Читај ми!

Narušeni odnosi sa Ganom

Kriza u odnosima Srbije i Gane - Akra priznala Kosovo, Beograd zatražio da ambasador te zemlje napusti Srbiju. Prinuđeni smo da zatvorimo misiju u Beogradu, izjavio ministar spoljnih poslova Gane Alhadži Mohamed Mumuni.

Diplomatski odnosi Srbije i Gane su pretrpeli "ozbiljan udarac", jer je ta zapadnoafrička zemlja priznala Kosovo, a Beograd je zatražio da ambasador Gane Semjuel Valis-Akijanu napusti Srbiju, pišu danas mediji u Gani.

U Minstarstvu spoljnih poslova Srbije danas nisu želeli da komentarišu te navode, a potvrdu informacije nije bilo moguće dobiti ni u Ambasadi Gane u Beogradu.

Sajtovi Siti FM onlajn, Siti njuz, Džoj onlajn, privatni list Dejli gajd i drugi pišu danas o "diplomatskom sukobu" Srbije i Gane i prenose izjavu ministra spoljnih poslova Alhadžija Mohameda Mumunija da će Gana zatvoriti svoju diplomatsku misiju u Beogradu.

Mumuni je juče u Parlamentu Gane izjavio da su "dugogodišnji srdačni odnosi" sa Srbijom pretrpeli "ozbiljne udarce" pošto je vlada u Akri pre mesec dana priznala Kosovo.

Prema njegovim rečima, kako prenosi "Dejli gajd", vlasti Srbije su potom "zatražile od ambasadora Gane u Beogradu da se vrati kući i da se konsultuje sa vladom Gane kako bi se poništila odluka o priznanju".

Mumuni je rekao da je, "povrh svega, srpska vlada zatražila zatvaranje počasnog konzulata Srbije u Akri" i ocenio da reakcija vlasti u Beogradu na priznanje Kosova "ne ostavlja Gani drugi izbor nego da potpuno zatvori svoju misiju u Beogradu".

U Ambasadi Gane je danas agenciji Beta rečeno da ne mogu da kažu da li je ambasador još u Beogradu, niti da potvrde informacije o zatvaranju Ambasade.

"Ukoliko je reč o saopštenju našeg Ministarstva, nemam razloga da sumnjam", rekla je agenciji Beta jedna službenica Ambasade povodom navoda objavljenih u medijima dodajući da mora da ih "proveri" i da se konsultuje sa Akrom.

Tamakloe: Priznanje Kosova greška

Šef diplomatije Mumuni je rekao Džoj onlajnu da se odluka predsednika Gane Džona Milsa o priznanju Kosova ne može smatrati "neprijateljskim aktom protiv Srbije".

Šef diplomatije Gane je postavio i pitanje zašto je Srbija preduzela takve korake protiv njegove zemlje, a ne i protiv drugih zemalja koje su priznale Kosovo.

Mumuni je ocenio da se diplomatski sukob neće odraziti na Ganu, jer između dve zemlje nema većih ekonomskih aktivnosti. Međutim, bivši ambasador Gane u Srbiji Njaho Tamamkloe ocenio je ovakvu Muminijevu izjavu kao netačnu.

Tamakloe je rekao Džoj onlajnu da je "totalna laž" kazati da nema velike ekonomske aktivnosti između Srbije i Gane. Prema njegovim rečima, Gana ima vrlo malo toga da dobije od Kosova, a što se tiče Srbije - da izgubi sve.

Tamakloe je ocenio da je odluka o priznanju Kosova bila pogrešna, a za Siti njuz je izjavio da takva odluka nije u skladu sa stavom Afričke unije, i da je Gana godinama obećavala Srbiji da neće priznati Kosovo.

Na takvu izjavu bivšeg ambasadora u Srbiji, šef diplomatije Mumuni je uzvratio ocenom da Afrička unija "ne diktira spoljnu politiku Gane". Prema Mumunijevim rečima, odluka predsednika Gane da prizna Kosovo kao nezavisnu državu doneta je u "duhu diplomatije, samoopredeljenja i međunarodnog mira".

Број коментара 3

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 04. мај 2024.
13° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво