Nikolić Ivanovu: Nema stabilne Srbije bez stabilne Makedonije

Predsednik Nikolić je Đorđa Ivanova zamolio da Makedonija principijelno podrži Srbiju glasanjem protiv članstva Kosova u Unesku. Nema stabilne Srbije bez stabilne Makedonije, a Srbija će uvek biti oslonac svom južnom susedu, rekao je Nikolić. Beograd i Skoplje imaju zajednički interes da unaprede saradnju u svim oblastima, rekao je Ivanov.

Članstvo u EU je zajednička težnja Srbije i Makedonije, poručio je predsednik Tomislav Nikolić i istakao da dve zemlje samo udruženim naporima, kroz stalne konsultacije i razmenu iskustava, mogu da ubrzaju taj proces.

Nikolić je, u obraćanju posle sastanka sa makedonskim predsednikom Đorđem Ivanovim u Beogradu, poručio da nema stabilne Srbije bez stabilne Makedonije i istakao da će Srbija uvek biti snažan oslonac svom južnom susedu i prijatelju.

Predsednik je rekao da su politički odnosi Srbije i Makedonije veoma dobri i da su dve zemlje u periodu prepunom različitih izazova pokazale da kroz saradnju i razgovor mogu da spreče i prevaziđu sve teškoće.

"Srbija želi stabilne, dobrosusedske odnose sa Makedonijom i unapređenje saradnje u svim oblastima. Na tome obe strane rade veoma predano i konkretno", naveo je Nikolić i dodao da je poseta predsednika Ivanova Srbiji potvrda obostranog opredeljenja za dalji razvoj ukupnih odnosa.

Predsednik je, navodeći da se region suočava sa katastrofalnom migrantskom krizom koja jednako pogađa sve zemlje, rekao da Srbija i Makedonija nisu odgovorne za migrantski talas koji ide ka Zapadnoj Evropi, da ne mogu ni da ga zaustave ni da ga ublaže, te da je na potezu EU, koja ima mehanizme i novac.

Ocenio je da se Srbija odgovorno suočila sa tim problemom i obezbedila dostojan prihvat i bezbedan prolazak migrantima ka zemljama koje su određene kao njihova krajnja destinacija.

"Ponosni smo što je način na koji smo rešavali ovaj problem pozitivan primer koji se navodi u čitavom svetu", naveo je Nikolić.

Navodeći da je Srbija suštinski zainteresovana za stabilnost svih susednih zemalja, Nikolić je rekao da je uveren da će predstojeći parlamentarni izbori u Makedoniji biti održani u skladu s međunarodnim standardima i da će nova makedonska vlada učiniti sve radi očuvanja stabilnosti u regionu i da će dalje unapređivati dobre odnose sa Srbijom.

Predsednik je rekao da potencijal za dalji razvoj ekonomske saradnje vidi pre svega u infrastrukturi i energetici, trgovini i poljoprivredi.

Naveo je i da su srpska manjina u Makedoniji i makedonska manjina u Srbiji pravi i najvažniji most saradnje između dve zemlje, navodeći da veruje da se makedonska manjina u Srbiji dobro oseća.

"Naša želja je da se odnosi dva naroda i dve države i dalje grade na temeljima uzajamnog poštovanja i razumevanja, istoj veri, sličnom jeziku i bliskom zajedničkom poreklu", naveo je Nikolić.

Ivanov: Iskreni i prijateljski odnosi

Predsednik Makedonije je izjavio da Srbija i Makedonija imaju iskrene prijateljske odnose, zajedničku težnju ka ulasku u Evropsku uniju i da nemaju otvorenih pitanja.

Ivanov je apostrofirao iskrene odnose i zajedničke dogovore i nastupe na svim regionalnim i drugim inicijativama, ističući da između Srbije i Makedonije traje kontinuirani dijalog, uz želju da će tako biti i ubuduće.

Kao povod za dolazak u Beograd naveo je 70 godina od dolaska Makedonaca u Vojvodinu i u tom smislu, zbog zajedničke istorije, spomenika i obeležja, istakao potrebu za bilateralnim ugovorom dve zemlje koji bi omogućio da se ta obeležja bolje čuvaju i koriste.

"Imamo puno istorijskih događaja koji nas vežu, ali isto tako moramo da živimo danas i da gledamo u budućnost i to je naša obaveza", rekao je Ivanov.

Dodao je da ga zato raduje odnos koji ima sa predsednikom Srbije i zajednički stav da se sva pitanja rešavaju dijalogom.

"Mi nemamo otvorenih pitanja", rekao je Ivanov i dodao da i tamo gde ima razmimoilaženja, to ne ometa razvoj odnosa i saradnju u drugim oblastima.

Kako je rekao, Srbija je jedan od najvećih ekonomskih partnera Makedonije, sa oko 700 miliona evra robne razmene.

U tom smislu Ivanov je pomenuo i projekat povezivanja Morave i Vardara i njihovo prerastanje u plovne reke i povezivanje sa Egejskim morem preko Grčke, koja je za to takođe pokazala interesovanje, kao i povezivanje sa Dunavom.

Ivanov se osvrnuo i na elementarne nepogode koje su pogađale i Srbiju i Makedoniju i podvukao da su građani obe zemlje pokazali veliku solidarnost.

Nikolić: Ni Brisel nam ne postavlja uslove kao Priština

"Ni Brisel nam ne postavlja uslove kao kosovski Albanci", rekao je predsednik Nikolić povodom ultimatuma kojim Priština nastavak dijaloga uslovljava priznanjem nezavisnosti.

A u slučaju da Vlada Srbije ne postupi po tim zahtevima, dodao je Nikolić, imaće njegovu punu podršku – tako je predsednik Srbije danas odgovorio na pitanje novinara mogu li se njegove izjave u vezi s ultimatumom Prištine smatrati odustajanjem od dijaloga.

Dodao je da će Srbija tražiti da se dijalog nastavi, a da je Priština ta koja koja želi prekid.

"Jednostrani zahtevi Prištine su možda izraz njihove želje da se dijalog prekine", ocenio je Nikolić. 

Kako je rekao, ne želi da ulazi u to da li su zahtevi Prištine inicirani od onih koji su priznali nezavinost ili onih koji je sada promovišu i podstiču, ali postavlja pitanje: "Kako bismo prihvatili uslove na kakve se još ni EU nije odlučila da nam postavi".

Nikolić je uveren i da se niko u Srbiji ne bi usudio da to učini.

Mi ćemo u svakom slučaju insistirati da se dijalog nastavi, rekao je Nikolić objasnivši takav stav činjenicom da je Srbija mnoge svoje nadležnosti prenela administraciji u Prištini i neće sigurno da ostavi svoje sunarodnike na milost i nemilost toj samoproglašenoj državi.

"Srbija će insistirati kod svih relevatnih činilaca, a pre svega kod Brisela da utiču na Albance da se uzdrže od takvih zahteva, u protivnom moraćemo da povlačimo neke druge poteze", zaključio je Nikolić.

"Okanite se Srbije, mi ovde ne cenimo špijune" 

Predsednik Srbije pozvao je danas svetske sile koje utiču na sudbinu čovečanstva i koje imaju obaveštajne službe na teritoriji naše zemlje, da se okanu Srbije, jer ona ne želi da učestvuje u bilo kakvim sukobima, niti da se meša u unutrašnje poslove drugih država.

Nikolić je, odgovarajući na pitanje kako ocenjuje bezbednosnu situaciju u Srbiji, rekao da u srpskom jeziku reč "špijun" ima negativnu konotaciju, za razliku od Zapada gde, kako je rekao, to predstavlja cenjeno zanimanje.

"Kada kod nas nekome kažete da je špijun, mislite o njemu veoma loše. Na Zapadu je to cenjeno zanimanje, za koje se dobijaju počasti i titule. Kada kod nas to kažete, vi ga ne cenite, pa ni da je srpski špijun", rekao je Nikolić.

On je konstatovao da na teritoriji Srbije deluju različite obaveštajne službe, neke agresivnije, a neke prikrivenije, kao i da ima onih koji potiču iz ostalih država Balkana "ma koliko da su male".

"Nemojte da mislite da je neka država dovoljno mala, posebno neka balkanska, pa da nema kod nas špijune. Ima, možda rade za nekog velikog, ali rade", rekao je Nikolić.

Sada je na srpskim službama bezbednosti da utvrde ko sve radi protiv interesa Srbije, jer taj nije poželjan u našoj zemlji, rekao je Nikolić, uz opasku: "Bilo bi dobro i da znaju ko radi, a da se ne otkrivaju da im je to poznato, da bismo saznali još više."

On je građanima poručio i da ne treba da strahuju zbog toga što na teritoriji Srbije pojedine svetske obaveštajne službe imaju svoje "instalacije".

Upitan čiji je interes da se destabilizuje region, Nikolić je rekao da bi takvog kome je interes da destabilizuje Balkan trebalo odmah izvesti pred sud "zato što zna šta čini".

"Mi na Balkanu smo hvatali pušku u ruke kada se zapuca bilo gde u svetu i još nam samo treba da pokvarimo odnose koje polako, mukotrpno gradimo između sebe", primetio je predsednik Srbije.

Ocenivši da je sve na Balkanu "krhko i ranjivo", kaže da se onaj ko se igra našim odnosima igra i našim životima.

"To treba da shvate svi koji ne prihvataju pruženu ruku prijateljstva. Srbija nije uzrok nestabilnosti i možda trpi posledice stvaranja nestabilnosti, ali neće skrenuti sa tog puta", poručio je Nikolić.

Kako kaže, druge države u okruženju nemaju toliko problema koliko ih ima Srbija, a opet ne mogu da se pohvale da tako dobro vode svoju ekonomiju ili prijateljstva sa drugim narodima kao što ih vodi Srbija. "Neka se ugledaju na nas", dodao je Nikolić.

Naveo je tim povodom da je sa Mađarskom sklopljeno trajno prijateljstvo, da sa Slovenijom nemamo nikakvih problema, da BiH podržavamo ako može i želi da funkcioniše, da sa RS imamo i pravo i obavezu da održavamo specijalne odnose, da se Crnoj Gori ne mešamo u unutrašnje probleme, a sa Makedonijom gledamo da razvijamo što bolje odnose.

"Ubeđen sam da nova hrvatska vlada neće načiniti greške prethodnih i da ćemo konačno mi Srbi i Hrvati napraviti tako dobre odnose da nikome ne padne na pamet da posumnja da bismo mogli da uđemo u neki sukob", rekao je Nikolić zaključivši: "Jer kada se veliki svađaju, to se prelije na Balkan, ali bitno je da mi ne provociramo taj sukob."

Број коментара 3

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 22. септембар 2024.
21° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи