Moskva: Ignorisani argumenti zemalja koje ne priznaju Kosovo

Portparolka ruskog Ministarstva spoljnih poslova Marija Zaharova izjavila je da je Stalni arbitražni sud u Hagu donoseći odluku o prijemu Kosova u svoje članstvo ignorisao argumente zemalja koje ne priznaju nezavisnost Kosova, kao i član Haške konvencije o mirnom rešavanju sporova koji predviđa da države potpisnice treba da postignu sporazum o pitanju članstva.

Dodala je i da ta odluka nije promenila stav Moskve u vezi nepriznavanja samoproglašene nezavisnosti Kosova, prenosi Tas.

"Vođstvo Administrativnog saveta tog suda reagovalo je samo na govore u znak podrške Prištini i njenom prijemu u Stalni arbitražni sud, dok su ignorisani argumenti zemalja koje ne priznaju nezavisnost Kosova (uključujući Srbiju, Argentinu, Brazil, Indiju, Španiju, Nikaragvu i druge)", navela je ona.

Zaharova je istakla i da je ignorisan član 94 Haške Konvencije o mirnom rešavanju međunarodnih sporova iz 1907. koji jasno ukazuje da bi države potpisnice trebalo da postignu sporazum o pitanju članstva.

"Bitno je u ovom kontekstu da do debate o zajedničkim kriterijumima za prijem u Stalni arbitražni sud nije uopšte ni došlo", rekla je Zaharova.

Ona je dodala da rezultati glasanja nisu promenili stav Moskve u vezi priznavanja Kosova, koje Rusija tretira kao integralni deo Srbije, u skladu sa Rezolucijom Saveta bezbednosti UN, prenosi Tas.

"Malo je verovatno da će Kosovo dati puni doprinos saradnji u okviru ove organizacije", rekla je ona.

Zaharova je ocenila i da je jasno da je ta odluka doneta u kontekstu šireg cilja prijema Kosova u međunarodne institucije, i da su takve akcije nezakonite.

Na 195. sastanku Administrativnog saveta Stalnog arbitražnog suda u Hagu odlučeno je 13. juna da Kosovo postane član ove organizacije, navodi Tas.

To je tada saopštio i kosovski ministar spoljnih poslova Enver Hoddžaj, koji je na svojoj Fejsbuk stranici napisao da je Kosovo postalo 121. član Stalnog arbitražnog suda u Holandiji.

Stalni arbitražni sud je međuvladina organizacija sa 117 zemalja članica i bavi se arbitriranjem sporova među državama, a pruža usluge reššavanja sporova koji uključuju zemlje, državne entitete, međuvladine organizacije i privatna lica.

Број коментара 6

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 25. април 2024.
13° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво