Читај ми!

Vučić: Važan suštinski dogovor tokom dijaloga u Briselu

Delegacije Beograda i Prištine razgovaraju u Briselu uz posredovanje visoke predstavnice EU Federike Mogerini. Za Vladu Srbije važan suštinski dogovor o Zajednici srpskih opština, kao i telekomunikacijama, energetici i "Parku mira", poručio je premijer Aleksandar Vučić.

Zajednica srpskih opština, energetika, telekomunikacije i "Park mira" na mostu u Kosovskoj Mitrovici glavne su teme dijaloga o normalizaciji odnosa Beograda i Prištine na visokom političkom nivou koji se održava u Briselu.

Beogradsku delegaciju u Briselu predvodi predsednik Vlade Aleksandar Vučić, dok je na čelu prištinske delegacije Isa Mustafa. 

Susret u Briselu počeo je bilateralnim sastankom srpske delegacije sa Federikom Mogerini, sa kojom se kasnije sastala i prištinska delegacija. Usledio je sastanak obe strane uz posredovanje Mogerinijeve.

Vučić je danas istakao da je za Vladu Srbije važan suštinski dogovor o Zajednici srpskih opština, kao i telekomunikacijama, energetici i "Parku mira", ali da Srbija neće dozvoliti ponižavanje sopstvenog naroda i bilo kakvo urušavanje državnih interesa.

U saopštenju Kancelarije Vlade Srbije za saradnju s medijima navodi se da srpska strana očekuje da ta pitanja budu rešena u skladu sa Briselskim sporazumom i usvojenim implementacionim planom.

Premijer Vučić i šefica evropske diplomatije Mogerini izrazili su zajedničku brigu za regionalnu stabilnost na Zapadnom Balkanu.

Portparolka visoke predstavnice Evropske unije Maja Kocijančič ističe da je napredak u primeni Briselskog sporazuma od ključne važnosti za nastavak evropskih integracija.

"Veoma je važno da se što je dogovoreno u dijalogu implementira, jer je to ipak sastanak na najvišem nivou", rekla je Kocijančičeva tokom današnje runde dijaloga.

Nije želela da spekuliše o tome da li se danas očekuju konkretni dogovori i koliko dugo će dijalog trajati.

Direktor Kancelarije za koordinacione poslove u pregovaračkom procesu s Prištinom Dragan Vladisavljević rekao je novinarima da je najozbiljniji napredak u dijalogu postignut u vezi sa taksama za osiguranje motornih vozila. Vladisavljević očekuje da večeras bude potpisan memorandum koji reguliše to pitanje, preneo je Tanjug.

O svim ostalim pitanjima vode se "napeti" razgovori, dodao je u izjavi novinarima.

"Očekivanja obe strane da se približe stavovi i dođe do rešenja po ključnim temama o kojima se razgovora su velika. Za srpsku stranu to je pitanje Zajednice srpskih opština, ali i pitanje telekomunikacija i energetike, a večeras očekujemo potpisivanje memoranduma o razumevanju u vezi sa osiguranjem vozila", objasnio je Vladisavljević.

Naveo je da u dijalogu nema nepremostivih razlika, ali je istakao da će biti teško rešiti ključna pitanja u vezi sa ZSO, kada je reč o zakonskom okviru u okviru kojeg će se ustanovljavati ta zajednica, kao i pitanje njene nadležnosti.

"Naš premijer je stava da to pitanje treba rešavati na način koji će obezbediti stvarnu funkcionalnost i efikasnost ZSO, koja će biti u stanju da zaštiti interese Srba koji žive na prostoru Kosova i Metohije", rekao je Vladisavljević.

Prema njegovim rečima teško je i pitanje energetike i telekomunikacija jer se, kako je istakao, pokušava rešiti i pitanje imovine koja nije deo pregovora.

Koje teme su na briselskom stolu? 

O prvoj od četiri vruće teme, Zajednici srpskih opština, prištinska strana je dosad izbegavala da razgovara sa obrazloženjem da je to pitanje unutrašnjeg uređenja Kosova i da ZSO u svakom slučaju ne bi smela da ima nikakva izvršna ovlašćenja.

Prema Briselskom sporazumu, međutim, ova zajednica u koju bi trebalo da uđu opštine sa većinskim srpskim stanovništvom, morala bi da ima značajne nadležnosti u zdravstvu, obrazovanju i drugim oblastima važnim za život srpskog življa na Kosovu.

Kada je reč o telekomunikacijama, o tome se dosad više puta razgovaralo u Briselu kako na političkom, tako i na tehničkom nivou, a glavni kamen spoticanja su međunarodni telefonski pozivni broj za Kosovo i rad srpskih mobilnih operatera.

Pitanje energetike, odnosno akumulacionog jezera Gazivode i trafostanice Valač je možda najsloženija tema današnjih razgovora, a glavni problem je što se značajan deo energetskih postrojenja na severu Kosova, koje kosovska vlada želi da stavi pod svoju nadležnost, nalazi na teritoriji centralne Srbije.

I konačno, na dnevni red je na insistiranje prištinske strane stavljen most koji spaja severni i južni deo Mitrovice, na kome su lokalni Srbi postavili žardinjere i nazvali ga "Park mira".

Prištinska strana tvrdi da se time krši deo Briselskog sporazuma koji se odnosi na slobodu kretanja, dok s druge strane odgovaraju da bi uklanjanje žardinjera predstavljalo bezbednosni problem za Srbe u Mitrovici, koji su više puta bili meta napada nasilničkih grupa Albanaca koji su prelazili most.

Prema izjavama evropskih zvaničnika, ukoliko današnji razgovori budu plodonosni, Srbija bi prva poglavlja mogla da otvori već na jesen, a najkasnije do kraja tekuće godine.

Kada je reč o Prištini, od napretka u dijalogu zavisi stupanje na snagu Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju Kosova i EU, koje se u slučaju povoljnog ishoda takođe očekuje na jesen.

Број коментара 4

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 22. септембар 2024.
26° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи