Читај ми!

Kosovo nema legitimaciju da tuži Srbiju

Posle najave kosovskog ministra spoljnih poslova Hašima Tačija da će Priština uskoro pokrenuti tužbu protiv Srbije za genocid i tražiti odštetu, iz Beograda je stigao stav da izjava iz Prištine nije utemeljena na činjenicama.

Da li bi Hag mogao da dobije još jedan balkanski slučaj? Za pravnike – nema dileme. Tužba kosovskih vlasti protiv Srbije za genocid nije moguća, a razloga je nekoliko.

"Samoproglašeno Kosovo veoma teško može da se obrati Međunarodnom sudu pravde jer nije ratifikovalo Konvenciju o genocidu. Nije član UN, potencijalno bi moglo da se obrati ako bi Savet bezbednosti dozvolio obraćanje, ali to se jako teško može očekivati", navodi profesor međunarodnog prava Bojan Milisavljević.

Slično misli i profesor međunarodnog prava Tibor Varadi.

"Ja mislim da je to, bar u ovom času, nemoguće jer nije dovoljno biti samo članica UN već i članica statuta Međunarodnog suda pravde", navodi Varadi.

Kaže da i formalni i suštinski razlozi govore o tome da je reč o političkom gestu, a ne o ozbiljnom pravnom poduhvatu.  

Priština, tako, ne može da traži zaštitu pozivajući se na dokument koji nije potpisala. I da sada potpiše takav dokument, on ne važi "unazad", a tužba bi se odnosila na period iz 1998. i 1999. godine.

Tako je, na primeru hrvatske tužbe protiv Srbije, sud odbio da se izjašnjava za događaje pre aprila 1992. godine, kada je Srbija potpisala Konvenciju.

"Ukoliko bi sud nekim slučajem zasnovao nadležnost, veoma teško može da dođe do osuđujuće presude. Sud veoma teško odstupa od svoje prakse koju je ustanovio prema BiH i Hrvatskoj", tvrdi Milisavljević.

Takođe je ukazao da Srbija ima rezervu na član 9 obavezne nadležnosti MSP za tužbu po osnovu Konvencije o genocidu.

To, kako je objasnio, znači da je prilikom ratifikacije Konvencije Srbija stavila rezervu na član 9 koji predviđa obaveznu nadležnost suda – odnosno Srbija je prihvatila Konvenciju, ali ne i nadležnost suda za odlučivanje o povredi odredaba Konvencije.

Srbiji bi, objašnjavaju pravnici, u korist išlo to što pred Tribunalom u Hagu nema optužbi za genocid na Kosovu. I da se dogodi takvo suđenje, nadoknadom štete bi se, objašnjavaju, bavio sasvim drugi postupak.

Srbija je, inače, jedina zemlja koja je dva puta tužena za genocid – tužile su je Bosna i Hercegovina, zatim Hrvatska, a onda je usledila srpska kontratužba. Ovaj sud nikada nije doneo presudu za genocid protiv neke zemlje.

Kosovski ministar spoljnih poslova Hašim Tači rekao je u utorak u Njujorku na sednici Saveta bezbednosti UN o Kosovu da će Priština uskoro pokrenuti tužbu protiv Srbije za genocid i zatražiti odštetu.

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 04. мај 2024.
12° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво