Читај ми!

Saradnjom do rešenja problema azilanata

Srbija će, u saradnji s Nemačkom i EU, naći zajedničko rešenje za problem lažnih azilanata i otkloniti opasnost od suspenzije bezviznog režima, uveren je ministar Branko Ružić. Jedno od rešenja je, kaže Ružić, da Berlin svrsta Srbiju na spisak sigurnih zemalja.

Ministar bez portfelja zadužen za evropske integracije Branko Ružić uveren je da će Srbija, u saradnji s Nemačkom i EU, naći zajedničko rešenje za problem lažnih azilanata i otkloniti opasnost od suspenzije bezviznog režima.

Ružić je, u izjavi Tanjugu, podsetio da podaci pokazuju da je broj lažnih azilanata koji poslednjih godina odlaze u zemlje EU znatno smanjen, osim u slučaju Nemačke, u kojoj postoji normativni okvir koji pruža podnosiocima zahteva za azil visok stepen benefita.

"Ovo nije jednosmeran proces, radi se pre svega o Saveznoj Republici Nemačkoj... Zato je važno da mi u partnerskom odnosu, shvatajući ozbiljnost ovog problema, i sa Nemačkom bilateralno i sa Evropskom komisijom i Evropskom unijom, dođemo do rešenja", rekao je Ružić.

Jedno od rešenja, prema Ružićevim rečima, jeste da Berlin svrsta Srbiju na spisak sigurnih zemalja jer se to u praksi pokazalo kao veoma dobar mehanizam za radikalno smanjenje broja lažnih azilanata.

"Uveren sam da sve ove mere koje država Srbija čini jesu dovoljne, i naravno da ćemo mi još više unaprediti svoje polje delovanja, ne samo u pogledu sankcija, nego i u pogledu prevencije", rekao je Ružić.

Podsetio da Srbija, zajedno sa EU, radi na mnoštvu projekata koji bi trebalo da spreče da stanovništvo s margina egzistencije poželi da iz finansijskih razloga zatraži azil u zemljama Unije, uključujući projekte za romsku populaciju u Beogradu i Vojvodini.

"Međutim, ne vidimo krucijalni problem među tom populacijom, već isključivo među onim organizovanim grupama koje to rade zarad nekog finansijskog interesa i tu državni organi zaista predano rade na slamanju tih grupa i sprečavanju da se taj njihov takozvani 'poslovni poduhvat' raširi i da dovede u problem i samu državu i građane i građanke Srbije", rekao je Ružić.

Za povratak viza potrebna dvotrećinska većina

Srbija je, prema njegovim rečima, već predupredila delovanje mnogih takvih grupa.

U potpunosti se saglasio sa ocenom evropske parlamentarke Tanje Fajon da bi eventualno ponovno uvođenje viza Srbiji predstavljalo veoma loš signal.

"Ali, takođe bih morao da istaknem da sam uveren, skoro optimista, da ćemo doći do jednog zajedničkog rešenja, pre svega s Nemačkom, i smanjiti taj broj lažnih azilanata bez dovođenja države Srbije i građana i građanki Srbije u tu kritičnu situaciju da im se ukine bezvizni režim", rekao je Ružić.

Ministar Ružić je istakao i da stupanje na snagu mehanizma za privremeno uvođenje viza 9. januara ne znači automatski i ukidanje bezviznog režima.

Objasnio je da procedura podrazumeva da jedna ili više zemalja članica EU pokrenu inicijativu, na osnovu koje bi bilo formirano telo koje bi utvrdilo u kojoj meri lažni azilanti ugrožavaju određenu državu, a konačna odluka o aktiviranju mehanizma donosi se na nivou EU dvotrećinskom većinom.

"To, naravno, nije opravdanje niti argument da mi zatvaramo oči kao država pred ovim problemom niti je Srbija to ikada činila", rekao je Ružić i naglasio da je Evropska komisija prepoznala kredibilitet Vlade Srbije, nadležnih ministarstava i državnih organa, koji, kako je istakao, preduzimaju sve mere kako bi broj lažnih azilanata bio sveden na najmanju moguću meru.

Tanja Fajon, bivši izvestilac Evropskog parlamenta za viznu liberalizaciju, prethodno je upozorila da Srbiji preti realna opasnost od privremenog vraćanja viza zbog porasta broja lažnih azilanata.

Ministri policije i pravosuđa zemalja članica EU usvojili su u decembru takozvani zaštitni mehanizam, koji je usaglašen posle dugih pregovora u okviru evropskih institucija, i koji stupa na snagu 9. januara. Mehanizam omogućava suspenziju bezviznog režima na šest meseci.

Zemlje EU su 2009. godine dobile oko 11.500 zahteva za azil sa Zapadnog Balkana, ali ta brojka je 2013. godine više nego učetvorostručena.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 25. април 2024.
12° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво