Читај ми!

Predlog rezolucije o Kosovu i Metohiji

Vlada Srbije objavila je tekst Predloga rezolucije koji je usvojen na današnjem sastanku državnog vrha. Skupština bi o ovom dokumentu trebalo da raspravlja u subotu, 12. januara.

PREDLOG REZOLUCIJE

Narodne skupštine Republike Srbije o osnovnim principima za političke razgovore sa privremenim institucijama samouprave na Kosovu i Metohiji

1. Narodna skupština Republike Srbije, na osnovu Političke platforme za razgovore sa predstavnicima privremenih institucija samouprave u Prištini, utvrđuje osnovne principe za političke razgovore sa predstavnicima privremenih institucija samouprave (PIS) u Prištini:

a) Republika Srbija, u skladu sa međunarodnim pravom, Ustavom i voljom građana, ne priznaje i nikada neće priznati jednostrano proglašenu nezavisnost Kosova;

b) Cilj razgovora je stvaranje preduslova da srpska zajednica i druge nacionalne zajednice na celokupnom području Kosova i Metohije budu u mogućnosti da jačaju, rastu i žive u miru i sigurnosti;

v) Vlada Republike Srbije se ovlašćuje da nastavi sa implementacijom već postignutih dogovora i sporazuma sa predstavnicima PIS u Prištini. Predstavnici Republike Srbije obavezuju se da u nastavku dijaloga o rešavanju tehničkih i političkih pitanja sa predstavnicima PIS u Prištini i predstavnicima međunarodne zajednice buduće sporazume postižu u skladu sa stavovima i osnovnim ciljevima ove rezolucije, nastojeći da se sa predstavnicima PIS u Prištini postigne sveukupni dogovor;

g) Razgovori sa predstavnicima PIS u Prištini i svaki dogovor koji bude postignut treba da daju doprinos evropskim integracijama Republike Srbije.

d) Svi eventualni dogovori sa predstavnicima PIS u Prištini treba da budu postignuti uz konstantan dijalog sa predstavnicima Srba sa Kosova i Metohije.

2. Republika Srbija će kroz pregovore težiti iznalaženju sporazumnog i sveobuhvatnog rešenja za Kosovo i Metohiju. To rešenje mora da bude čvrsta osnova za izgradnju trajnog mira i dostizanje pune bezbednosti za sve ljude koji žive na prostoru južne srpske pokrajine.

3. Republika Srbija spremna je da učini dodatne ustupke radi prevladavanja trenutnog stanja u odnosima između srpskog i albanskog naroda. Istovremeno, Republika Srbija nije spremna da čini dodatne ustupke koji bi mogli da dovedu do ugrožavanja njenih državnih i nacionalnih interesa.

4. Republika Srbija pristupa dijalogu sa PIS u Prištini svesna značaja koji bi postizanje obostrano prihvatljivog rešenja za Kosovo i Metohiju imalo u kontekstu dalje i ubrzane integracije čitavog regiona Zapadnog Balkana u Evropsku uniju.

5. Narodna skupština Republike Srbije zahteva od Vlade da je redovno izveštava o razvoju događaja, toku razgovora sa predstavnicima PIS u Prištini u vezi sa Kosovom i Metohijom, kao i o sprovođenju ovde utvrđenih ciljeva, aktivnosti i mera za zaštitu suvereniteta, teritorijalnog integriteta i ustavnog uređenja Republike Srbije.

6. Ova rezolucija i njome utvrđeni pravac, smernice i ciljevi državne politike obavezujući su za sve državne organe i organizacije i mogu biti izmenjeni jedino novom rezolucijom Narodne skupštine Republike Srbije.

7. Ovu rezoluciju objaviti u "Službenom glasniku Republike Srbije".

Obrazloženje Predloga rezolucije

U obrazloženju Predloga rezolucije navodi se da "osnovna težnja tokom nastavka razgovora sa predstavnicima privremenih institucija samouprave u Prištini (PIS) treba da bude postizanje sveobuhvatnog rešenja, a svi pojedinačni dogovori u skladu sa ciljevima državne politike utvrđenom ovom rezolucijom".

Srbija posebno insistira na uspostavljanju Autonomne zajednice srpskih opština na Kosovu, uspostavljanju specijalnog statusa za seoske enklave u kojima su Srbi i drugi nealbanci većina, uspostavljanju posebnog ugovornog odnosa između SPC i PIS u Prištini, kao i da u Ustavu Kosova bude predviđena trajna garancija za povratak raseljenih.

Takođe, insistira se da rezultat pregovora bude stvaranje efikasnog pravnog i organizacionog mehanizma koji bi omogućio uključivanje Srba i drugih nealbanaca u rad i odlučivanje svih institucija vlasti, kao i da imovinska pitanja budu trajno rešena u skladu sa međunarodnim konvencijama i opšteprihvaćenim pravnim principima.

Predložena rezolucija, kako se navodi, ima u vidu dugoročne državne i nacionalne ciljeve i interese utvrđene Političkom platformom za razgovore sa predstavnicima PIS u Prištini.

Ističe se da Srbija u dobroj veri teži nastavku razgovora sa predstavnicima PIS u Prištini, ubeđena da je trajno i održivo rešenje za Kosovo i Metohiju moguće dostići kroz iskreni dijalog dve strane.

Osnovna polazna premisa, kako piše u obrazloženju, za razgovore sa PIS u Prištini na visokom političkom nivou jeste da Srbija, u skladu sa međunarodnim pravom, Ustavom i voljom građana, ne priznaje i nikada neće priznati jednostrano proglašenu nezavisnost Kosova.

Navodi se i da će sva prava i nadležnosti koja budu dogovorena u dijalogu biti preneta zakonom na organe pokrajine Kosovo i Metohija, u skladu sa Ustavom, zakonima i drugim propisima Srbije.

"Razgovori na visokom političkom nivou treba da budu vođeni o prevazilaženju institucionalnih paralelizama na području Kosova i Metohije, ne zadirući u pitanje međunarodnog i državno-pravnog statusa PIS u Prištini", piše u obrazloženju Predloga rezolucije

Cilj je, kako se dodaje, uspostavljanje organa vlasti na području Kosova koji bi bili priznati od svih strana uključenih u proces i uspostavljanje čvrstih pravnih i političkih garancija na nivou pokrajine i međunarodne zajednice za politička, teritorijalna i druga prava nacionalnih zajednica na čitavom području.

Srbija, kako piše u obrazloženju, insistira na uspostavljanju Autonomne zajednice srpskih opština na Kosovu i Metohiji koju bi činile teritorijalna autonomija četiri opštine severa i druge opštine sa većinskim srpskim i manjinskim stanovništvom, poput Gračanice, Štrpca...

One bi bile zasnovane na posebnom Statutu o autonomiji Zajednice srpskih opština na Kosovu i Metohiji i jemčene Ustavom Kosova i Metohije i javnom deklaracijom predstavnika međunarodne zajednice uključenih u proces.

Izvorne nadležnosti i elementi unutrašnjeg uređenja Autonomne zajednice srpskih opština na Kosovu i Metohiji biće usaglašeni kroz politički dijalog.

Srbija smatra da ta autonomija podrazumeva postojanje izvornih nadležnosti u pravosuđu, fiskalnoj politici i finansijama, unutrašnjim poslovima, energetici, telekomunikacijama, trgovini, prosveti, zdravstvu, sportu, kulturi, javnom informisanju...

Organi Autonomne zajednice srpskih opština na Kosovu i Metohiji trebalo bi da Ustavom Kosova i Metohije imaju garantovanu mogućnost uspostavljanja neposredne saradnje sa organima Srbije, kao i pravo na dopunsko finansiranje iz sredstava predviđenih budžetom.

Autonomna zajednica srpskih opština na Kosovu i Metohiji, kako se navodi, samostalno bi odlučivala o izgledu i upotrebi svojih simbola, dok je zakonom na nivou Pokrajine preciznije uređena upotreba simbola Pokrajine, kao i zajednička upotreba simbola pokrajine i teritorijalne autonomije.

Ta zajednica imala bi Skupštinu i Izvršno veće koji bi se starali o vršenju poslova iz njenog delokruga.

Vlada je Skupštini Srbije predložila donošenje rezolucije po hitnom postupku da bi se, kako je objasnila, u što kraćem roku zauzeli stavovi i opredelio dalji pravac delovanja državnih organa i drugih javnih činilaca po tom pitanju i time sprečilo nastupanje štetnih posledica po rad organa i organizacija. 

Ovde možete pročitati integralni tekst obrazloženja Predloga rezolucije.

Број коментара 8

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 11. мај 2024.
14° C

Коментари

Re: Poreklo
Чије гене носе народи у региону
Imam novcic od 1 centa dole je vrednost ponudjena 6000 dinara
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара
Imam mali novcic 1 cent
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара
Косовски вез
Нематеријална културна баштина Србије – косовски вез
Prodajem
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара