Vučić: Zajednički zahtev za pomoć i podršku od EU

Premijeri država regiona učestvovali su na Bečkom ekonomskom forumu u Tirani. Predsednik Vlade Srbije Aleksandar Vučić, koji je govorio posle domaćina, albanskog premijera Edija Rame, poručio je da zahtev za pomoć i podršku Evropske unije mora biti zajednička.

Pored Vučića i Rame, na forumu učestvuju premijeri Crne Gore, Bosne i Hercegovine i sa Kosova, prenosi Tanjug.

"Konačno smo se dogovorili o dva veoma važna pitanja – zajedničkom cilju za sve nas, a to je evropski put, i o punopravnom članstvu u EU. To se ne može očekivati sutra, ima dosta stvari koje treba obaviti pre toga", rekao je premijer Vučić.

Države regiona moraju više da rade zajedno, da zajedno nastupaju pred evropske institucije i zajedno traže što je potrebno.

"Ako ne možemo dobiti pomoć i podršku EU, moramo da pokušamo da uradimo koliko god možemo zajedno sami", rekao je premijer.

Srpski premijer je govorio i o zajedničkim infrastrukturnim projektima.

"Predložio sam Ediju Rami i Milu Đukanoviću da potpišemo zajedničke projekte, da odemo u Brisel i zatražimo podršku za te projekte i, ako ne dobijemo, onda ćemo sa srpske strane biti spremni da počnemo našim sredstvima da ih finansiramo", naveo je predsednik Vlade.

Vučić je objasnio da je stanje u srpskom budžetu bolje nego ranije.

"Ako bismo dobili sredstva od EU, to bi bilo važno jer bismo povezali zemlje, narode, stvorili bolju ekonomsku situaciju i mogli bismo zajedno nastupati na trećim tržištima. Možemo da ponudimo mnoge naše proizvode na tim tržištima. Treba da iskoristimo tu priliku za unapređenje naših ekonomija", naveo je Vučić.

Premijer je uveren da je i na planu razmene mladih između zemalja Zapadnog Balkana moguće uraditi više.

"Sve naše zemlje su i najveći izvoznici ljudi i imamo visoke stope nezaposlenosti upravo među mladima. To je nešto protiv čega se moramo boriti zajedno", rekao je Vučić i ukazao da je to jedino moguće zajedničkom saradnjom. Vučić je naveo i da je Srbija spremna za integrativne procese na Balkanu.

"Mislim da treba da nastavimo sa tom inicijativom. Srbija je bila uporište stabilnosti i nadamo se da su i ostali zadovoljni našim stavom. Nadam se da ćemo uraditi više za naš narod i region", naveo je premijer.

"Kada se pridružimo EU, nećemo biti najsiromašniji deo EU. Želimo da budemo što više uspešni i upravo iz tog razloga sprovodimo ekonomske i druge reforme, a to je nemoguće bez regionalne saradnje", kaže Vučić. To, dodao je, važi za širi region Jugoistočne Evrope.

Srbija je, istakao je, spremna da tretira konkretna pitanja i da zajedno nastupi pred institucijama u Briselu, ali i sama da preduzima korake kako bi unapredila život građana i povezanost regiona.

"Narodi će to izuzetno ceniti", rekao je Vučić napomenuvši da popularnost Evropske unije u Srbiji raste. Pominje se, naveo je, umor od proširenja, ali je dodao da to ne može da komentariše jer "nije ekspert".

Skup u Tirani, ukazao je premijer, predstavlja "krik svih učesnika" i poziv EU i Evropskoj komisiji da analizira situaciju, dobro je sagleda i na pravi način oceni – da nam pomogne i bolje i više.

Na pitanje moderatora foruma, nekadašnjeg šefa nemačke diplomatije Joške Fišera, šta premijeri regiona očekuju od predstojećeg Samita o Zapadnom Balkanu, koji će krajem avgusta biti održan u Beču, Vučić je rekao da je građanima potrebno "nešto opipljivo, neki konkretni rezultati".

"Doći ćemo u Beč kroz dva meseca i nadam se da ćemo imati nešto da ponudimo i pokažemo kancelarki (Angeli) Merkel i svima nama, a pre svega našim građanima. Da kažemo: 'U redu, napravili smo zajedničke projekte, koji se vežu za izgradnju puteva i pruga'", naveo je premijer i dodao da su najvažniji projekti u regionu definisani i dogovoreni još na sastanku sa komesarom Johanesom Hanom u Briselu.

Prema njegovim rečima, ubrzavanje evropskih integracija za sve u regionu jeste nešto što je veoma važno za ovaj deo Evrope, jer region Balkana je i dalje "ranjiv i suočen sa dosta političkih i ekonomskih problema".

I albanski premijer Edi Rama istakao je da od bečkog skupa očekuje veću pažnju i pomoć EU.

 

Број коментара 10

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 26. април 2024.
16° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво