среда, 19.04.2017, 19:30 -> 19:43
Извор: РТС
Četiri godine od Briselskog sporazuma, ZSO ni na vidiku
Prošle su četiri godine od potpisivanja sporazuma Beograda i Prištine o normalizaciji odnosa. Kao najveći uspeh viđen je dogovor o fomiranju Zajednice opština sa srpskom većinom – koje, međutim, još nema. Kaska se sa primenom i drugih delova dogovora.
Umesto da se mere efekti sprovedenog, četiri godine od Briselskog sporazuma i dalje se govori o probijenim rokovima. Prvih šest tačaka odnosi se na ZSO koje još nema.
"Nisam u poslednje vreme video raspoloženje Srba, njihovih predstavnika da se nastavi sa uspostavljanjem Zajednice jer smo ih pozivali nekoliko puta. Možda je razlog što se oni ne slažu da se sve obavi na osnovu odluke Ustavnog suda, ali to će biti učinjeno tako i nikako drugačije", ističe kosovski premijer Isa Mustafa.
Tamošnji ustavni sud svojevremeno je ocenio da sporazum o zajednici u načelu nije protivustavan, ali da određene odredbe treba doraditi.
"Da li je u Briselu dogovoreno da se donese odluka ustavnog suda koja ovako glasi? Mi tražimo da se Zajednica formira kako je dogovorena, a ne osakaćena i obesmišljena kako bi oni želeli – da bude asocijacija koja ne može da uradi ništa", napominje zamenik kosovskog premijera Branimir Stojanović.
EU, pokrovitelj dijaloga, takođe poziva na sprovođenje.
"To je dogovor u okviru očekivanja EU za dalje unapređivanje odnosa i stoga smatramo da zajednicu treba formirati što je pre moguće", ukazuje predstavnica EU u Prištini Natalija Apostolova.
Za ovo vreme uspostavljena je kosovska policija. Pomereni su rokovi za imenovanje sudija i tužilaca, a pitanje energetike je još otvoreno. Krši se ili ne sprovodi postignuto u tehničkom dijalogu o priznanju diploma, posetama zvaničnika, katastru.
"Mi ne bežimo od dijaloga, nikada nismo bežali. Znamo šta želimo – veći stepen prava. Oni beže jer su svojim ljudima lažno obećavali da putem dijaloga mogu da dođu do nezavisnosti naše južne pokrajine. Sada je jasno da svoje separatističke ciljeve ne mogu da ostvare", ističe direktor Kancelarije za KiM Marko Đurić.
Ipak, dijalog je na čekanju zbog prištinske rezolucije kojom je prekinut. Kosovska ministarka za dijalog kaže da bi razgovori mogli da budu nastavljeni kada se Ramuš Haradinaj vrati na Kosovo iz Francuske, gde čeka odluku suda povodom zahteva da bude izručen Srbiji, gde je osumnjičen za ratne zločine.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 1
Пошаљи коментар