Mirović: Saradnja Srbije i Kine na visokom nivou

Predsednik Pokrajinske vlade Igor Mirović primio je delegaciju kineske provincije Hubej, koju je predvodio zamenik direktora Radnog odbora zaposlenih u Stalnom odboru Narodnog kongresa, Jue Jong.

Na sastanku se razgovaralo o mogućnostima saradnje između dve pokrajine, o mogućnostima za ulaganja i podsticajima za strane ulagače. 

Predsednik Pokrajinske vlade Igor Mirović je izrazio zadovoljstvo zbog interesovanja koje za saradnju pokazuje rukovodstvo provincije Hubej, rekavši da su veze između NR Kine i Republike Srbije zbog istorije prijateljskih odnosa dva naroda na izuzetno visokom nivou.

Igor Mirović je dodao i da su boravkom kineskog predsednika u našoj zemlji, kao i boravcima naših najviših zvaničnika u Kini, ti dobri odnosi dodatno potvrđeni i podsetio na to da već postoji sadržajna saradnja Vojvodine sa kineskim provincijama Guangdong i Hajnan.

"Postoji značajan prostor za praktičnu ekonomsku i privrednu saradnju, kao i saradnju u oblasti kulture i obrazovanja, turizma i razmene studenata, a može se mnogo uraditi na tome da se prisutnost i brojnost kineskih investitora u Vojvodini povećaju", rekao je predsednik Pokrajinske vlade.

Predstavljajući Hubej kao provinciju koja se nalazi u središnjem delu Kine i koja broji 60 miliona stanovnika, a kojoj su prioritetne oblasti proizvodnja čelika, visoke tehnologije i automobilska industrija, predvodnik kineske delegacije Jue Jong se interesovao za mogućnosti pokretanja zajedničkih kompanija i zajedničkog nastupa na evropskom tržištu.

Sagovornicima iz Kine predočeno je da Srbija ima sporazume o slobodnoj trgovini sa Evropskom unijom, Rusijom, Turskom i mnogim drugim zemljama, što je čini dobrim partnerom za realizaciju takvih projekata.

Pored razgovora o podsticajnim merama za strana ulaganja i o poljoprivrednoj saradnji, na sastanku je bilo reči i o jačanju turističke razmene, pogotovo u svetlu činjenice da broj turističkih poseta Srbiji beleži rast od deset odsto, u odnosu na prošlu godinu, kao i podatka da je sve veći broj turističkih poseta iz dalekih zemalja.

Delegacija provincije Hubej uputila je predsedniku Pokrajinske vlade zvaničan poziv da sa saradnicima poseti tu provinciju, kako bi se nastavili konkretni koraci u snaženju saradnje jer, kako je rekao Jue Jong, postoji obostrano interesovanje, potencijali i želja.

Sastanku sa delegacijom provincije Hubej prisustvovali su i potpredsednik Pokrajinske vlade Đorđe Milićević, pokrajinski sekretar za regionalni razvoj, međuregionalnu saradnju i lokalnu samoupravu Ognjen Bjelić i savetnik predsednika za međuregionalnu saradnju Senka Bengin.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

понедељак, 26. мај 2025.
11° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом