EK konstatuje napredak Srbije i preporučuje nove korake

Srbija će od Evropske komisije dobiti u najvećoj meri pozitivan izveštaj o napretku u prethodnoj godini, saznaje "Tanjug" u Briselu. Najbolje ocenjeni elementi su ekonomsko upravljanje zemljom, reforma državne uprave i konstruktivna uloga Srbije u saradnji u regionu.

Godišnji izveštaj Evropske komisije o progresu zemalja koje se nalaze u procesu proširenja Evropske unije biće objavljen u sredu, 9. novembra, u Briselu.

Evropska komisija je sačinila pojedinačne godišnje izveštaje u kojima se prati i procenjuje politička i ekonomska situacija u državi, uključujući i ocenu sprovođenja reformi i moguće preporuke za dalje korake.

Izvori Tanjuga bliski Evropskoj komisiji kažu da će ovogodišnji izveštaj za Srbiju biti ”uglavnom pozitivan”, što je bio slučaj i prethodne godine. Očekuje se procena da država nastavlja da napreduje u sprovođenju političkih i ekonomskih kriterijuma, ali se i preporučuju potrebni novi koraci.

Konkretno, kada su politički kriterijumi u pitanju, od Srbije se očekuje da ostane posvećena dijalogu sa Prištinom uz neophodan pragmatizam u pronalaženju rešenja za sva otvorena pitanja između dve strane.

Evropska komisija bi trebalo i da ponovi stav da proces napretka u normalizacija odnosa Beograda i Prištine teče paralelno sa procesom ulaska u članstvo EU.

Kada je saradnja sa Tribunalom u Hagu u pitanju, očekuje se da će Evropska komisija ukazati na poslednji izveštaj tužioca Serža Bramerca, u kome on iznosi kritike, kako zbog neizručenja troje članova Srpske radikalne stranke Tribunalu, tako i zbog činjenice da Srbija već duže nema tužioca za ratne zločine.

Diplomatski izvori Tanjuga u Briselu navode da će u ovogodišnji izveštaj Evropske komisije ući i ono na čemu već izvesno vreme insistiraju i zemlje članice, a to je neophodan kontinuirani napredak u primeni Akcionih planova za otvorena poglavlja 23 i 24, koja se odnose na vladavinu prava.

Pretpostavlja se da će poseban fokus, kao i prethodnih godina, biti upravo na efikasnijoj reformi pravosuđa, smanjenju porostora za uticaj politike na sudije i tužioce, i na borbi protiv korupcije i organizovanog kriminala.

Istovremeno se očekuje da u ovogodišnjem izveštaju Evropske komisije ne bude većih promena kada je reč o stanju u oblasti medija i medijskih sloboda u Srbiji u odnosu na izveštaj iz prethodne godine.

Poseban odeljak izveštaja će se odnositi na napredak Srbije u oblasti zaštite ljudskih i manjinskih prava, konkretno zaštite najugroženijih i diskriminisanih grupa.

Pred zvanično predstavljanje ovogodišnjeg izveštaja o napretku Srbije, gotovo svi u Briselu očekuju da će zemlja od Evropske komisije dobiti pozitivne ocene u oblasti ekonomskh kriterijuma.

Na prvom mestu zbog efikasnih ekonomskih reformi, dobre makroekonomske politike, smanjenja deficita i finasijske stabilnosti zemlje.

Očekuje se da će Komisija podržati do sada preduzete reforme u oblasti malih i srednjih preduzeća u Srbiji, ali i pozvati nadležne u zemlji na dalji rad na sveobuhvatnom poboljšanju ekonomskih merila.

Jedno od tih svakako će biti i pitanje nezaposlenosti. Iako je primetno da se broj nezaposlenih u Srbiji smanjio, u Evropskoj komisiji insistiraju na činjenici da je taj broj i dalje veliki, pogotovo među mladima.

Takođe se očekuje da se i u ovogodišnjem izveštaju o napretku Srbija pozove da progresivno, tokom pristupnih pregovora, do ulaska u članstvo, usklađuje svoju spoljnu politiku sa spoljnom i bezbednosnom politikom EU.

Srbija je od EU već dobila pohvale za njen pristup rešavanju posledica migracione krize, što bi, zajedno sa pohvalama za konstruktivan pristup dobrosusedskim odnosima i uopšte odnosima u regionu, takođe moglo da se nađe u najnovijem izveštaju Evropske komisije o napretku Srbije na putu evrointegracija u godini za nama.

Predviđeno je da komesar za pregovore o proširenju i susedsku politiku Johanes Han u sredu 9. novembra u 11.15 časova izveštaj prvo predstavi u Evropskom parlamentu u Briselu. Popodne istog dana u 14.30 sati, komesar Han će se istim povodom obratiti medijima u sedištu Evropske komisje u Briselu.

Број коментара 2

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

понедељак, 23. септембар 2024.
20° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи