Fratini: Srbija najveći dobitnik Samita

Predsednik rimskog Instituta za međunarodne organizacije Franko Fratini ocenio je da je Srbija najveći dobitnik trećeg Samita Kine i zemalja Centralne i Istočne Evrope s obzirom na to da potpisani sporazumi otvaraju put novim investicijama iz Pekinga.

Fratini je u izjavi Tanjugu ocenio da je samit čiji je domaćin bila Srbija veom značajan "jer doprinosi izvrsnoj saradnji premijera Srbije i Kine, Aleksandra Vučić i Li Kećijanga".

Naveo je da u našu zemlju "posle veoma važnih sporazuma sa Ruskom Federacijom i Ujedinjenim Arapskim Emiratima, sada dolaze nove investicije iz Kine".

Fratini naglašava da je "najveći dobitnik" samita naša zemlja, ističući da je reč o izuzetno važnom događaju, čiji rezultati su, kako kaže, veoma veliki.

"Naglasio bih činjenicu da je ogromno dostignuće to što je super sila poput Kine zainteresovana da investira i realizuje poslove na Zapadnom Balkanu, na prvom mestu u Srbiji, ali i u drugim zemljama regiona", rekao je Fratini.

Dodao je da su konkretni rezultati i sporazumi koji su potpisani "od ogromnog značaja ne samo za ovaj trenutak, već i za budućnost".

Fratini smatra da je odluka Pekinga da "ovog momenta investira u Srbiji - veoma pametna" jer će naša zemlja, kako ocenjuje, za nekoliko godina biti jedna od članica EU.

"Kina igra svoju igru uvek veoma mudro. Znam Kineze i njihove zvaničnike i znam da ulažu novac u najprofitabilnije oblasti", rekao je Fratini.

On navodi da je upravo Zapadni Balkan "profitabilan region" budući da se tržišta u ovom području šire, a ne treba zanemariti da države imaju "konkretnu perspektivu" članstva u EU.

Fratini ističe još jednu značajnu dimenziju koju je samit u Beogradu imao za celu Evropu zbog čega i ona može da se smatra dobitnikom.

S tim u vezi on podseća na sporazum o modernizaciji pruge Beograd-Budimpešta, ističući da je reč o veoma važnom infrastrukturnom povezivanju dve evropske prestonice.

Fratini je dodao da su postignuti sporazumi o razvijanju transevropske mreže na Balkanu dobri i za region i za Evropu.

On kaže da i Kina "izlazi iz samita kao dobitnik" jer je pokazala koliko je važno da se investira novac u "tržište koje obećava".

"Zapadni Balkan, naime, predstavlja tržište koje će, za nekoliko godina, biti sastavni deo tržišta Evropske unije", ocenjuje Fratini.

Na pitanje da li se mogu očekivati prepreke iz EU u realizaciji projekata dogovorenih na Samitu, Fratini kaže da se nada da se to neće desiti  i ističe da to ne bi bilo ekonomski opravdano.

"Sporazumi koji pomažu Zapadnom Balkanu znače istovremeno i pomoć Evropi", navodi Fratini.

Bivši šef italijanske diplomatije kaže da bi iz ugla Brisela bilo mnogo bolje da pregovara sa zemljama kandidatima za članstvo, kao što je Srbija, sa boljom - umesto teškom ekonomskom situacijom.

"Ovo je dobitna situacija za sve i mislim da će nova Evropska komisija umeti da ceni umesto da se protivi dogovorima", zaključio je Fratini.

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 19. септембар 2024.
23° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи