Povećan broj amandmana na nacrt izveštaja o Srbiji

Poslanici Spoljnopolitičkog odbora Evropskog parlamenta podneli su ukupno 318 amandmana na nacrt izvešštaja o Srbiji.

Rok za podnoššenje amandmana na tekst izvestioca za Srbiju Dejvida Makalistera istekao je 18. januara, a broj podnetih amandmana premaššio je 222 amandmana podnetih na proššlogodiššnji nacrt izvešštaja o Srbiji.

U diplomatskim izvorima u Briselu naglaššavaju da je zbog poslednjih deššavanja oko zaustavljanja voza koji je iz Beograda krenuo za Kosovsku Mitrovicu, ali i hapššenja Ramušša Haradinaja u Francuskoj po srpskoj poternici, Srbija bila često prisutna u zapadnim medijima, što se odrazilo i na povećani broj amandmana evropskih poslanika.

Jedan od amandmana koje su potpisali hrvatski poslanici u Spoljnopolitičkom odboru, zajedno sa potpredsednicom EP i izvestiocem za Kosovo Urlike Lunaček odnosi se upravo na srpski Zakon o organizaciji i nadležžnosti držžavnih organa u postupku za ratne zločine, na osnovu koga je, kako se navodi u tekstu amandmana, Srbija bazirala međunarodnu poternicu za bivššim premijerom Kosova Ramuššom Haradinajem.

"Srbija primenjuje proizvoljnu konstrukciju, nepoznatu u teoriji i praksi uporednog međunarodnog krivičnog prava, koja u svojoj sušštini ne odgovara na principu univerzalne nadležžnosti, niti bilo kojem drugom poznatom principu teritorijalnog važženja krivičnog zakonodavstva. U tom smislu, poziva se Evropska komisija i držžave članice da uložže dodatne napore u reššavanju ovog problema u procesu pregovora EU i Srbije, naročito u okviru poglavlja 23"”, navodi se u amandmanu hrvatskih poslanika i Urlike Lunaček.

U kabinetu izvestioca za Srbiju Dejvida Makalistera kažžu da će se tokom februara raditi na usaglaššavanju amandmana i postojećeg teksta, odnosno kompromisnim reššenjima za tekst izvešštaja.

Spoljnopolitički odbor Evropskog parlamenta trebalo bi 27. februara da glasa o kompromisnom tekstu koji bi trebalo da bude izglasan u formi Rezolucije o Srbiji na plenarnom zasedanju Evropskom parlamenta u martu u Strazburu.

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 22. септембар 2024.
20° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи