Vučić: Kompanije u EU smatraju Srbiju "malom Kinom"

Srpski premijer Aleksandar Vučić smatra da reforme donose investitore i prosperitet, kao i da su samo velika tržišta zanimljiva za potencijalne investitore, a da Srbija, kao najveća privreda na zapadnom Balkanu, ima dužnost da bude lider u zajedničkim težnjama ka EU.

Vučić je u autorskom tekstu objavljenom u mesečniku "Diplomatija i trgovina" primetio da investitori žele veliko i rastuće tržište, zbog čega, kako ocenjuje, ne treba da čudi što su zemlje koje su privukle najviše direktnih stranih investicija upravo one koje imaju najveći broj potrošača.

To, kako je naglasio, objašnjava zašto razvijene zemlje privlače više investicija i zašto Kina, Brazil i jedan manji broj drugih zemalja deli najveći broj stranih investicija.

S druge strane, dodaje Vučić, male zemlje, poput Srbije, i njenih suseda, mogu da prošire svoje tržište kroz regionalne trgovinske aranžmane koji dozvoljavaju preferencijale ili bescarinski ulazak robe, pri čemu smatra da to može pomoći u privlačenju stranih investitora.

Svaka zemlja pojedinačno na zapadnom Balkanu je malo tržište prema aktuelnim kriterijumima globalnog biznisa i zato je u interesu regiona da kao celina postane atraktivniji za potencijalne strane direktne investicije, ocenjuje Vučić, uz opasku da je privlačenje stranih investicija od velikog značaja za region kako zbog ekonomskog prosperiteta, tako i stvaranja radnih mesta, transfera znanja i tehnološkog napretka.

Uveren da pospešivanje privredne i političke saradnje među zemljama regiona, uz sprovođenje potrebnih reformi u najvećoj meri doprinose boljem pozicioniranju zapadnog Balkana na mapi potencijalnih investitora širom sveta.

Srbija je, primećuje, spoznala da je nephodno imati atraktivno poslovno okruženje u cilju privlačenja novih investitora i u korist svih građana. To, takođe, smatra , osigurava bolju budućnost, zbog čega je Srbija i preduzela brojne napore u obezbeđivanju ekonomske i političke stabilnosti poboljšavajući kvalutet zakona i čineći birokratiju efikasnijom.

S tim u vezi je naveo da je Srbija smanila stopu nezaposlenosti sa 24 odsto u 2012. na 17 procenata u prošloj godini, da je inflacija pala sa 12 na 1,7 odsto, kao i da su povećani izvoz i BDP.

Bolja poslovna klima 

Vlada je, prema njegovim rečima, poboljšala poslovnu klimu kroz izmene brojnih zakona, a to se odrazilo i na položaj na Biznis duing listi Svetske banke gde je napredovala za 32 mesta i sada se nalazi na 59. poziciji.

Vučić je ukazao i da Srbija raspolaže kvalitetnom radnom snagom, a da su plate konkurentne u poređenju sa zemljama regiona.

"Ako pogledamo sve podatke možemo biti ponosni na ono što smo postigli. Mnoge poznate kompanije iz EU, SAD, Rusije Kine, Zalivskih država, izabrale su Srbiju za investiranje svog kapitala, a mnoge od njih imaju dugoročne planove, što znači da su u Srbiju došle da ostanu", navodi Vučić i dodaje da, recimo, kompanije iz EU često Srbiju smatraju "malom Kinom u svom susedstvu", što, smatra, daje dodatni podsticaj novim investicijama.

Navodi i da je u prošloj deceniji Srbija postala IT hot spot regiona sa 1.600 inovativnih kompanija iz ovog sektora koje zapošljavaju više od 14.000 inženjera, dodajući da je ponosan što je "Majkrosoft" otvorio svoj četvrti razvojni centar u svetu baš u Srbiji.

Takođe, kako je konstatovao, Srbija postaje sve više i centar proizvodnje mnogobrojnim kompanijama iz EU, SAD i Turske, kao i drugih zemalja.

Globalne kompanije, poput "Fijata", "Boša", "Simensa", "Majkrosofta", "Kontinentala", "Telenora", NCR-a, "Benetona" prepoznale su već pravi potencijal Srbije kao pogodnu destinaciju za investicije, navodi Vučić, dodajući da je najbolji dokaz za to odluka da reinvestiraju u Srbiju, povećavajući svoju proizvodnju i zapošljavajući još više ljudi.

Srbija je, prema podacima poslednjeg izveštaja UNCTAD, među prvih pet ekonomija u tranziciji 2014. u svetu, a lider u regionu, naveo je Vučić, što, kako kaže, dokazuje da je Srbija osvojila poverenje brojnih investitora i spremna je da postane još atraktivnija.

To je uostalom, konstatuje, prošle godine donelo više investicija nego što se očekivalo.
Govoreći o regionalnoj saradnji i održivom miru, Vučić je naglasio da je Srbija tome u potpunosti privržena, sto podrazumeva i stabilnost i razvoj regiona.

Ocenivši da prošla godina nikako nije bila laka, te da su izazovi mogli da ugroze regionalnu stabilnost, Vučić je kao posebnu opasnost pomenuo migratsnku krizu.

"Imajući to u vidu mislim da ćemo se složiti da rezultati postignuti u regionu, u smislu regionalne saradnje i evropske integracije, nisu beznačajni, čak naprotiv", istakao je premijer.

Smatra i da su sve zemlje regiona napravile značajan napredak ka EU i pozvao na dalju podršku Unije, Srbija će, kako je najavio, nastaviti da deluje kao političko sidro regionalne stabilnosti, svesna činjenice da samo stabilan i prosperitetan region može biti atraktivan za investicije.

Srbija, zaključio je , ima još mnogo zadataka pred sobom, rešena je da nastavi strukturne reforme i ima ambiciozne ciljeve u koje veruje i očekuje da će investicije nastaviti da rastu i u ovoj godini.

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 25. април 2024.
14° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво