Dačić: Ne hvalite me, Vučić to ne voli

Ivica Dačić je odbacio medijske navode da predstavnici Rusije lobiraju da on bude ministar u novoj vladi i naveo da oni koji misle da je to istina, očigledno ne poznaju mandatara Aleksandra Vučića.

Odgovarajući na pitanja novinara da li oseća pritisak oko formiranja vlade i da li su tačni navodi da Rusija lobira za njegovo imenovanje, Dačić je odgovorio da bi najbolje bilo da ga niko ne hvali kod mandatara.

"Jer ako biste me pohvalili, sigurno me ne bi uzeo", rekao je Dačić i dodao da ne veruje da je toliko bitan da bi Vladimir Putin to kazao.

Prema njegovim rečima, ni u kakvom slučaju ne bi želeo da ga neko pohvali.

"On (Vučić) je takav čovek da ne voli da trpi da ga neko pritiska. Da znate jednu stvar, ako hoćete nekoga da pređete, samo napišite u novinama da će taj biti 'to i to'", rekao je Dačić na konferenciji za novinare posle sastanka sa ministrom spoljnih poslova BiH Igorom Crnadakom.

Dačić je dodao da nije najbitnije da li će biti ministar ili ne, već to što radi, kako je rekao, ozbiljan državni posao, odnosno da se trenutno bavi razgovorima sa ministrima širom sveta u vezi sa "velikom ofanzivom koja se vodi protiv nas od strane zapadnih zemalja, koje primoravaju druge zemlje da priznaju Kosovo".

Srbija ne menja poziciju o KiM

Povodom izjave Edite Tahiri da će Srbija morati da menja ustavnu preambulu kad je reč o Kosovu, Dačić je poručio da Srbija neće menjati poziciju o Kosovu i Metohiji.

"Nije bitan ni Ustav ni preambula, ovde je reč o tome da mi ne priznajemo jednostrani akt secesije", poručio je Dačić, odgovarajući na pitanja novinara posle sastanka sa ministrom spoljnih poslova BiH Igorom Crnadekom.

Prema njegovim rečima, međunarodna zajednica može svetu silom da nametne takvo tumačenje, ali će isto tako morati da odgovori na druge primere koji će u svetu početi da se dešavaju i koji se već dešavaju.

"Kada nevolja zakuca na njihova vrata, onda će da se sete međunarodnog prava. Mi ne želimo i ne dozvoljavamo da to bude moguće na primeru Srbije", rekao je šef srpske diplomatije.

On je naveo da neki sada komentarišu koliko je realan taj stav Srbije, postavljajući pitanje da li je bilo realno pre 40 godina da će Kosovo jednostrano proglasiti nezavisnost?

"Ne smemo da odustanemo od toga, zato nam je preduslov da Srbi ostanu na Kosovu i Metohiji. Edita Tahiri, prema tome, može da priča za albansku javnost šta hoće", zaključio je Dačić.

Novinare je interesovalo i kakva je situacija sa viznom liberalizacijom kada je reč o kosovskim građanima koji putuju u Bosnu i Hercegovinu, na šta je Crnadak odgovorio da ta država želi da olakša život svima koji putuju, ali da to ne znači da će biti razmatrana odluka o priznavanju nezavisnosti Kosova.

Želimo da pojednostavimo procedure, jer sada ja, kao ministar, moram da potpisujem svaki zahtev za vizu, rekao je Crnadak i naveo da je prošle godine morao da potpiše hiljadu zahteva.

"Neće biti ukidanja viza, niti priznavanja nezavisnosti, jer oko toga nema saglasnosti", poručio je Crnadak.

Na isto pitanje Dačić je odgovorio da je i Srbija olakšala putovanje građanima Kosova, na način da se ne dovodi u pitanje status južne srpske pokrajine.

To je urađeno da bi se olakšala komunikacija na Balkanu, objasnio je Dačić i dodao da Srbija nema ništa protiv da to isto učine i one države koje nisu priznale nezavisnost Kosova, poput Bosne i Hercegovine.

Deklaracija o Srebrenici usklađena sa BiH i Turskom

Tekst deklaracije kojom je Srbija osudila zločin u Srebrenici usklađen je sa Bosnom i Hercegovinom i Turskom, a priča kako Srbija ne želi da se izjasni da li je to genocid predstavlja politički cinizam i bacanje žara na ugašenu vatru, rekao je Dačić.

"Pre više godina, u vreme Tadićeve vlasti, Skupština Srbije donela je deklaraciju o osudi zločina u Srebrenici. Tekst deklaracije Tadić je usaglasio, tako je nama rečeno, sa tadašnjim članom Predsedništva BiH Harisom Silajdžićem i turskim ministrom spoljnih poslova Mehmed Davutogluom", rekao je Dačić.

Dačić je, organizatore memorijalnog skupa u Potočarima, upitao i kako im nije smetalo da na obeležavanje 11. jula svojevremeno dođe Tadić, a sada im smeta da dođu predstavnici Srbije.

Ministar spoljnih poslova je poručio da je Srbija ponosna što je jedina, kako kaže, imala hrabrost da osudi zločine protiv drugog naroda, a da to nisu učinile ni Bosna i Hercegovina, niti Hrvatska.

"Ovo su političke igre. Mi želimo dobrosusedske odnose, da budemo faktor mira, pomirenaj i stabilnosti, ali niko Srbiju neće ponižavati", zaključio je Dačić. 

Dačić i Crnadak o konzularnoj zaštiti u Brazilu

Ambasada Srbije u Brazilu zastupaće interese državljana BiH tokom Olimpijskih i Paraolimpijskih igara u Rio de Žaneiru, saopštili su ministri spoljnih poslova Srbije i Bosne i Hercegovine, Ivica Dačić i Igor Crnadak.

Dačić i Crnadak rekli su danas na konferenciji za novinare u Ministarstvu spoljnih poslova Srbije da je odluka doneta na osnovu sporazuma o uzajamnom zastupanju i pružanju konzularne zaštite i usluga u trećim zemljama koji je potpisan 2012.

Šef srpske diplomatije je podsetio da je Ambasada Srbije u Brazilu zastupala interese BiH tokom Svetskog prvenstva u fudbalu i da se Srbija "sada ponudila da učini isto".

Dačić je rekao da se "mnogi sećaju bivše Jugoslavije", a da danas Srbija i BiH gotovo da nemaju zajednički nastup na tim tržištima.

Crnadak je izjavio da ova zajednička aktivnost pokazuje nameru da Srbija i BiH rade zajedno, i da zaista jesu partneri i dobri su susedi.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 26. април 2024.
9° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво