Drecun: Tači neprihvatljiv za Beograd

Predsednik Odbora za Kosovo i Metohiju Skupštine Srbije Milovan Drecun kaže da dolazak Hašima Tačija nije prihvatljiv za Beograd. Nekakva nevladina organizacija ne može da se ponaša tako neodgovorno i da prihvatanjem Tačija na njenom skupu uvodi Srbiju u problem, oceniio je Drecun.

Drecun je, komentarišući povlačenje poziva Hašimu Tačiju i ministrima spoljnih poslova zemalja koje je trebalo da učestvuju na skupu 24. aprila u organizaciji nevladine organizacije Omladinski odbor za obrazovanje, u Jutarnjem programu RTS-a rekao da je pozvan Tači, koji je u političkom smislu veoma problematičan za Srbiju.

Taj problem prebacio se potom na državu Srbiju koja je imala jasan stav o dolasku Tačija u Beograd, istakao je Drecun i dodajao da postoji presuda domaćeg suda kojom je osuđen na kaznu zatvora zbog terorizma, koja je i dalje na snazi.

Drecun je rekao da je bilo nekoliko problema za dolazak Tačija u Beograd i da, dok se ne razjasni uloga Tačija za zločine za koje ga sumnjiči izvestilac Saveta Evrope Dik Marfi, on jednostavno nije prihvatljiv za Beograd.

Prema njegovim rečima, nekakva nevladina organizacija ne može da se ponaša tako neodgovorno i da prihvatanjem Tačija na njenom skupu uvodi Srbiju u problem koji ne postoji.

"Ako prihvatimo taj način delovanja, onda svakodnevno bar četiri-pet nevladinih organizacija mogu da nam naprave takav problem i da se država samo time bavi i da nam neko počne da postavlja nove uslove u Briselu", rekao je Drecun.

Drecun je obrazložio da se "treći problem zove izlazak iz okvira statusa neutralnosti u kojem se odvija briselski pregovarački proces".

"Dogovoren je način učešća Kosova na regionalnim skupovima, na kojima mora da stoji zvezdica koja ne definiše status Kosova kao države. U ovom slučaju ne bi ste to imali", ukazao je Drecun i napomenuo da bi dolazak Tačija kao ministra spoljnih poslova izašao iz okvira statusa neutralnosti.

Istakao je da je, sa druge strane, Tači kao politički pregovarač u ime Prištine u Briselu podoban, jer je sa svojom strankom na izborima osvojio određeni broj glasova i imao najjaču političku snagu.

"Ovo je iskorišćeno od Tačija i struktura i medija, koji žele na svaki način, ne da olakšaju put Srbije ka EU, nego da ga otežaju", smatra Drecun.

Ključno formiranje Zajednice srpskih opština

Drecun je istakao da će u nastavku dijaloga u Briselu između Beograda i Prištine ključno pitanje biti formiranje Zajednice srpskih opština.

ZSO, kaže Drecun, mora da bude formirana u skladu sa onim što je dogovoreno u Briselu i napominje da je iluzorno očekivati da se statut u toj oblasti ne usaglasi u Briselu i sa Prištinom.

Ta zajednica ne bi mogla da funkcioniše, ako se Priština ne obaveže na poštovanje Statuta, naglasio je Drecun.

Najavio je da se, pored pitanja imovine, mora razgovarati i o položaju Srpske pravoslavne crkve i da je ključno pitanje i najveći problem povratak proteranih i raseljenih i rešavanje sudbine nestalih i ubijenih lica.

U četvrtak će biti održana sednica Odbora za Kosovo i Metohiju na kojoj će direktor Kancelarije za Kosovo i Metohiju Marko Đurić članove Odbora informisati o toku napretka u dijalogu Beograda i Prištine.

Drecun je ocenio da je poglavlje 35, kada je u pitanju Kosovo i Metohija, apsolutno zrelo za otvaranje, da ima dodatnih uslova od pojedinih članica EU kao što je Nemačka, koja smatra da, pored implementacije briselskog sporazuma, treba ispuniti dodatne zahteve.

Ocenio je da Priština stalno opstruiše najvažniji deo Briselskog sporazuma, a to je stvaranje Zajednice srpske opštine, zbog čega se situacija razvlači bez napretka u procesu normalizacije odnosa.

Predsednik Odbora za Kosovo i Metohiju Skupštine Srbije je ukazao da Priština i u oblasti telekomunikacija i energetici pravi problem i opstrukciju.

Komentarišući najave usvajanja rezolucije u kosovskom parlamentu o navodnom genocidu koji je Srbija počinila na Kosovu i Metohijji, Drecun je rekao da je pravo pitanje da li je počinjen genocid i ko je imao genocidnu nameru.

Drecun je rekao da će izveštaj izvestioca Saveta Evrope Dika Marfija i šefa tima Euleksa za istragu ratnih zločina nad Srbima na Kosovu Klinta Vilijamsona poslužiti za podizanje optužnice u Specijalnom sudu koji će, kako se očekuje, biti formiran.

"Imaćemo šansu da srpske žrtve konačno dobiju tu istinu i pravdu", rekao je Drecun i dodao da se teroristička OVK sumnjiči da je imala planiranu kampanju nasilja i etničkog čišćenja.

Drecun je rekao i da ne vidi razlog za vanredne parlamentarne izbore, jer Srbija u kojoj su u toku suštinske i dubinske reforme, mora ekonomski da osnaži.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 25. април 2024.
13° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво