Читај ми!

Kineski premijer počasni građanin Beograda

Premijeru Kine Li Kećangu uručena je Povelja počasnog građanina Beograda, čime je on i zvanično postao treći najviši kineski zvaničnik koji je dobio tu titulu.

Kineskom premijeru povelju su na svečanosti u Skupštini grada, kojoj su prisustvovali premijer Aleksandar Vučić i predstavnici republičke i gradske vlasti, uručili gradonačelnik Beograda Siniša Mali i predsednik beogradskog parlamenta Nikola Nikodijević, prenosi Tanjug.

Mali je rekao da je ovo poseban trenutak za grad Beograd i Srbiju, koji će ući u našu istoriju.

"Beograd je vekovima spona istoka i zapada, a danas je most na kojem se oni susreću. Poveljom potvrđujemo dugu tradiciju dobrih odnosa dve zemlje i dva naroda", rekao je Mali.

Mali je podsetio da Beograd i Peking imaju sporazum o saradnji iz 1980. godine i najavio da će sledeće godine, povodom jubileja tog dokumenta, na poziv svog kolege posetiti Peking.

Gradonačelnik Beograda je zahvalio kineskom premijeru što je ove godine Beograd bio domaćin Samita Kine i 16 zemalja CIE i istakao da su Srbija i glavni grad odlučni da iskoriste šanse koje su pred nama.

Premijer Aleksandar Vučić rekao je prilikom dodele Povelje počasnog građanina Beograda kineskom premijeru da su Samit Kine i 16 zemalja CEE i bilateralni susreti sa kineskom delegacijom stavili na naša leđa veliki teret i odgovornost da se svi projekti završe i sprovedu onako kako je dogovoreno i kako je obećano. 

Po dolasku u Skupštinu grada, Li se upisao u spomen-knjigu grada Beograda, koja datira iz pedesetih godina prošlog veka, a gradonačelnik Mali mu je pokazao stranice u koje su se upisivali njegovi sunarodnici prilikom poseta Beogradu.

Do sada je dodeljeno 26 Povelja počasnog građanina Beograda, a kineski premijer je 27. ličnost kojoj je titula dodeljena.

Skupština grada je 28. novembra proglasila premijera Kine za počasnog građanina srpske prestonice, a podršku tom predlogu dale su sve odborničke grupe.

U odluci da premijer Kine bude proglašen za počasnog građanina Beograda se, između ostalog, navodi da je on dao doprinos unapređenju sveukupne saradnje između institucija Kine i Srbije.

Zvanje Počasni građanin Beograda uvedeno je 19. jula 1954. godine. Ono se dodeljivalo sve do 1985. godine, visokim stranim državnicima, koji su bili u poseti Jugoslaviji, a ponovo je uvedeno 2006. godine.

Li je treći kineski zvaničnik koji je dobio titulu počastnog građanina Beograda, a ranije su je dobili i bivši premijer Kine Hua Guofeng i nekadašnji predsednik Kine Li Sjennjen.

Li se upisao u Spomen knjigu Grada Beograda 

Premijer Kine Li Kećang upisao se u Spomen knjigu Grada Beograda, koja datira iz pedesetih godina prošlog veka.

"Da duboko negujemo dobre odnose Kine i Srbije i tako kreiramo blistavu budućnost dve zemlje", napisao je Li na kineskom jeziku.

Gradonačelnik Beograda Siniša Mali koji je danas uručio Povelju počasnog građanina kineskom premijeru, pokazao mu je stranice u Spomen knjizi na koje su se tokom ranijih poseta upisali kineski zvaničnici.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 21. септембар 2024.
14° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи