Vučić u UN: Srbija će i ubuduće biti stub stabilnosti na Balkanu

Premijer Srbije Aleksandar Vučić rekao je, u obraćanju u Generalnoj skupštini UN, da još nije pronađeno sveobuhvatno rešenje za migrantsku krizu. Poručio je da će Srbija i ubuduće biti stub stabilnosti na Balkanu i da će biti privržena stvaranju boljeg sveta i bolje saradnje. Situacija na Kosovu i Metohiji ubuduće neće biti uzrok nestabilnosti, a Srbija je odlučna da održi tempo razgovora s Albancima, naveo je premijer.

Na početku govora, Vučić je istakao da mu je čast što se obraća UN u ime Srbije i da zna da neće svi biti ushićeni njegovim govorom, ali da "s vremena na vreme moramo da saslušamo jedni druge".

Rekao je da je danas prilika da se naglase dostignuća svetske organizacije, kao i da se potvrdi privrženost ciljevima UN.

"Da se angažujemo da obezbedimo mir, razvoj ljudskih prava. Srbija podržava multilateralizam. To se može postići ako se svi uključimo u duhu saradnje i kompromisa", naveo je premijer Srbije.

Kako je rekao, politička volja je prvi korak u tom smeru, ali mora uslediti više aktivnosti i mera jer je to jedini put unapred u svetu međuzavisnosti.

Premijer je istakao značaj borbe protiv siromaštva, korupcije, nasilja i ekstremizma. Poručio je da borba za bolji svet zavisi od poštovanja ljudskih prava, koja se primenjuju na sve.

"Želeo sam da kažem, pošto dolazim iz relativno male zemlje u srcu Evrope, i danas predstavljam ponosni, dostojanstveni narod, veoma sam ponosan što sam ovde. Vidim sve ove ljude u velikoj dvorani koji žele da saslušaju sve nas iz malih zemalja, jer ovde se ne obraćamo svojim zajednicama. Ovde možemo na pravi način da zastupamo svoje narode. Čuli smo mnogo velikih reči od predstavnika velikih sila, ali ono što nismo čuli je: koja su prava rešenja za neke veoma važne teme i pitanja?", ukazao je Vučić.

"Ništa nije rečeno o rešenju za migrantsku krizu"

Prvo, kako je rekao, nije rečeno ništa o sveobuhvatnom rešenju migrantske krize sa kojom se gotovo čitav svet suočava.

"Moram da kažem da smo čekali na neki predlog koji će velike sile uputiti svima nama. Mi bismo se složili i bili bismo spremni da obavimo posao. Čak iako moja zemlja nije članica EU, bili smo spremni da učestvujemo u sistemu kvota, ali niko u EU nije prihvatio taj sistem i ne znamo koja je politika kada je to u pitanju. Trebalo bi da delimo iste vrednosti, ali vidimo različita rešenja, bez ideje kako da se reše problemi u budućnosti", rekao je premijer Srbije.

Dodao je da migrantska kriza nije završena, a Srbija se i danas suočava sa mnogim teškoćama i ima oko 7.000 migranata na svojoj teritoriji. Ti ljudi ne mogu da odu, jer su svi ostali zatvorili granice, rekao je Vučić.

"Ima li zajedničkog rešenja, ima li nečega što možemo zajedno da preduzmemo ili treba da neke korake preduzmemo sami za sebe?", upitao je premijer Srbije, rekavši da Srbija to može, ali da će uvek biti spremna da čeka zajedničko rešenje i od EU i od UN.

"Nadamo se prevazilaženju svih sporova"

Aleksandar Vučić je naveo da želi da skrene pažnju i na druga pitanja.

"Bili smo suočeni sa mnogim teškim pitanjima u poslednjih 25 godina, a ako analizirate poslednjih 100 godina, mislim da nismo izbegli nijedan rat. Nadamo se da ćemo u budućnosti izbegavati ratove i da ćemo imati snage da prevaziđemo sve sporove i učinimo nešto bolje za svoj narod i ekonomski razvoj", naveo je Vučić.

Rekao je da je nešto postignuto na planu ekonomije i da Srbija ima suficit u budžetu, a da posle mnogo krize ima procenat rasta od najmanje tri odsto ove godine, dok će narednih godina biti i više.

"Kada se poredimo sa nekim zemljama iz Azije i Afrike, to nije mnogo, ali to je više od prosečnog rasta u Evropi", ukazao je premijer.

"Dok insistiramo na raznim pitanjima, mi se suočavamo i sa mogućom nestabilnošću u našem regionu, koja može da poništi dostignuća koja smo postigli", naveo je Vučić i dodao da je dobio podršku od prijatelja i sa Zapada i sa Istoka, ali da se situacija na Zapadnom Balkanu nije popravila.

"Zato smatram da moramo više napora, vremena i volje da uložimo da bismo prevazišli teškoće iz prošlosti", rekao je Vučić i istakao da se Srbija suočava sa nekim od najužasnijih uvreda koje dolaze od pojedinih suseda.

Naveo je da o njima neće da kaže nijednu ružnu reč niti će da im odgovara, iako su govorili da je Srbija "šaka jada".

"Mi to nećemo reći ni za jednu zemlju na svetu. Naša je odluka da ne odgovaramo. Nastavićemo tako i ubuduće. Nećemo tako nešto raditi čak i kada nas ponovo budu vređali", poručio je premijer Srbije i naglasio da su regionu potrebni mir, stabilnost, pravo razumevanje i pomirenje.

Rekao je da u poslednjih 25 godina to nije ostvareno i da je u nekim zemljama Zapadnog Balkana mržnja čak i veća.

"Ipak, uspeli smo da sačuvamo mir i učinićemo sve da tako nastavimo, i da insistiramo na ekonomskom razvoju i da sačuvamo političke odnose na drugačiji način nego do sada", rekao je Vučić.

"Spremni da stvaramo budućnost s kosovskim Albancima"

Dodao je da je Srbija zahvalna zemljama i nacijama i članicama UN koje su bile na strani međunarodnog prava i nisu priznale jednostrano proglašenu nezavisnost Kosova i Metohije.

"A duboko smo zahvalni i vama, članicama UN koje ste podržale Povelju UN, i reći ću vam da smo uporni da zadržimo tempo razgovora sa Albancima sa Kosova, jer moramo da živimo zajedno, da stvaramo zajedničku budućnost", poručio je Vučić.

Podsetio je da se razgovori vode pod pokroviteljstvom EU i da je Srbija posvećena tome da ih nastavi i da obaveštava UN o rezultatima. Kako je ukazao, situacija na KiM neće biti uzrok nestabilnosti u budućnosti.

"Postoje razne opasnosti sa kojima se suočavamo. Mnoge stvari mogu da ugroze naš razvoj. Postoji prisustvo terorističkih ćelija u nekim zemljama Zapadnog Balkana i učinićemo sve da se borimo sa tim užasnim zlom. Pridružili smo se koaliciji koja se bori protiv ID i ponosni smo što ćemo biti sa stranom sveta koja će čuvati mir i stabilnost", rekao je Vučić.

Dodao je da će Srbija učiniti sve što može da zaštiti svoje interese, ali i da će se potruditi da sasluša i druge relativno male zemlje, jer svi moraju da se ujedine.

"U protivnom, plašim se da se naši glasovi neće čuti u budućnosti. Mnogo vam zahvaljujem i mislim da treba da budete zadovoljni što možete da čujete da je Srbija stub stabilnosti na Zapadnom Balkanu, a to će biti slučaj i u narednih 10-20 godina. Bićemo privrženi u stvaranju boljeg sveta i bolje saradnje i saslušaćemo šta imate da kažete i bićemo spremni da radimo zajedno", zaključio je premijer Srbije.

Број коментара 60

Пошаљи коментар
Види још

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 25. мај 2025.
11° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом