Kern: Srbija nije "zadnje dvorište" Evrope, već njena "dnevna soba"

Premijer Aleksandar Vučić je poručio da Srbiju i Austriju veže mnogo toga i da austrijski zvaničnici uvek žele da čuju i razumeju ne samo probleme Srba već i čitavog Zapadnog Balkana. Vučić predložio carinsku uniju za zemlje regiona. Austrijski kancelar Kristijan Kern poručio da ta zemlja želi da proširi opseg podrške srpskom narodu.

Aleksandar Vučić se na konferenciji sa austrijskim kancelarom Kristijanom Kernom, koga je ranije danas svečano dočekao ispred Palate "Srbija", zahvalio i Austriji i njemu lično na želji da čuju, saslušaju i razumeju probleme ne samo u Srbiji već i u čitavom Zapadnom Balkanu.

To, dodao je, nije uvek slučaj u mnogim zemljama u Evropi, jer svi imaju svoje probleme. Zahvalio je Kernu na spremnosti Austrije da se pozabavi i našim problemima i pomogni onoliko koliko može.

Takođe je rekao da se Srbija nada nastavku podrške koju joj Austrija pruža na putu ka Evropskoj uniji.

Vučić je ponovio da Austrija i njena vlada imaju potpuno razumevanje za dešavanja na ovim prostorima i da su uvek spremni čuju i poštuju i ono što Srbija ima da kaže. 

"Voleli bismo kada bi i svi drugi ne samo čuli nego i slušali glas Srbije, kao što to čini austrijska vlada", rekao je Vučić. 

Premijer je zahvalio i na pomoći koju dobijamo u rešavanju problema sa migrantskom krizom, dodajući da očekujemo i dodatnu pomoć i podršku.

"Mi smo 1914. odbili ultimatum kada su hteli da pošalju istraživače da vide kako je izveden atentat u Sarajevu, i imali smo Prvi svetski rat, a danas sa ponosom konstatujem da jedva čekamo da se poveća njihov broj pripadnika u Srbiji", ukazao je premijer.  

"Neke stvari su se promenile i danas probleme rešavamo partnerski, ne tražimo razlog da budemo jedni protiv drugih. Insistiramo na očuvanju stabilnosti i mira na Zapadnom Balkanu", rekao je Vučić. 

Govoreći o ekonomskoj saradnji dve zemlje, Vučić je podsetio da je Austrija najveći investitor, sa oko tri milijarde evra uloženih investicija.

"U Srbiji posluje oko 500 austrijskih kompanija, a 89 procenata je zadovoljno radom u Srbiji, ali moramo da podignemo taj procenat na 95 odsto i zato ćemo imati sastanak sa austrijskim privrednicima", ukazao je premijer, dodajući da Srbija mora da poveća svoje prisustvo na austrijskom tržištu.

Vučić je kancelaru Kernu poručio da se u Beogradu i Srbiji oseća kao kod kuće, kao što se Srbi osećaju dobro u Beču jer mu se, kaže, ponekad čini da se tamo više čuje srpski jezik.

"Nadam se da će naši sastanci biti još češći i spremni smo da pod vašim patronatom dođemo i rešavamo probleme, jer nas nije sramota da kažemo da naša ekonomija može da bude motor ekonomije cele Evrope, ali je za to uslov da očuvamo mir i stabilnost, a za to nam je potrebna pomoć", napomenuo je premijer. 

Vučić predložio carinsku uniju za zemlje regiona

Premijer je Kernu uručio "papir" na engleskom, na kojem je napisana inicijalna ideja za osnivanje slobodne trgovinske zone i carinske unije u okviru CEFTA regiona.

Reč je, kaže premijer, o ideji koja bi približila naše zemlje i teritorije na Zapadnom Balkanu.

"Taj papir sam predao Kernu i obavio ne suštinske već prve koslultacije sa (predsedavajućim Saveta ministara BiH Denisom) Zvizdićem i (albanskim premijerom Edijem) Ramom, i nastaviću da razgovaram sa svima u regionu. Što budemo bogatiji, to će biti bolje za nas", naglasio je premijer Srbije, dodajući da je to njegova lična ideja i inicijativa.

Premijer nije precizirao šta sve podrazumeva njegova inicijativa, ali je istakao da gubimo sedam odsto prihoda zbog čekanja kamiona na granicama.

Istakao je da je uveren da je u predatom dokumentu, prema njegovom mišljenju, budućnost Srbije i celog regiona.

Navodeći da će možda neki drugi taj papir posmatrati kao praznu priču, premijer je rekao da vidi da se svuda u regionu podižu nacionalističke i šovinističke tenzije, te da je to značajno rešenje, koje bi moglo da ih "spusti i smiri", a da ekonomija napreduje.

Vučić je dodao da se nada da će i neki koji dođu posle njega nastaviti tim putem, jer je to ideja koja je dobra za Zapadni Balkan.

"Time bismo približili naše teritorije i zemlje na Zapadnom Balkanu, čime naši kamioni ne bi gubili po 20 sati na granicama, već bismo smanjili čekanje na dva-tri. A time bismo postali mnogo atraktivnije tržište za investitore", rekao je Vučić.

Kako je rekao, nekim evropskim zemljama je bilo potrebno 30-40 godina da usklade carinske sisteme, ali mi to možemo mnogo brže, čime bismo drastično popravili svoje šanse za još ubrzaniji ekonomski napredak.

Kern: Srbija nije "zadnje dvorište" Evrope

Savezni kancelar Austrije Kristijan Kern izjavio je da Srbija za Evropu nije "zadnje dvorište" već njena "dnevna soba", i da je ona deo koji mora još više da se približi Evropi.

Kern je istakao da u trenutku kada se suočavamo sa nizom izazova, što važi naročito za Balkan, izuzetno ceni napore koje Srbija, sa premijerom Vučićem na čelu, pruža za održanje regionalne stabilnosti.

"Stabilnost je nešto o čemu treba da razgovaramo i na nivou EU i mislim da su nam u Briselu potrebni intenzivniji razgovori o putu Srbije u Evropu. Postoji veliki potencijal i tu Austrija sebe jasno vidi kao nekoga ko se zauzima za Srbiju", rekao je kancelar Kern.

Austrijski kancelar je dodao da najviše mora da se uradi na infrastrukturnim projektima, pre svega na železnici i auto-putevima, jer, kako je konstatovao, to povezuje narod na Balkanu.

U tom kontekstu je pohvalio i inicijativu predsednika Vlade Srbije da se na Zapadnom Balkanu stvore slobodno trgovinsko tržište i carinska unija, jer je to nešto što može da poveća blagostanje u regionu.

"To je i u interesu Austrije – pozitivan privredni razvoj. Naša preduzeća su veliki investitori u Srbiji. Razgovarao sam sa mnogima od njih ovde, kažu da se osećaju veoma prijatno i da su spremni da nastave put razvoja i investicija u Srbiji", rekao je Kern.

Kancelar je dodao da je trenutno veoma teška situacija u svetskoj politici, da se svet suočava sa nizom izazova, a da to važi i za Balkan.

Naglasio je da izuzetno ceni napore Vlade Srbije na održavanju stabilnosti u regionu, jer je to važno ne samo za Srbiju već i za Evropu.

Kern je ocenio da Austrija može više da učini i da se intezivnije angažuje kada je reč o razvoju privrede regiona i da u tom kontekstu jasno vidi Srbiju kao sagovornika EU.

Kern je dodao da je razgovor sa premijerom bio u znaku toga kako da dve zemlje razviju regionalnu saradnju.

Takođe, dodao je Kern, sa Vučićem je razgovarao i o migrantskoj krizi.

"Imamo dobre odnose i da želimo da pružimo podršku srpskim snagama. Imaćemo 1. marta tranšu uređaja Srbiji. Želim posebno da se zahvalim Vladi Srbije jer Austrija ima ogromnu korist od doprinosa Srbije u krizi", naglasio je austrijski kancelar.

Govoreći o srpskoj zajednici u Austriji, Kern je rekao da zna da srpska zajednica jeste jedna od najvećih grupa.

Dodao je, međutim, da se sa Vučićem saglasio da je ta brojka znatno veća.

"Imamo dobru razmenu i znamo da su naši srpski sugrađani veoma lojalni i povezani sa Srbijom, ali su povezani i sa Austrijom", ukazao je Kern.

Kancelar Austrije izjavio je da Srbija ne može da postane parking za izbeglice, te da se Srbiji mora pomoći više u finansijskom smislu.

"Srbija je dobila skromne doprinose EU. Vučić nije čovek koji moli za nešto, ali potrebno je da podržimo Srbiju", rekao je Kern.

Dodao je da je svima u interesu da ostane na snazi dogovor sa Turskom, ali da je važno da se sličan dogovor postigne i sa severnoafričkim zemljama.

"Cilj je da izbeglice na pristojan i dostojanstven način budu zbrinute", zaključio je Kern i dodao da se zemlje EU moraju više i ozbiljnije baviti uzrocima izbeglištva.

Odgovarajući na novinarska pitanja, austrijski kancelar je rekao da podržava ulaganja u Srbiju, jer se Srbija ozbiljno bavi politikom privlačenja investitora.

"Sve političke snage u Srbiji nastoje da se naše kompanije ovde prijatno osećaju i na tome smo zahvalni", naveo je Kern, sa kojim se saglasio i premijer Vučić, istakavši kao pozitivan primer dolazak fabrike "Leoni" u Niš. Ta fabrika će predstavljati sigurnost i za radnike i za inženjere.

Inače, austrijski kancelar se kasnije sastao i sa predsednikom Republike Srbije Tomislavom Nikolićem, sa kojim je konstatovao da Srbija i Austrija imaju odlične odnose i da postoje čvrste spone između dve zemlje kojima doprinosi i srpska zajednica u Austriji.

Број коментара 4

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 27. април 2024.
13° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво