Читај ми!

Najviše trošeno na građevinske objekte na KiM

Anketni odbor Skupštine Srbije najviše slučajeva nenamenskog trošenja budžetskih sredstava na Kosovu i Metohiji pronašao je kod građevinskih projekata.

Među objektima čija je izgradnja plaćena a nisu završeni jesu Gerontološki centar i sportska hala u Kosovskoj Mitrovici, kao i Centar za zbrinjavanje osoba sa posebnim potrebama u selu Žaže kod Zvečana, javlja Tanjug.

Još jedan od primera zloupotrebe sredstava namenjenih Kosovu i Metohiji jeste i neizgrađeno naselje za izbeglice u Kosovskoj Mitrovici, a Anketni odbor treba da utvrdi za šta je, osim na izlivanje betonske ploče, potrošen novac dat za izgradnju naselja.

Za izgradnju Gerontološkog centra u Kosovskoj Mitrovici, Međuopštinski centar za socijalni rad je 2003, kao investitor, sklopio ugovor sa izvođačem radova - firmom "Masters" iz Prištine. Vrednost ugovorenih radova iznosila je oko 282 miliona dinara.

Međutim, kako je utvrdio Anketni odbor, pažnju zaslužuje činjenica da je građevinska dozvola firmi "Masters" za navedenu lokaciju izdata još 14. maja 1999, a da je tek krajem 2003. sproveden postupak javne nabavke kada se posao dodeljuje tom preduzeću.

Iako je uplaćen avans od 40 odsto vrednosti investicije, izvedeni su samo određeni zemljani radovi koji su daleko manji od iznosa avansa, tako da je Anketni odbor ustanovio da je budžet Srbije oštećen za 90 miliona dinara.

Izgradnja četiri stambene lamele 

Neodgovornost u trošenju budžetskih sredstava vidi se i na projektu izgradnje četiri stambene lamele u Kosovskoj Mitrovici. Na ovom mestu se i danas, 10 godina kasnije, nalazi ledina, čak ni temelji nisu izgrađeni.

Ugovor o izgradnji tih objekata 2004. godine potpisali su Građevinska direkcija Srbije i preduzeće za promet i usluge "Daki" iz Kosovske Mitrovice, a ukupna vrednost ugovora iznosila je oko 459 miliona dinara, dok je rok realizacije 12 meseci.

Iako je utvrđeno da objekta nema, već je samo izgrađena "mrtva ploča" debljine sedam centimetara, nejasno je kako je Opština Kosovska Mitrovica, rešenjem od 14. 5. 1999. izdala građevinsku dozvolu za taj objekat, navodi se u izveštaju Anketnog odbora.

Primer promašenih investicija na KiM je i slučaj izgradnje Centra za zbrinjavanje osoba sa posebnim potrebama u naselju Žaže kod Zvečana.

Objekat površine 5.056 kvadratnih metara i investicione vrednosti oko 243 miliona dinara, započet je 2003. godine, a do današnjeg dana nije stavljen u funkciju.

Objekat je prvobitno bio planiran za smeštaj lica sa posebnim potrebama iz ranijeg Centra u Štimlju, da bi 2007. bila izvršena prenamena objekta u Studentski dom Studentskog centra Univerziteta u Kosovskoj Mitrovici.

Investitor radova - Ministarstvo za rad, zapošljavanje i socijalnu politiku, i naručilac radova - Opština Zvečan do sada su isplatili za izgradnju ovog objekta izvođaču radova firmi "Mab Kompanija Miljković" iz Žitkovca - oko 560 miliona dinara ili po srednjem kursu oko 7,7 miliona evra.

Prosečna isplaćena cena po kvadratnom metru ovog objekta iznosila je 1.365 evra, a sa pretplaćenom sanacijom klizišta terena čak 1.529 evra.

Međutim, objekat je oštećen, sa delimično pokradenom opremom, bez spoljašnjeg uređenja, pristupnog puta, sportskih terena, zaštitne ograde i dr.

Izgradnja sportske hale

Za izgradnju sportske hale u Kosovskoj Mitrovici, za koju je danas predstavnik Privremenog organa Opštine Kosovska Mitrovica Dragan Radisavljević rekao da će sigurno do Nove godine biti završena, ugovor je sklopljen još 2004. godine u vrednosti od oko 160 miliona dinara.

Prvobitni ugovor o izgradnji hale u dvorištu škole zaključen je između Tehničke škole "Mika Petrović Alas" iz Kosovske Mitrovice i Fakulteta za fizičku kulturu iz Leposavića.

Kako je došlo do promene lokacije objekta, 2006. zaključen je novi ugovor između Srpske pravoslavne crkvene opštine, Skupštine opštine Kosovska Mitrovica koja je trebalo da obezbedi dozvole i izvođača radova "Mab Kompanije Miljković".

Međutim, objekat je izgrađen samo 30 odsto, što je bio uslov iz javnog poziva da ponuđač mora dostaviti dokaz da je u mogućnosti da finansira 30 odsto od ukupne investicione vrednosti.

Nije jasno, navodi se u izveštaju Anketnog odbora, po kom osnovu su izvedeni dosadašnji radovi s obzirom na to da izvođač zvanično nije uveden u posao, a usmeno je objašnjeno da je izvođač radove izveo sopstvenim sredstvima.

Zbog realnih potreba građana severnog dela Kosovske Mitrovice, Anketni odbor je predložio da se nastavi sa daljom izgradnjom sportske hale uz prethodno sprovođenje zakonske procedure.

Predstavnik Privremenog organa Opštine Kosovska Mitrovica Dragan Radisavljević rekao je danas da će Severna Mitrovica narednih meseci dobiti sportsku halu i da će to "najverovatnije biti objekat koji je već počeo da se gradi, koji je došao do jedne faze".

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 20. април 2024.
7° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво