Svih 28 članica EU saglasne sa Akcionim planom Srbije

Šef pregovaračke grupe za poglavlje 23 Čedomir Backović kaže da su svih 28 zemalja članica EU saglasile su se sa Akcionim planom Srbije za poglavlje 23, koji je sažet u pregovaračku poziciju i poslat u Brisel. Ističe da je tamo razmotren i na njega su dodata "interna merila".

Kako je objasnio Tanjugu, ta "interna merila", odnosno, međumerila, odnose se na tok sprovođenja plana, koji će ukazati da ga Srbija zaista sprovodi, iako ga nije skroz sprovela.

"To je kao kad nadgledamo izgradnju kuće, dođemo da vidimo kako napreduju majstori. Tako su i ta međumerila sagledavaju od strane Evropske komisije (EK) kao jednog organa EU, da li mi napredujemo u onome što radimo", rekao je Backović, dodajući da je pregovaračka pozicija siže Akcionog plana iz poglavlja 23, koji ima 415 stranica.

Drugo značenje međumerila je, objašnjava Backović, da, ukoliko ih ne prođemo, ne bude verifikovano "da je kuća stavljena pod krov" i da onda "ne mogu da se rade unutrašnji radovi, pločice".

"Tek kad se ta međumerila potvrde od strane EK, da su ostvarena, možemo dalje", rekao je Backović.

Ipak, napominje, govori se o tri grane života, koje su vrlo komplikovane.

"Ovde je u pitanju da li je pravosuđe dobro, ili nije dobro, da li dužina spora prava, ili ne, što se ne može meriti sekundama. U tom smislu, kada bilo ko ima primedbe i komentare, pa i naši dragi susedi iz Hrvatske, onda je to dosta puta i stvar tumačenja", kaže Backović.

Backović dodaje da ne može da kaže da je ikada bio potpuno siguran šta je u stvari priroda komentara, odnosno primedbi na naš Akcioni plan iz Hrvatske, jer su ga prihvatili takav kakav je.

Prema njegovim rečima, Srbija je u pregovaračkoj poziciji u međumerilima upućena na bilateralnom nivou da se sa susedima dogovara o problemima i istakao je da ima "značajan optimizam", da u pogledu svih bilateralnih stvari između Hrvatske i Srbije, a ne između 28 članica EU i Srbije, uspeti da postignemo, da sva otvorena pitanja, ili najveći deo njih, rešimo tako da obe strane bidu podjednako nezadovoljne.

"Jer samo to je prava nagodba, kada su obe strane pomalo nezadovoljne", smatra Backović, koji je i pomoćnik ministra pravde.

Backpović ističe da je pregovaračka pozicija Srbije, siže Akcionog plana za poglavlje 23 od 30 strana razmotrena, a iako još zvanično Srbiji nije prezentovan odgovor, Backović zaključuje da nema bitnih odstupanja od pozicije koju je Srbija predložila.

"Nema tu nikakvog odstupanja, niti ima postavljanja nekih novih uslova, novih merila koje kao takve nismo obuhvatili", rekao je Backović i naveo da, u procesu pregovaranja unutar EU sa 28 članica i zauzimanja stava kako će izgledati njihov odgovor na našu poziciju sa međumerilima, Srbija nema niti učesća, niti uticaja.

Backović ističe da je Akcioni plan Srbije za poglavlje 23, sažet u pregovaračkoj poziciji, apsolutno u skladu sa evropskim pravnim tekovinama i teži ostvarivanju tih tekovina.

Naglašava da Srbija i sama pokušava da se uključi u merenje onoga što je urađeno, da to ne ostavi "nekakvim impresijama, površnim mišljenjima", nego da se sve konkretno objasni šta se i kako radi.

"Naravno, u pitanju su oblasti koje traže nešto vremena, kako bi počele da daju vidne rezultate. Očekujem istinski, na osnovu plana i našeg načina ostvarivanja aktivnosti, da ćemo već krajem ove i početkom iduće godine, imati veoma merljive rezultate, na primer, smanjenje starih predmeta, kada je u pitanju pravosuđe, regulisanje nekih problema u pogledu zaštite nacionalnih manjina i sa udžbenicima, obrazovanjem, informisanjem i slično", rekao je Backović.

Kako je rekao, dobro je da plan postoji, da "nije divlja gradnja", i da smo, za sada, u roku.

"Akcioni plan u dobroj meri predviđa vremenske rokove u kojima treba postići određene stvari, mi smo sve to do sada na vreme postigli sa više od 90 odsto", rekao je Backović.

"Statistički izveštaj o efikasnosti sprovođenja Akcionog plana za celokupno poglavlje 23, zaključno sa drugim kvartalom 2016. izdat u junu, pokazuje da je 77 odsto aktivnosti za celokupno poglavlje u potpunosti realizovano, osam odsto aktivnosti gotovo u potpunosti, a tri odsto aktivnosti nije realizovano", naveo je Backović.

 

 

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 25. април 2024.
9° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво