Zukorlić: Durakovićeva izjava produkt stanja na terenu

Poslanik u srpskom parlamentu i predsednik skupštinskog Odbora za obrazovanje i nauku Muamer Zukorlić kaže da izjava načelnika opštine Srebrenica Ćamila Durakovića, da su ovog 11. jula u tom mestu nepoželjni oni koji ne priznaju genocid, nema nikakvu pozadinu i da je produkt procene stanja na terenu.

Muamer Zukorlić istovremeno ukazuje da bi vinovnici prošlogodišnjeg incidenta, kada je u Srebrenici napadnut premijer Srbije Aleksandar Vučić, trebalo da preuzmu odgovornost i priznaju krivicu.

"Duraković je jedan veoma fin i tolerantan čovek i ta njegova izjava je sigurno produkt njegove procene stanja na terenu, okolnosti, izvesnih napetosti, ambijenta, koji verovatno nije prikladan za nešto tako", rekao je Zukorlić Tanjugu.

Upitan zašto ni godinu posle napada na premijera Aleksandra Vučića u Srebrenici nisu pronađeni vinovnici tog incidenta, Zukorlić ističe da je uveren da Bosna nema nikakav interes da zaštiti bilo koga ko je učestvovao u tom incident.

"Naprotiv, na štetu je državnog interesa Bosne pa, ako hoćete, i samih Bošnjaka da se ostavlja utisak da se neko štiti", primećuje Zukorlić i dodaje da stoga i misli da to treba rasvetliti.

Navodi da ti ljudi, ukoliko ih je neko nagovorio, treba da kažu ko ih je nagovorio, a ukoliko su to sami uradili, treba da kažu da su to sami uradili.

"Jer, ne može se na nerasvijetljenosti takvog događaja praviti interes države niti jedne nacije", zaključio je Zukorlić.

Ocenjući da odnosi BiH i Srbije nemaju pozitivan zamah, što mu je žao, Zukorlić ističe da na tome treba dosta raditi.

Zukorlić, koji od predizborne kampanje promoviše ideju pomirenja, ukazuje da, uprkos svemu što se dešavalo tokom poslednjeg rata, Bošnjaci i Srbi i dalje žive zajedno i u Bosni i u Srbiji i u još nekim državama regiona.

"To znači da smo sudbinski upućeni jedni na druge, i pametni bi trebalo to da shvate, a ne da prkose toj sudbini i da ponovo sanjaju ili planiraju poduhvate koji bi nas doveli do ponovnih krvavih sukoba i posledica", rekao je Zukorlić.

Prema njegovim rečima, i bošnjačka elita i srpska elita i predvodnici ključnih političkih faktora u Bosni i Srbiji bi trebalo da pokažu više volje i mudrosti.

Važno otvaranje Srbije prema Bošnjacima 

Poslanik BDZ-a Sandžaka Muamer Zukorlić kaže da izbor za predsednika prlamentarnog Odbora za obrazovanje doživljava kao priznanje za sve ono što je radio u prethodnih 25 godina i kao novo, simbolično otvaranje Srbije prema Bošnjacima i Islamu, što je, kako kaže, imalo pozitivne refleksije u zemlji, regionu i šire.„

Drago mi je da je parlamentarna većina, pre svega najbrojnija stranka Aleksandra Vučića, prepoznala taj kapacitet kao priliku za državu i društvo u kome otvaramo novu stranicu, gde dijalog više nije samo priča, pomirenje nije samo ideja, već je to prvi korak ka razumevanju, što će zasigurno biti od koristi za državu - Bošnjake i Srbe", rekao je Zukorlić za Tanjug.

Time se, prema njegovim rečima, potvrduje da Srbija ima kapacitet da bude država svih građana, bez obzira na njihovu etničku, versku ili bilo koju drugu pripadnost, da država želi da štiti svoje građane i obezbedi ambijent bezbednosti, što jeste uloga samog pojma doma i domvine.

„"Ovo je novo otvaranje Srbije, ono je simboličko prema bošnjačkom narodu, prema meni. A zapravo znači šire otvaranje kulturološko, prema kulturi Islama, muslimana i svih naroda koji joj pripadaju", kazao je Zukorlić i dodao da je sve to imalo odjek ne smo u zemlji, regionu, već i šire, ako se izuzmu, kaže, nervozni glasovi koji dolaze iz DS-a.

Poslanik BDZ Sandžaka smatra da je parlament do sada ne retko, od pojedinaca i grupa, bio omalovažan i da mu treba vratiti pravu ulogu.
Izvršna vlast je za Zukorlića važna, ali sebe ne vidi u njoj.

"Želim podvući crtu od onoga što je do sada bila praksa kada su u pitanju predstavnici Bošnjaka iz Sandžaka. Dakle, oni su uglavnom resurs legitimiteta koji su nosili iz Novog Pazara ili uopšte iz Sandžaka i svoje biračke baze pretvarali u pojedine ministarske pozicije... Sve se na tome završavalo"“, ocenjuje Zukorlić i tvrdi da Bošnjaci tako od svih svojih izbornih glasova nisu imali ništa za uzvrat.

Zato će BDZ darti priliku mladim ljudima.

Ta prilika je, smatra, sada Vlada Srbije na nivou nekoliko državnih sekretara, nekoliko važnih pozicija u pojedinim direkcijama, agencijama i drugim strukturama kako bi sa tih pozicija pomogli svom narodu u otklanjanju problema i "svih nepravdi koje su prethodne vlade, nažalost, nagomilale“.

Govoreći o odnosima unutar bošnjačke političke scene, Zukorlić ponavlja da ne odustaje od ideje pomirenja i taj poziv je, kaže, otvoren ne samo za Sulejmana Ugljanina i Rasima Ljajića, već i za sve druge unutar bošnjačkog, ali i na nivou srpskog korpusa.

Priznaje da neće biti lako postići pomirenje sa ljudima koji su ušli u svađe isključivo iz usko sebičnih interesa i motiva, jer političku opcija koju zastupa, tvrdi, nikada nije imala principijelne probleme sa Ugljaninom, ni sa Ljajićem, niti političke, niti suštinske.

O nezadovoljstvu Demokratske stranke njegovim izborom za predsednika parlamentarnog Odbora za obrazovanje i nauku, Zukorlić kaže da Bošnjaci demokratama nikada neće oprostiti nepravde koje su im činili, krijući se pritom iza Beograda i iza pojma Srbi. 

Zukorlić ne razume njihovu frustraciju zbog njegovog izbora na čelo Odbora za obrazovanje i ističe da je DS dok je bila na vlasti Bošnjacima "pakovala" nepravdu tako da je narod u Sandžaku sticao utisak da sve što oni rade dolazi od Beograda i Srba.



 

Број коментара 2

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 26. април 2024.
15° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво