Dačić: Referenduma u Vojvodini ne može da bude

Ministar spoljnih poslova Ivica Dačić izjavio je da o referendumu u Vojvodini treba da se donese odluka i da oni koji to predlažu nemaju većinu da donesu odluku ni na nivou mesne zajednice ili kućnog saveta. Kaže i da Srbija ne može da trpi najveću štetu i žrtvu u migrantskoj krizi.

Govoreći o referendumu u Republici Srpskoj (RS), Dačić je naveo da bošnjački član Predsedništva BiH Bakir Izetbegović sada govori o referendumu u RS, a njegova stranka je 1991. organizovala referendum u Sandžaku.

"Međunarodna zajednica nije lila suze nad tim referendumom kao sada zbog RS", rekao je Dačić.

Kaže da su oni godinama bili protiv Dejtonskog sporazuma i tražili promenu jer je prevaziđen, a da sada RS odjednom krši Dejtonski sporazum.

Dačić pita šta je sa ostalim odlukama Ustavnog suda navodeći primer da u Mostaru godinama nema gradonačelnika zbog odnosa muslimana (Bošnjaka) i Hrvata.

"Potrebno je da se okrenemo stabilnosti i dijalogu", poručio je Dačić.

Što se tiče ujedinjenja Kosova i Albanije, Dačić smatra da je odlično što se pojavilo to pitanje, jer o tome govorimo već 20 godina – da je ujedinjenje Kosova i Albanije suština njihove politike.

"Tamo ne žive dva naroda nego jedan narod i nisu Kosovari narod nego Albanci koji žive na Kosovu", ističe Dačić.

Kaže da je odlično što se to pitanje pojavilo kako bi međunarodna zajednica videla da smo bili u pravu.

"Dok im neko ne namigne sa Zapada, to sigurno neće organizovati", smatra Dačić.

"Ne možemo da trpimo najveću žrtvu u migrantskoj krizi"

Kada je reč o predstojećem referendumu u Mađarskoj o kvotama za razmeštanje migranata u zemljama EU, Dačić je rekao da je to važno pitanje za Srbiju.

"Srbija se nalazi između Turske, u kojoj ima i najviše migranata, Grčke i Bugarske, koje su članice EU, ali kroz koje prolaze migranti, Mađarske, koja je izgradila zid, kao i Austrije, koja nema zid, ali se slično ponaša, kao i Hrvatske i Slovenije, koje se ugledaju na Austriju", naveo je Dačić.

On je istakao da je Srbija prinuđena da traži rešenje u skladu sa onim što urade zemlje koje su severnije ili zapadnije od nas na balkanskoj ruti.

"Na kraju nije toliko ni važno šta mi mislimo o tome, doći ćemo u situaciju da ćemo morati da primenjujemo odeđene mere. Iako je premijer rekao da nećemo da gradimo zid, s druge strane ne možemo da trpimo najveću žrtvu i štetu", naveo je Dačić.

On je podsetio da je prošle godine 700.000 ljudi prešlo preko teritorije Srbije, kao i da je ove godine ta cifra već prešla 100.000, a da u Srbiji trenutno ima između 5.000 i 7.000 migranata, što je na granici onoga što država može da podnese, dodavši da sve preko toga zahteva vanredne mere.

Ministar je napomenuo da tu više nije reč o izbeglicama, nego o migrantima, jer ih je naveći broj trenutno iz Avganistana, zatim Pakistana, a Sirija više nije zemlja iz koje najviše dolaze.

Dačić je dodao da je zato bitno šta će se dešavati u narednim danima, a posebno kada je reč o sudbini dogovora EU i Turske.

Dačić: Izbori u regionu ne mogu da utiču na političku stabilnost u Srbiji

Upitan da prokomentariše predstojeće izbore u susednim zemljama, kao i mogućnost da situacija "ode u desno", Dačić je rekao da je najbitnije od svega, bez obzira na političku opciju, da li su svi opredeljeni za stabilnost u regionu.

Sa strane Srbije postoji konstruktivan pristup i rešavanje svih otvorenih pitanja dijalogom, istakao je Dačić i dodao da tim otvorenim pitanjima ne mogu držati Srbiju vezanu za prošlost, a da ne gledaju šta je u sadašnjosti i budućnosti.

"Sve zavisi od toga ko su lideri i da li oni žele i imaju političku volju da forsiraju politiku regionalne stabilnosti", ocenio je Dačić.

Ministarstvo spoljnih poslova nikad nije davalo izjave koje su podsticale probleme, mi smo samo reagovali na razne akte i izjave koje su bile suprotne interesima Srbije i srpskog naroda, naveo je Dačić.

Prema njegovim rečima, izbori u regionu ne mogu da utiču na političku stabilnost u Srbiji, ali ona je važna i u drugim državama u regionu, kao što je i za samu EU bitna stabilnost balkanskog regiona.

Број коментара 4

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 19. април 2024.
12° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво