Читај ми!

Zakon o restituciji nije sporan

Evropska komisija smatra da se Zakonom o vraćanju oduzete imovine ne diskriminišu manjine u Srbiji, kaže šef delegacije EU u Srbiji Vensan Dežer. Komisija će pratiti primenu tog i Zakona o rehabilitaciji, poručuje Dežer.

Šef Delegacije EU u Srbiji Vensan Dežer rekao je da Evropska komisija smatra da donošenjem Zakona o restituciji manjine u Srbiji nisu diskriminisane.

Dežer je istakao da je Zakon o restituciji proučila pravna služba u Briselu i da ga Komisija ne smatra "diskriminatorskim u pravcu neke određene grupe".

"Vrlo je važno da zakon o rehabilitaciji donese očekivane rezultate u tom smislu. Mi ćemo aktivno pratiti primenu zakona", dodao je Dežer i podsetio da se na zakon o restituciji čekalo više od deset godina.

Prema njegovim rečima "mnogo toga će zavisiti" od primene zakona o rehabilitaciji.

Dežer je rekao da građani, u slučaju da se javi problem diskriminacije u vezi sa restitucijom, treba da se, u skladu sa procedurom, obrate vlastima, a zatim, ako to ne donese rezultate, Ustavnom sudu.

Šef Delegacije EU u Srbiji podsetio je da u EU ne postoji propisani obavezni model restitucije, već da se različita rešenja primenjuju u različitim članicama, poput zamene imovine u Sloveniji.

"Kako će zakon izgledati, mora biti prilagođeno lokalnim okolnostima i kontekstu", rekao je Dežer.

Evropski komesar za proširenje Štefan File je, upitan za mišljenje o Zakonu o restituciji, odgovorio da je Komisija u kontaktu sa mađarskim vlastima i da zajedno razmatraju pitanje sa pravnog stanovišta.

File je ocenio da postoji potreba da se taj zakon primenjuje na transparentan način i bez diskriminacije i da će Komisija pratiti njegovu primenu.

Prema Zakonu o vraćanju oduzete imovine, predmet restitucije u Srbiji biće imovina koja je oduzeta "revolucionarnim zakonima" posle 9. marta 1945. godine, a pravo na povraćaj imovine neće imati pripadnici okupacionih snaga.

To zakonsko rešenje je kritikovao Savez vojvođanskih Mađara, jer smatra da se njime potvrđuje princip kolektivne odgovornosti za dešavanja tokom Drugog svetskog rata, a zabinutost je izrazila i vlada u Budimpešti.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 26. април 2024.
14° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво