši opstrukciju kosovskog ustavnog suda, a pretnje blokadom i nasiljem manastiru, koji je i spomenik pod zaštitom UNESKO, nanose veliku štetu svim stanovnicima Kosova i Metohije.

Na imanju nedaleko od manastira u Dečanima, nakon Drugog svetskog rata podignuta su dva preduzeća "Apiko" i "Ilirija". Odlukom o vraćanju imanja manastiru, ta dva preduzeća ostaju na manastirskom imanju. Sa tom odlukom ne slažu se ni u albanskom društvu istoričara, niti u lokalnoj samoupravi u Dečanima.

Predsednik Opštine Dečani Rasim Seljmanaj ne odustaje i kaže da je vraćanje zemljišta manastiru politička odluka, da će se na nivou politike rešavati i da opština neće sprovoditi odluku ustavnog suda.

Albanski istoričari u Dečanima upozoravaju da će eventualna eskalacija nezadovoljstva biti odgovornost kosovske vlade.

 

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 04. мај 2024.
13° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво