Читај ми!

Priština popustila, sporazum za desetak dana

Priština popustila po pitanju nadležnosti zajednice srpskih opština na Kosovu i Metohiji, rekao predsednik Tomislav Nikolić posle sastanka u Briselu. Sporazum će biti postignut 20. ili 28. marta, najavljuje Nikolić. Ketrin Ešton naglasila važnost postizanja sporazuma o otvorenim pitanjima između dve strane, što je moguće pre.

Predsednik Srbije Tomislav Nikolić rekao je u Briselu da je Priština popustila po pitanju nadležnosti zajednice srpskih opština na Kosovu i Metohiji i nada se da će sporazum sa Prištinom biti potpisan tokom sledećih desetak dana.

"Došlo je do popuštanja albanske strane, koja je najpre govorila da ništa ne može da bude promenjeno u njihovom Ustavu i zakonima", rekao je Nikolić novinarima posle sastanka srpskog državnog vrha sa šeficom evropske diplomatije Ketrin Ešton.

Prema Nikolićevim rečima, iz "večerašnjih razgovora u narednih desetak dana će sigurno proisteći rezultat".

"Nadam se takav (rezultat) da bismo mogli da naslutimo da će doći do dogovora između nas i Prištine i da bi to moglo da bude podstrek da Evropska unija konačno sa Srbijom počne pregovore o članstvu", rekao je predsednik posle sastanka kome su prisustvovali i premijer Ivica Dačić i prvi potpredsednik Vlade Aleksandar Vučić.

Kako je istakao, danas je već evidentno da i "oni (u Prištini) moraju da brinu o građanima koji žive na Kosovu, a koji ne mogu da budu samo taoci ambicija političara iz Prištine".

"Ubeđen sam da smo veoma blizu, i sad to zavisi od toga da li su ljudi u Prištini svesni toga da moraju da pomažu narodu ili samo svoje političke karijere", rekao je predsednik Srbije.

Upitan da li se do 20. marta može očekivati potpisivanje nekog sporazuma, Nikolić je rekao da možemo da očekujemo još malo razgovora sa EU, a ako bude sve spremno za 20. mart - biće potpisano 20. marta, a ako bude za 28. mart - biće potpisano tada.

"Očigledno je da se to veoma primaklo i da se od nekakvih tvrdih stavova Prištine došlo do toga da sa optimizmom možemo da očekujemo naredne dane", ocenio je Nikolić.

Povodom informacija da bi srpskoj delegaciji od strane Brisela mogao da bude predstavljen nenakav non-paper, Nikolić kaže da je jedini zvanični dokument o kojem se razgovaralo Rezolucija Narodne skupštine.

"Govorili smo o tome šta sve iz te Rezolucije može odmah da bude primenjeno, a šta zahteva promene zakona koji su donošeni u Prištini, ali u Ustava i zakona Srbije", dodao je Nikolić.

Kako je ocenio, Eštonova će u razgovorima sa predstavnicima Prištine imati jedinstven stav Srbije oko toga šta Srbija može da prihvati, a šta nikada neće prihvatiti.

"Mislim da smo je uverili da je Srbija privržena EU, da će učiniti mnogo toga što je možda bilo nezamislivo pre nekoliko meseci, ali da neće priznati nezavinost Kosmeta", istakao je Nikolić.

Govoreći o budućnim odnosima Beograda i Prištine, predsednik je rekao da su to dugoročni odnosi i da se "ne može očekivati da odjednom bude izbrisano sve što nas deli".

Prema njegovim rečima, očigledno je da Beograd može da sarađuje kako bi srpskoj zajednici na Kosovu omogućio da bolje živi, da pokaže da Srbe niko nije napustio, da imaju svoja pravila po kojima žive i svoje pravosuđe.

Kako je rekao, da srpska zajednica bude na izvestan način vezana za Prištinu kao deo teritorije Srbije, o čemu će biti donet poseban ustavni zakon. Ta zajednica će sad prvi put imati zaštitu i sporazume pod okriljem EU, dodao je predsednik.

Na pitanje da li je bilo reči o izvršnim ovlašćenjima, Nikolić je rekao da zajednica ne može da donosi zakone ali može da donosi svoja pravila u okviru zakona.

"Skoro sve države EU imaju iste zakone, ali ima i mnogo takvih zajednica koje žive mirno i slobodno. I mi tražimo da se takva pravila primene na srpsku zajednicu", zaključio je Nikolić.

Državni vrh Srbije razgovarao je s Eštonovom tokom radne večere dva i po sata.

Sastanak je zakazan na inicijativu Brisela, pošto je postalo izvesno da je dijalog Beograda i Prištine "zapeo" na pitanju ovlašćena zajednice srpskih opština.

U okviru dijaloga predviđene su još dve runde razgovora Beograda i Prištine, 20. marta i 6. aprila, a 16. aprila Ketrin Ešton će izvestiti Savet ministara EU o rezultatima dijaloga i izneti preporuku da li Srbiji treba odobriti datum za pregovore sa EU.

Број коментара 19

Пошаљи коментар
Види још

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 04. мај 2024.
17° C

Коментари

Prodajem
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара
C.T. Toraksa
Поштујте правила пре давања крви на анализу
Adaptacija
„Буђење пацова“ – ново рухо филмског класика Живојина Павловића
slobodan izbor ishrane
Главни град Финске избацује месо како би заштитили климу, осим у ретким изузецима
Prijava za kviz Slagalica
Пријавите се