"Očekujemo otvaranje još nekih poglavlja do jula"

Šefica pregovaračkog tima Srbije Tanja Miščević očekuje da će do 1. jula, odnosno do kraja predsedavanja Malte EU, biti organizovana još jedna međuvladina konferencija, ali će od odluke država članica Unije zavisiti koliki broj poglavlja ćemo tada otvoriti. 

"Koliko poglavlja, ne mogu da preciziram, to je odluka država članica, ali mi ćemo predstaviti i imati bar u tom momentu četiri poglavlja u Briselu", rekla je Miščevićeva za Tanjug

Pregovaračke pozicije za poglavlja 29 o carinskoj uniju i poglavlje 7, intelektualna svojina, već su u Briselu, kaže Miščevićeva. 

Navodi da se spremaju još dve pregovaračke pozicije za poglavlje 6, kompanijsko pravo i poglavlje 30, koje se odnosi na spoljne ekonomske odnose. 

"Mi ćemo sa ova četiri poglavlja biti potpuno spremni, odnosno predati svu dokumentaciju koja je potrebna već do kraja ovog meseca, a onda države članice dalje ocenjuju kada će i da li će doći do otvranja poglavlja", rekla je Miščevićeva. 

Upitana o kompleksnosti tih poglavlja, objasnila je da sem poglavlja koja se odnose na obrazovanje, kulturu i mlade i istraživanje i razvoj koja smo već otvorili i zatvorili, nijedno drugo poglavlje nema takvu vrstu automatskog zatvaranja. 

Naš cilj jeste, dodaje, i to je bio zadatak pregovaračkih pozicija, da najpre sagledamo stanje u kome se trenutno nalazimo kada je reč o prenošenju prava i evropskih standarda u domaće pravo. 

"U poglavljima - carinska unija, kompanijsko pravo, intelektualna svojina i spoljni ekonomski odnosi, mi što se stepena i nivoa zakonodavstva tiče, stojimo jako dobro i posao u narednom periodu ne bi trebalo da bude težak", navodi Miščevićeva. 

Nema, kaže, puno pravila u oblasti kompanijskog prava i spoljnih ekonomskih odnosa, jer je to članstvo u STO koja vodi ovaj posao, a u oblasti prava intelektualne svojine stojimo jako dobro i na dobrom smo nivou. 

"Ovde će naš akcenat biti na implementaciji. Ono što treba da dokažemo tokom razgovora o zatvaranju ovih poglavlja jeste da smo u stanju da implemetiramo sve ono što smo usvojili u domaćem pravu", zaključila je Miščevićeva.

Miščevićeva je danas bila na sednici skupštinskog Odbora za evropske integracije na kojem je predstavila izveštaj o pregovorima o pristupanju Srbije EU tokom predsedavanja Slovačke od juna do decembra 2016. i i izveštaj za period januar - mart ove godine, koji su članovi odbora usvojili. 

Odgovarajući na pitanje članice odbora iz DS-a Gordane Čomić da li će biti pomaka u usvajanju izveštaja o skriningu za poglavlje 31 koje se odnosi na zajedničku spoljnu i bezbednosnu politiku do kraja 2017. godine s obzirom na protivljenje Baltičkih zemalja i Poljske, Miščevićeva je rekla da procenjuje da će se to dogoditi do kraja ove godine. 

"Mislim da će Estonija, koja će u drugoj polovini godine biti predsedavajuća EU, biti zainteresovana da izveštaj sa skrininga bude usvojen", rekla je Miščevićeva. 

Kaže da EU nema jedinstvenu politiku prema Rusiji i da Unija ima prinudne mere prema Rusiji u konkretnom slučaju, te da je obaveza i države kandidata kao i države članice da nastoje da se usklađuju. 

Podsetila je da je obaveza Srbije da, kao država koja ima potpisan Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju sa EU, postupno usklađuje svoju spoljnu politiku do momenta članstva. 

"Možemo tumačiti na različite načine. Ne da ne želimo, nismo u stanju da se u potpunosti uskladimo, ali time ne kršimo ŠP", navodi Miščevićeva. 

Srbija je do sada otvorila osam poglavlja u pregovorima sa EU, od kojih su dva privremeno zatvorena. 

Podnoseći izveštaj pred skupštinskim odborom, Miščevićeva je govorila o pripremi pregovaračkih pozicija za više poglavlja. 

Sednicu odbora na početku rada napustio je član odbora iz DJB Aleksandar Stevanović koji je rekao da zbog suspenzije sednica parlamenta, ne želi da prisustvuje sednici odbora. 

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 04. мај 2024.
13° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво