Читај ми!

Kapusela: Malo demokratije, a mnogo korupcije na Kosovu

Bivši direktor ekonomskog odeljenja Međunarodne civilne kancelarije na Kosovu Andrea Lorenco Kapusela smatra da je stepen demokratije na Kosovu nizak, a korupcije visok, te da je uloga EU neadekvatna.

Andrea Lorenco Kapusela kaže za frankfurtske Vesti da bi bilo zanimljivo znati zašto su uprkos tolikom političkom i finansijskom ulogu, UN i EU na Kosovu ostvarile tako malo, prenosi Tanjug.

"Jedan od glavnih neuspeha međunarodne zajednice jeste što nije učinila dovoljno da ojača demokratiju na Kosovu. Uradila je malo više na pisanju zakona, ali su oni zaobilaženi kada su bili nezgodni", ocenjuje Kapusela, najavljujući svoju knjigu u kojoj se bavi tom temom.

Na konstataciju da je utisak da su funkcioneri EU i SAD pomogli cvetanju korupcije, da su prvi izbegavali zakone, Kapusela navodi da možda oni nisu bili prvi koji su zaobilazili zakone, ali da su dozvolili kosovskoj eliti to da radi.

"Međunarodna zajednica nije mogla da uradi ništa gore za razvoj kosovske demokratije nego da zatvara oči pred manipulacijama u velikim razmerama prvih opštih izbora od proglašenja nezavisnosti", naglašava Kapusela.

Upitan da li ima među tim predstavnicima EU i SAD onih čiji bi rad pravosuđe trebalo da istraži, Kapusela je odgovorio da ne zna nikog, osim možda bivšeg američkog ambasadora.

"Ne zbog toga što sam siguran da je on učinio nešto protivzakonito, ali na osnovu onoga što je izašlo u štampi o njemu bilo bi pametno da njegova vlada pažljivo pogleda šta je on radio na Kosovu", ukazuje Kapusela.

Bivši direktor ekonomskog odeljenja MKC je uveren da je bilo nekoliko slučajeva i da misli da jedan zvaničnik UN pobegao sa nekoliko miliona evra.

Za istragu o navodima bivše tužiteljke Marije Bamije o korupciji u Euleksu kaže daje to bila "oluja u šoljici čaja" i prilično nesrećna istraga, jer su optužbe bile smetnja glavnom problemu, a ugled onih koje je optužila nepotrebno je potamljen.

"Nikada nisam smatrao njene optužbe verodostojnim, napisao sam i zašto. Izveštaj Žan-Pol Žaka ih je uglavnom odbacio, zaključivši da ni Euleks ni Brisel nisu nastojali da pokriju skandal", smatra Kapusela.

Ipak, dodaje, Žak je pronašao mnogo primera lošeg upravljanja, nestručnosti i konfuzije u načinu kako je Euleks izašao na kraj sa celom aferom.

Kada je je reč o njegovoj knjizi, Kapusela kaže da će je pročitati nekolicina koja je zainteresovana za Kosovo, a oni već znaju da međunarodna intervencija nije uspela da ostvari svoje ciljeve, tako da nije siguran da će nešto promeniti.

Knjiga, prema njegovim rečima, ne sadrži nikakve nove činjenice o korupciji, ali ukazuje na mnoge od njih i nudi tumačenje.

"Takve činjenice garantuju istrage, ali nijedna o kojima sam govorio nije istraživana. Euleks nije baš pokušavao da suzbija korupciju, a kosovski pravosudni sistem je nesposoban da to uradi", zaključuje Kapusela.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 22. септембар 2024.
20° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи