Izglasan Zakon o javnom informisanju

Predsednik Srbije Boris Tadić potpisao je Zakon o izmenama i dopunama Zakona o javnom informisanju, koji je danas usvojila Skupština Srbije. Za izmene Zakona glasalo 125 od prisutnih 225 narodnih poslanika. Poslanici usvojili 24 zakona koji su bili na dnevnom redu.

Izmene i dopune Zakona o javnom informisanju usvojene su u Skupštini Srbije pošto je za Predlog glasalo 125 od prisutnih 225 narodnih poslanika. Protiv je bilo 88, 11 uzdržanih a jedan poslanik nije glasao.

Za Zakon su glasali poslanici vladajuće koalicije izuzev Socijalističke partije Srbije koji su bili uzdržani ali su obezbeđivali kvorum. Za su glasali i poslanici LDP-a, sem Vesne Pešić i Žarka Koraća, a svoj glas za izmene dao je i samostalni poslanik DHSS-a Vladan Batić.

Protiv zakonskih izmena glasali su poslanici SRS i koalicije DSS-NS, kao i tri poslanika Jedinstvene Srbije. Poslanici su usvojili amandmane koje je Vlada podnela na sopstveni zakonski predlog.

Zbog usvajanja amandmana poslanice Srpske radikalne stranke Marine Toman, kojim se odbacuje Vladin predlog o zatvaranju medija koji su u predhodnoj godini poslovanja bili više od 90 dana u blokadi, izvršena je pravno-tehnička redakcija teksta Predloga na sastanku Zakonodavnog odbora.

Šef poslaničke grupe "Napred Srbijo" Tomislav Nikolić izjavio je, tokom pauze koja je bila određena zbog sastanka Zakonodavnog odbora, da su svi njegovi poslanici napustili skupštinsku salu jer ne žele da učestvuju u izglasavanju "nakaradnog zakona" o javnom informisanju.

Kako je naveo, SNS je pokušao da obori zakon, nisu uspeli i zato su napustili salu. Vlada Srbije je Predlog zakona usvojila 9. jula, a posle oštrih kritika javnosti i profesionalnih udruženja izmenila ga je nizom amandmana.

Oštrija i preciznija kaznena politika

Izmenama Zakona o javnom informisanju znatno je poštrena kaznena politika za kršenje profesionalnih normi i precizirano je više privrednih prestupa koji mogu dovesti i do zabrane izdavanja glasila.

Zakonom je predviđeno da javno glasilo može osnovati domaće pravno lice sa obavezom upisa u Registar javnih glasila.

U slučaju izdavanja glasila koje nije upisano u Registar, nadležni javni tužilac dužan je odmah pokrene postupak za privredni prestup, a nadležni sud u roku od 12 sati da obustavi privremeno izdavanje glasila.

Ukoliko ne poštuje zabranu i izdaje glasilo koje nije upisano u Registar, osnivač javnog glasila može biti kažnjen sa miliona do dvadeset miliona dinara, a odgovorno lice sa dvesta hiljada do dva miliona dinara. Predviđena je i zabrana izdavanja glasila.

Prijavu za upis u registar štampanih dnevnih javnih glasila osnivači su dužni na podnesu u roku od 30 dana od stupanja zakona na snagu, a osnivači drugih glasila za 90 dana.

Izmenama Zakona predviđene su i rigorozne kazne za kršenje pretpostavke nevinosti i objavljivanje informacija koje mogu ugroziti razvoj maloletnika i ukoliko je maloletnik učinjen prepoznatljivim u informaciji koja može da povredi njegovo pravo ili interes.

Visina kazni vezana je za tiraž i prihod od oglasa u broju u kome je prekršaj napravljen, a ako je objavljana na naslovnoj strani ili u infomativnoj emisiji za taj sedmodnevni prihod.

Odgovorno lice u osnivaču i odgovorni urednik mogu biti kažnjeni sa 200.000 do dva miliona dinara.  Zakonom je predviđena i uslovna kazna uz obavezu objavljivanja presude ukoliko je delo prvi put učinjeno.

Kazne za ostale prekršaje povećane su sa sadašnjih 30.000-200.000 na milion do deset miliona za glasilo, odnosno 100.000 do milion dinara za odgovornog urednika. Predviđene su i rigorozne kazne za distributere koji prekinu distribucije iz neekonomskih razloga.

Takođe, Zakonom je zabranjen prenos prava nad javnim glasilom. Prvobitno predviđena odredba o obaveznom osnivačkom kapitalu od 50.000 evra izbačena je Vladinim amandmanima.

Glasanje o ostalim zakonima

Poslanici Skupštine Srbije usvojili su 24 zakona koji su bili na dnevnom redu sednice 11. vanrednog zasedanja.

Usvojeni su Zakon o kulturi, šest zakona iz oblasti pravosuđa, dva iz oblasti obrazovanja, izmene i dopune zakona o sprečavanju pranja novca i finasiranja terorizma, kao i Zakon o planiranju i izgradnji.

Skupština je usvojila i zakone o katastru, socijalnom stanovanju, Fondu za zaštitu životne sredine i pet zakona iz oblasti zdravlja.

Usvojen je i Zakon o nacionalnim savetima nacionalnih manjina i Zakon o potvrđivanju tri finansijska ugovora.

Ukupno je na sve zakonske predloge podneto oko dve hiljade amandmana.

Број коментара 19

Пошаљи коментар
Види још

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

среда, 18. септембар 2024.
17° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи