Rumunija izdvaja 800.000 evra za podršku Srbima u toj zemlji

Odnos srpskog i rumunskog naroda pravi je primer dobrosusedskih odnosa, a Rumunija godišnje izdvaja oko 800.000 evra za podršku aktivnostima i programima nacionalnog identiteta Srba u Rumuniji, rečeno je na sastanku članova skupštinskog Odbora za dijasporu i kolega iz Rumunije.

"Oba naroda treba da budu ponosna na zajedničku istoriju u kojoj mnogi primeri govore o dobrim odnosima, a iznad svega na činjenicu da nikada međusobno nisu ratovali", poručio je Ivan Kostić predsednik odbora za dijasporu na sastanku sa delegacijom Odbora za zajednice Rumuna koji žive u inostranstvu Predstavničkog doma Rumunije.

On je zahvalio rumunskim kolegama na nepriznavanju jednostrano proglašene nezavisnosti Kosova, kao i na uzdržanom stavu njihove zemlje prilikom glasanja za prijem Kosova u Unesko,  saopšteno je iz parlamenta.

Pohvalio je odnos rumunske države prema srpskoj zajednici, poštovanjem svih međunarodnih normi po pitanju ostvarivanja prava nacionalnih manjina.

"Identitet i tradicija rumunskog naroda se veoma cene i poštuju u Srbiji. Rumunska zajednica u Srbiji ostvaruje sva prava na obrazovanje i informisanje na maternjem jeziku i očuvanje kulturnog identiteta", naveo je Kostić.

Konstantin Kodreanu, predsednik Odbora za zajednice Rumuna složio se sa srpskim kolegama i istakao da je Rumunija istinski partner Srbije na njenom evropskom putu.

On je zatražio podršku srpskih parlamentaraca za deblokadu rada mešovite komisije za nacionalne manjine Rumunije i Srbije, odnosno za imenovanje kopredsednika komisije sa srpske strane.

Članovi Odbora za dijsporu i Srbe u regionu ponudili su svoju podršku rumunskim kolegama da kao posrednici učestvuju u rešavanju ovih pitanja, a konstatovano je i da sva druga nerešena pitanja između dve zemlje treba rešavati na bilateralnom nivou.

Na sastanku je bilo reči i o odnosu između srpske i rumunske crkve, jednakom ostvarivanju prava rumunske nacionalne manjine na celoj teritoriji Srbije, Ustavom zagarantovanom pravu građana Srbije da se slobodno izjašnjavaju o nacionalnoj pripadnosti, pravu na informisanje na maternjem jeziku i drugo.

Član Odbora Aleksandar Čotrić posebno je pohvalio činjenicu da je rumunsko zakonodavstvo omogućilo predstavnicima nacionalnih manjina da imaju svoje poslanike u parlamentu, pa tako i srpska zajednica ima svog poslanika u parlamentru Rumunije.

On je ovom prilikom zahvaliio rumunskoj državi koja izdvaja godišnje oko 800.000 evra za podršku aktivnostima i programima očuvanja nacionalnog identiteta Srba u Rumuniji.

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 28. март 2024.
21° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво