Miščević: Pokazati rezultate u poštovanju intelektualne svojine

Poenta pregovora nije samo da otvorimo poglavlje 7 o intelektualnoj svojini, već da pokažemo rezultate u poštovanju intelektualne svojine, jer smo tako prepoznati kao poslovno okruženje u kojem bi svetske kompanije želele da posluju u Srbiji, izjavila je šefica tima za pregovore Srbije o članstvu u Evropskoj uniji Tanja Miščević.

Miščevićeva je, na okruglom stolu Američke privredne komore o pregovaračkoj poziciji za poglavlje o intelektualnoj svojini, podsetila da je Srbija imala dva uspešna skrininga o tom poglavlju, da je u izveštaju Evropske komisije konstatovan napredak, ali i kašnjenje u usvajanju pojedinih zakona.

Prema njenim rečima, bilo je kritika zbog koordinacije pojedinih službi.

Ocenila je da bi otvaranje pregovora o poglavlju 7 bilo dodatni podsticaj i ispunjavanje onoga što je obaveza Srbije iz Sporazuma o stabilizacije i pridruživanju, a što bi trebalo da bude urađeno do kraja 2018. godine.

"Ne očekujem veće probleme kod otvaranja ovog poglavlja, očekuje nas nova strategija, izmena zakona o pečatu, žigu, patentima. Nadam se uskorom otvaranju poglavlja, a onda ćemo se opet okupiti u ovom formatu i razgovarati o merilima za njegovo zatvaranje", rekla je Miščevićeva.

Napomenula je da je na redu da se u Brisel na razmatranje šalje pregovaračka pozicija za poglavlje 29 o Carinskoj uniji.

Branka Totić iz Zavoda za intelektualnu svojinu najavila je da su spremni za slanje u proceduru pred Vladu Srbije izmene i dopune Zakona o autorskim i rodnim pravima, o patentima, žigu, ali je napomenula da se i tim izmenama u potpunosti ne poštuju direktive i pravne tekovine EU i da ostaje mali deo za usklađivanje do 2018. godine.

Totićeva je kao primer navela deo iz Zakona o autorskim i srodnim pravima, što najviše interesuje nosioce autorskih prava, o razdvajanju jedinstvene naplate naknade "za javno saopštavanje muzike".

Prema važećem zakonu, objasnila je Totićeva, naknadu prikuplja jedna kolektivna organizacija, a onda se jedna polovina daje organizaciji muzičkih autora, dok drugu polovinu dele po osnovu prava proizvođači fonograma i interpretatori.

To nije dozvoljeno prema važećim direktivama EU, kao ni te zanatske radnje budu izuzete od plaćanja naknade, što je slučaj po važećem zakonu, rekla je Totićeva.

Ističe da se ta naknada plaća 60 godina, a zakonom je iz 2012. godine, što je dobro, uvedeno je to izuzeće.

Teško će biti ponovo je uvesti, građanima padaju teško novi nameti, ali imamo naznake da je EU spremna da prihvati da se naknada ne plaća do ulaska Srbije u Svetsku trgovinsku organizaciju, zaključila je Totićeva.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 04. мај 2024.
12° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво