Novčane kazne ili društveno-koristan rad za poslanike

Predsednica Skupštine Srbije Maja Gojković nedavno se obratila poslanicima koji su se žalili na visinu novčanih kazni zbog opomena izrečenih na sednicama Parlamenta, predlogom po kojem bi te kazne mogle biti zamenjene društveno-korisnim radom. Opozicija u toj ideji vidi nedostatak parlamentarne demokratije.

Nepoštovanje poslovnika, diskusija van teme dnevnog reda, korišćenje neprimerenih reči može dovesti do izricanja novčane kazne za poslanika koja bi mogla biti zamenjena društveno korisnim radom, najavila je predsednica skupštine Maja Gojković. Pre odluke, konsultovaće se sa Odborom za administrativna pitanja.

Predsednik Odbora za administrativno-budžetska i mandatno-imunitetska pitanja Zoran Babić rekao je da podržava predsednicu u tim namerama, zato što su narodni poslanici koji su opomenuti na sednicama narodne skupštine zbog upotrebe neprimerenih reči, neprimerenih izraza.

"Vidim da im je bilo mnogo teže to što su kažnjeni finansijki, to što su za tu opomenu dobili sedam hiljada dinara kazne od plate, a da im nije stalo do toga da su narušili ugled Narodne skupštine", naveo je Babić.

Niti je po zakonu, niti u duhu parlamentarizma, ocenjuje deo opozicije. Pojedini ideju vide kao lošu "metaforu političkog folklora" koji se koristi u Narodnoj skupštini.

Gordana Čomić iz DS-a rekla je da ako neko želi da odredbe poslovnika preimenuje u zakon o prekršajima ili krivični zakon to prvo mora da se uradi da bi finansijske kazne po poslovniku bile moguće prevesti na društveno koristan rad.

Janko Veselinović iz SDS-a rekao je da što se tiče ove ideje nisu do kraja upoznati sa elementima da li bi to značilo i smeštaj u određenom zatvorenom prostoru, određenu odeću ,brojeve, ili bi na vratima imali rešetke, da li bi bile dozvoljene posete, i da li bi u to bili uključeni i članovi odnosno oni koji su glasali za opoziciju.

"Tek posle toga moći ćemo da kažemo da li je to apsolutna diktatura koja za sada nema do kraja prepoznatljivo lice", naveo je Veselinović.

Društveno-koristan rad je rad koji nije profitabilan i ne vređa ljudsko dostojanstvo. Moguće je, kažu stručnjaci, poslaničke kazne preimenovati u društveno koristan rad ali je važno proceniti kakvu vrstu rada treba izreći kom licu.

Predsednik Prekršajnog apelacionog suda Zoran Pašalić rekao je da je članom 35 tačno rečeno kako se može odrediti kazna i rad u javnom interesu.

"Faktički to se sprovodi tako što neko lice odlazi u ustanovu gde će obavljati rad u javnom interesu i obavlja u pogledu dužine sati,
odnosno dana koliko taj rad traje, svakako je potrebno da se prilagodi onome zbog čega je sankcija izrečena", rekao je Pašalić.

Sud može odrediti da se neplaćena novačna kazna zameni radom u javnom
interesu, s tim što osam sati rada zamenjuje 1000 dinara novačne kazne, a rad ne može trajati duže od 360 sati. Sve novčane kazne poslanika u ovom sazivu Narodne skupštine slile su se na račun republičkog Fonda za lečenje dece u inostranstvu.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 26. април 2024.
14° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво