Читај ми!

Ješić: Sprečiti oduzimanje nadležnosti

Postoji opasnost od pojave da se prilikom usvajanja sistemskih zakona u Skupštini Srbije svesno ili nesvesno oduzimaju nadležnosti Vojvodine, kaže potpredsednik Vlade Vojvodine Goran Ješić.

Potpredsednik Vlade Vojvodine Goran Ješić upozorio je na, kako je rekao, opasnost od pojave da se prilikom usvajanja sistemskih zakona u Skupštini Srbije svesno ili nesvesno oduzimaju nadležnosti Vojvodine.

"U takvim zakonima se zaboravljaju nadležnosti pokrajinskih sekretarijata i AP Vojvodine i faktički se, da li namerno ili zbog neznanja tekstopisaca, uklanja jedna po jedna nadležnost Vojvodini", rekao je Ješić agenciji Beta.

Uz ocenu da takve postupke treba sprečiti, on je podsetio da je Vlada Vojvodine formirala radnu grupu koja treba da o tim stvarima razgovara s Vladom Srbije.

Potpredsednik Vlade Vojvdine je ocenio da je nedostatak dijaloga u Srbiji ključni problem za trenutno stanje u zemlji.

"Probleme trebamo da rešavamo razgovorom, a ne da otvaramo rovove i da svako stoji na svojoj strani, bez dijaloga i dogovora", rekao je Ješić.

Uz podsećanje da postoje obećanja predsednika i premijera Srbije Tomislava Nikolića i Ivice Dačića da će se poštovati ustavne nedležnosti Vojvodine, on je rekao da pokrajina, osim toga, ništa drugo i ne traži.

"Da Ustav nije dobar, to je posebna priča, i dobro je što će morati da bude promenjen. U ovom trenutku mi smo naše akte potpuno prilagodili odlukama Ustavnog suda i samo bi komunikacija trebala da bude bolja, jer pravnih i formalnih problema nema", rekao je Ješić.

Govoreći o Predlogu zakona o podsticajima u poljoprivrednoj proizvodnji i ruralnom razvoju, Ješić, koji je i vojvođanski sekretar za poljoprivredu, je rekao da je stav Pokrajinskog sekretarijata da je to zakonsko rešenje loše napisano i da bi ga trebalo povući iz procedure i doraditi.

"To je jako važan zakon koji finansijski treba da predvidi kako će izgledati agrarni budžet u narednih pet godina u Srbiji i da stvori uslove za predvidivost i izvesnost proizvodnje. Nažalost, procedura javne rasprave i tekst zakona to ne obećavaju", rekao je Ješić.

Dodao je da je njegov sekretarijat pozvao sva velika udruženja poljoprivrednika i anketirao mnoge proizvođače u Vojvodini i došao do određenih zaključaka na koje je ukazano Ministarstvu poljoprivrede Srbije prilikom završetka javne rasprave o zakonu.

Vojvodina bez GMO

Goran Ješić je istakao da će Vojvodina, kada Srbija pristupi Svetskoj trgovinskoj organizaciji, biti proglašena za netolerantan region za genetski modifikovane proizvode.

"U momentu kada Srbija pristupi STO, jer će tada morati da izbriše sva tri člana koja ograničavaju bilo kakav vid trgovine, predložio sam da, u skladu sa evropskim direktivama i procedurama, proglasimo Vojvodinu za netolerantan region za GMO", rekao je Ješić. 

Precizirao je da će se Vojvodina u prvom ili drugom kvartalu naredne godine proglasiti za netolerantan region i uvesti takve principe kontrole da se ne mogu uspostaviti GMO, naročito u domenu kukuruza, jer bi to donelo štete merene desetinama milijardi dinara.

"Za GMO ovde niko nema interes, ni veliki proizvodjači poput Kostića i Miškovića, ni mali, jer prosto ne možete izvesti merkantilni kukuruz pošto se na granici kotroliše i ako se ispostavi da sadrži GMO ne može niko da ostvari profit od izvoza", rekao je Ješić.

Prema njegovim rečima, u prilog najavljene odluke Vlade Vojvodine idu iskustva zemalja iz okruženja, koje prilikom pristupanja STO ništa nije sprečilo da proceduru oko uvođenja genetski modifikovane hrane dovedu na takav nivo da je nemoguće gajiti takve organizme.

Kao najočitiji primer naveo je Austriju, koja je u potpunosti zabranjena zona za promet GMO, a promet je zabranjen i u nekoliko županija u Hrvatskoj, Sloveniji i Mađarskoj, dok je problem sa GMO nešto izraženiji u Rumuniji.

"Apsolutno je neophodno da Srbija bude u STO, ali isto tako možemo iskoristiti iskustva zemalja koje su već tamo i sprečiti ulazak GMO na srpsko tržište, u ovom slučaju na tržište Vojvodine", rekao je Ješić.

Број коментара 2

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

среда, 24. април 2024.
11° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво