Omerović: Srbija jača borbu protiv trgovine ljudima

Srbija je preduzela brojne aktivnosti na polju jačanja borbe protiv trgovine ljudima, izjavio je predsednik Odbora za ljudska i manjinska prava i ravnopravnost polova Meho Omerović na sastanku s državnom delegacijom iz Kazahstana.

Meho Omerović je, kako se navodi u saopštenju Skupštine Srbije, istakao da je ovakav sastanak od izuzetne važnosti da bi se razmenila iskustva u uspostavljanju i implementaciji državnog mehanizma za postupanje sa žrtvama trgovine ljudima, prenosi Tanjug.

Kako je naveo, Srbija je pre svega zemlja porekla žrtava trgovine ljudima, a u manjoj meri i zemlja odredišta i tranzita.

Predsednik odbora naveo je da je Vlada Srbije formirala Savet za borbu protiv trgovine ljudima i Republički tim za borbu protiv trgovine ljudima, a da je imenovan Nacionalni koordinator za borbu protiv trgovine ljudima i osnovan Centar za zaštitu žrtava trgovine ljudima.

Omerović je ukazao na to da je izmenama Krivičnog zakonika iz 2006. godine u Srbiji odvojeno krivično delo trgovina ljudima od krivičnog dela nedozvoljenog prelaza državne granice i krijumčarenje ljudi, povećane kazne za trgovinu ljudima i proširen spisak oblika eksploatacije, zasnivanja ropskog odnosa i prevoz lica u ropskom odnosu.

Prema njegovim rečima, za borbu protiv trgovine ljudima relevantno je i nekoliko drugih zakona, a posebno Zakon o socijalnoj zaštiti, Zakon o strancima, Zakon o zdravstvenoj zaštiti, Zakon o policiji i Zakon o azilu.

Omerović je kazao da su brojne aktivnosti koje je Srbija preduzela na polju jačanja borbe protiv trgovine ljudima konstatovane u prvom izveštaju Grupe eksperata za suzbijanje trgovine ljudima Saveta Evrope (GRETA) o primeni Konvencije Saveta Evrope o borbi protiv trgovine ljudima.

Istakao je da Odbor posvećuje posebnu pažnja sproveđenju Konvencije Saveta Evrope o zaštiti žena od nasilja, navodeći da je nasilje nad ženama i decom problem koji opterećuje Srbiju.

Prema njegovim rečima, u 2014. godini su 43 žene u Srbiji bile žrtve nasilja u porodici.

Kako se navodi u saopštenju, visoki državni predstavnici Kazahstana i delegacija skupštinskog Odbora razmenili su iskustva o sprovođenju krivičnih zakona i zaključili da se obe države suočavaju sa istim problemom, a to je nedovoljno sprovođenje zakona u praksi.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 22. септембар 2024.
20° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи