Skupština o smanjenju administracije

Parlament sutra nastavlja raspravu o Predlozima zakona o racionalizaciji republičke i lokalne administracije. Popodnevno zasedanje prekinuto zbog odsustva nadležnih ministara. Opozicija ocenjuje da Srbija otpuštanjem neće uštedeti.

Sednica Skupštine Srbije o Predlozima zakona o racionalizaciji republičke i lokalne administracije i Zakonu o državnim službenicima biće nastavljena sutra, jer je današnje popodnevno zasedanje prekinuto zbog odsustva ministara koji bi učestvovali u raspravi.

Početak rasprave o tim zakonskim predlozima bio je odložen i prošle srede iz istog razloga.

Ministar ekonomije i regionalnog razvoja Mlađan Dinkić rekao da će se efekat racionalizacije osetiti 2011. godine.

Dinkić je izjavio da će nakon smanjenja broja zaposlenih na 28.400, biti ostavljen prostor za nekoliko stotina radnih mesta koja bi mogla da se popune ukoliko se pojavi potreba za novim aktivnostima u procesu pridruživanja Srbije EU.

Ministar je istakao da je cilj predloženog zakona o određivanju maksimalnog broja zaposlenih u republičkoj administraciji poboljšanje njene efikasnosti.

Dinkić je rekao da će neki stari poslovi biti ukinuti a da će novi biti uvedeni, što će poboljšati efikasnost administracije i ostvariti glavni cilj predloženog zakona.

Prema njegovim rečima, efekat racionalizacije moći će da se oseti tek od 2011. godine jer će zaposleni koji izgube posao imati pravo na otpremnine, ali će prvi efekat biti ukidanje nepotrebnih procedura koje skupo koštaju ekonomiju.

"Cilj obuhvatne reforme propisan je da se smanje troškovi poslovanja za 25 odsto, da se ukinu nepotrebne procedure, da se uvede jednošalterski sistem i princip da ćutanje administracije znači odobravanje", rekao je Dinkić.

Ministar je rekao da će budžet predvideti plate samo za taj broj služenika a da će svi državni organi imati obavezu da broj zaposlenih objave na internet sajtu.

Dinkić je, međutim, izrazio uverenje da će svi ministri ispuniti svoju obavezu i da će broj zaposlenih uskladiti sa zakonom.

Opozicija: Marketinški trik   

Opozicija traži povlačenje zakona i optužuje vlast da je sama kriva za glomaznu administraciju. Zameraju da nisu jasni kriterijumi po kojima je određen višak. Opozicija ocenjuje da Srbija otpuštanjem neće uštedeti, jer mora da isplati otpremnine. Ukazuju da je to marketinški trik. I predstavnici vlasti priznaju da su svi pomalo krivi, što su izmišljali poslove u birokratiji da bi zaposlili ljude.

"U Predlogu budžeta za 2007. godinu kažete da ima 22.528 državnih službenika, kada je to došlo na 30.000", pitala je poslanica Srpske napredne stranke Jorgovanka Tabaković. Navela je da je potrebno sprečiti da vlada nakon šest meseci na mesta otpuštenih primi novozaposlene, jer bi onda to bio dokaz da je reč o "zameni ranijih njihovih politički podobnih novim politički podobnim kadrovima".

Šef poslaničke grupe Liberalno demokratske partije Čedomir Jovanović rekao je da građani zaslužuju efikasniju državu ali da ako je reč o štednji onda se do efikasnijeg rezultata stiže tako što se država povlači iz poslova u kojima proizvodi štetu, a ne tako što odgovornost prebacuje na svoje zaposlene. Efekti racionalizacije su minimalni, umesto plata biće isplaćene otpremnine", kaže je Jovanović.

Šef poslaničke grupe Nove Srbije Velimir Ilić ocenio je da će Srbija dobiti "stranačku administraciju" i da će doći do "promene neposlušnih" i istakao da smanjenje administracije neće dati nikakve efekte. "To su minorne cifre koje neće dati nikakve efekte, a biće unesrećen veliki broj porodica", rekao je Ilić i dodao da zakon treba da bude povučen.

Povlačenje zakona tražila je i Demokratska stranka Srbije. Poslanik DSS Zoran Šami kazao je da je osnovna primedba što se bez ikakvog metoda i argumenta izlazi sa brojem od 28.400 zaposlenih u državnoj administraciji.

Poslanik Socijalističke partije Srbije Milisav Petronijević kazao je da je SPS-JS protiv priče o višku i otpuštanju zaposlenih, i dodao da to ne smatraju trajnim rešenjem. Insistiraju na dijalogu sa sindikatima.

Šef poslaničke grupe manjina Balint Pastor kazao je da treba imati u vidu da je u pojedinim opštinama gde živi veći broj pripadnika nacionalnih manjina zastupljena dvojezičnost i da će ta poslanička grupa uložiti amandman po kojem se one izuzimaju od predloženog broja od četiri zaposlena na 1.000 stanovnika.

Važna solidarnost države

Potpredsednik Vlade Srbije Božidar Đelić poručio je da ne bi trebalo pitanje racionalizacije administracije da ostane samo na nivou državne uprave i lokalne samouprave, jer tu radi samo šest odsto ljudi koji primaju platu iz državnog budžeta.

Ćelić je rekao novinarima u Skupštini Srbije da je u ovom trenutku izuzetno važno da cela država pokaže solidarnost sa ostatkom društva i da smanji sopstveni obim i teret za građane i privredu.

"Ministarstvo nauke je malo, ali mi ćemo ipak smanjiti broj zaposlenih, za  osam, a kabinet smo već smanjili sa 38 na 28 ljudi", precizirao je Đelić.

Međitim, potpredsednik Vlade Srbije je istakao da Kancelarija za evropske integracije mora da ima više činovnika i zato će tamo od sledeće godine broj zaposlenih biti povećan za deset.

Četiri činovnika na 1.000 stanovnika

Obrazlažući Predlog zakona ministar za državnu upravu Milan Marković je rekao da će bez posla ostati deset odsto zaposlenih u republičkoj administraciji, odnosno 2.800 stalno zaposlenih i 600 honoraraca.

Predlogom zakona o maksimalnom broju zaposlenih u lokalnoj administraciji predviđeno je da se broj stalno zaposlenih smanji za 15 odsto.

Bez posla u lokalnoj administraciji trebalo bi da ostane 5.648 od ukupno 37.789 zaposlenih, a oni koji ostanu bez posla dobiće otpremninu i naknadu za nezaposlene.

Osnovni kriterijum za utvrđivanje maksimalnog broja zaposlenih je četiri stalno zaposlena činovnika na 1.000 stanovnika. Objedinjena načelna rasprava u Skupštini vodiće se o ta dva zakona i o izmenama i dopunama Zakona o državnim službenicima.

Predlog zakona omogućava lokalnim vlastima i da zadrže prekobrojne, ali pod uslovom da ih plaćaju iz sopstvenih izvora.

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 04. мај 2024.
21° C

Коментари

Prodajem
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара
C.T. Toraksa
Поштујте правила пре давања крви на анализу
Adaptacija
„Буђење пацова“ – ново рухо филмског класика Живојина Павловића
slobodan izbor ishrane
Главни град Финске избацује месо како би заштитили климу, осим у ретким изузецима
Prijava za kviz Slagalica
Пријавите се