Uoči odluke u Unesku

Ministar spoljnih poslova Srbije Ivica Dačić kaže za RTS da se pred glasanje o članstvu Kosova u Unesku vrše veliki pritisci, i da se pojedine zemlje brinu da bi mogla da im bude ukinuta ekonomska pomoć. Očekuje se velika debata i rasprava, a odlučivaće mali broj glasova, kaže ambasador Srbije pri Unesku Darko Tanasković.

Na sednici Biroa Generalne konferencije Uneska u ponedeljak će se odlučivati o prijemu Kosova u članstvo te organizacije. Srbija će zatražiti odlaganje do 2017. godine.

Ministar spoljnih poslova Ivica Dačić kaže za RTS da ne zna da li javnost shvata koliko su veliki pritisci sa drugih strana, ne samo Kosova i Albanije, već i onih koji kosponzorišu ulazak Kosova u Unesko.

"Pre dva dana sam razgovorao sa jednom ministarkom iz afričke zemlje, koja je rekla da je u prethodnih pet dana morala da zatvori uši jer nije mogla da sluša koliko toj zemlji prete ukidanjem ekonomske pomoći. Ona je rekla da je herojsko delo što će ta zemlja uopšte biti uzdržana", naveo je Dačić gostujući u Dnevniku RTS-a.

Ministar očekuje da će sutra odlučivati samo nekoliko glasova zato što se vrši veliki pritisak.

"Veliki broj zemalja će biti uzdržan, i oni koji su priznali Kosovo i oni koji nisu. Kakav god da bude rezultat, znajte da smo učinili sve. Borićemo se do poslednjeg momenta", naglašava Dačić.

Odgovarajući na pitanje da li će se ovo pitanje "preseliti" u Brisel ako se rasprava odloži, Dačić kaže da prištinska strana nije želela da ovo pitanje ide u Brisel. 

Šef srpske diplomatije ponavlja da je kosovski ministar spoljnih poslova Hašim Tači na prošlom sastanku u Briselu rekao da ne želi da razgovara o Unesku.

"Premijer Vučić i ja smo bili tu i rekli smo: Dobro, a šta ako ne prođeš? Onda nema više razgovora", kaže Dačić.

Kada je reč o šansama Srbije da u Briselu spreči učešće Kosova u međunarodnim organizacijama, šef srpske diplomatije napominje da Beogradu u Briselu za to nisu nikakve šanse jer oni o tome ne žele da razgovaraju.

"Mislim da je važno da svi ljudi znaju da je laž što je objavljeno da smo mi navodno pristali da Kosovo može biti član međunarodnih organizacije. Gde to piše? U Briselskom sporazumu to nigde to ne piše. To su oni želeli mi to nismo prihvatili", naglašava ministar Dačić. 

Šef srpske diplomatije ponavlja da su Beograd i Priština saglasni da se međusobno ne ometaju na evropskom putu u smislu pregovora, standarda koje treba ostvariti.

"Ali evropski put nema veze sa jednostrano proglašenom nezavisnošću ili bilo kojim jednostranim aktom", napominje Dačić i dodaje da izglasavanje Kosova za članstvo u Unesku nije kraj borbe.

Dačić objašnjava da je olakšano doći do članstva u Unesku zbog toga što je to međunarodna organizacija koja ne okuplja i samo međunarodno priznate države.

"Način glasanja je takav da olakšava ulazak - odbijaju se oni koji ne glasaju ili glasaju uzdržano. Ovde nije potrebna većina od ukupnog broja onih koji učestvuju u glasanju nego samo većina od onih koji su glasali za ili protiv", napominje ministar.

Kako kaže, Kosovo ne bi uspelo kada bi se i na ovom glasanju primenio princip glasanja iz Ujedinjenih nacija. 

Ambasador Srbije pri Unesku Darko Tanasković u izjavi za RTS kaže da je pitanje prijema Kosova u Unesko sutra jedina tačka dnevnog reda.

"Sutra će se na plenarnoj sednici raspravljati i odlučivati o zahtevu Kosova za prijem u tu specijalizovanu organizaciju UN. To je u tom delu zasedanja jedina tačka, što govori da je veoma značajna i da se očekuje velika debata i rasprava", rekao je Tanasković.

Ističe da je Srbija predlog da se odloži rasprava podnela kako bi se dalo vremena dijalogu i kako bi se sprečile dalje podele.

"Veoma su neizvesni horizonti naših očekivanja, izvesna je samo neizvesnost. Sigurno je da će odlučivati mali broj glasova. Ako ne bude proste većine glasova za odlaganje sednice, raspravljaće se o predlogu Albanije i grupe zemalja da se usvoji zahtev Kosova za prijem u Unesko", rekao je Tanasković.

Zamenik šefa kosovske diplomatije Petrit Seljimi smatra da bi odlaganje odluke o prijemu Prištine u Unesko bila jednaka zabrani ulaska Kosova u tu organizaciju.

Da se na Kosovu ishod sutrašnje rasprave u Generalnoj konferenciji Uneska smatra sasvim neizvesnim potvrđuje i pisanje prištinskog Telegrafa, koji prenosi da delegacija Prištine trenutno ne može da predvidi da li će uspeti da obezbedi neophodne dve trećine glasova za odluku o članstvu u toj specijalizovanoj agenciji UN.

Taj list, naime, piše da pojedine zemlje članice Uneska, koje su priznale Kosovo, do petka nisu predale akreditive, zbog čega neće ni moći da glasaju.

Број коментара 2

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 20. септембар 2024.
23° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи