Odbor podržao izmene finansijskih zakona

Odbor Skupštine Srbije za finansije prihvatio je zakone koje su predložili Ministarstvo finansija i Narodna banka Srbije (NBS) kojima se centralnoj banci daju šira ovlašćenja u kontroli poslovnih banaka.

Predloženim zakonima uvode se i mehanizmi ranije intervencije kada se primeti da neka banka ima problem u poslovanju.

"Set predloženih izmena treba da doprinese stabilnosti finansijskog sistema zemlje. Osnovni cilj je zaštita interesa prvenstveno deponenata, odnosno građana i privrede Srbije", rekao je na sednici Odbora pomoćnik ministra finansija Zlatko Milikić.

Kako je objasnio, osnovni zakon sa kojim se drugi usklađuju je Predlog izmena i dopuna Zakona o bankama (koji je predložila Narodna banka Srbije), kojim su predviđeni mehanizmi koji će doprineti ranijoj intervencije centralne banke ako dođe do nekih poremećaja u stabilnosti finansijskog sistema.

"Kako bi se uskladili sa tom novom regulativom, Vlada je predložila donošenje novih zakona o osiguranju depozita, odnosno sistemu osiguranja depozita, Agenciji za osiguranje depozita i o stečaju i likvidaciji banaka", rekao je Milikić.

O tim zakonskim predlozima sutra će na vanrednoj sednici raspravljati Skupština Srbije.

Na dnevnom redu su izmene Zakona o ministarstvima, Predlog zakona o osiguranju depozita, Predlog zakona o stečaju i likvidaciji banaka i društava za osiguranje, Predlog zakona o Agenciji za osiguranje depozita i Predloga zakona o izmenama i dopuni Zakona o javnim nabavkama, kao Predlog izmena i dopuna Zakona o Narodnoj banci Srbije i Predloga izmena i dopunama Zakona o bankama.

Direktor Direkcije NBS za zakonodavne i pravne poslove Bojan Terzić je rekao da izmene zakona koje je predložila NBS imaju za cilj da se lakše restrukturiraju banke koje imaju problema u poslovanju i da se to radi na "živoj banci", što do sada nije bilo moguće.

"Predlog zakona ima za cilj da zaštiti budžetska sredstva i deponente do određenog iznosa", istakao je Terzić.

Rekao je da je predviđeno da restrukturiranje banaka vodi NBS, koja će dobiti telo koje će se time baviti i koje će biti odvojeno supervizije (kontrole) banaka.

"Namera je da se banke pripreme za probleme sa kojima se mogu suočiti a NBS daje saglasnost. NBS može i da predloži bankama jednu ili više mera, ili i da pregovara sa poveriocima ako se mere pokažu kao nedovoljne. Cilj je da se ostvari kontinuitet, stabilnost i zaštita deponenata i investitora", rekao je Terzić.

Predviđeno je, kako je dodao, da akcionari i poverioci prvo snose gubitke uslede lošeg rada banke, a da deponenti budu potpuno zaštićeni do garantovanog iznosa.

Poslanik opozicione Demokratske stranke Ivan Jovanović je zamerio što se predloženi zakoni donose po hitnom postupku, a poslanici nemaju vremena da ih analiziraju.

"Previše se žuri i poslanci ne mogu da ih sagledaju. To nije u evropskom duhu", rekao je Jovanović.

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 27. април 2024.
13° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво