Читај ми!

Neizvesna sudbina srpske crkve u Prištini

Na poslednjoj sednici Senata Univerziteta u Prištini izneta različita mišljenja sudbini nedovršene srpske pravoslavne crkve u tom gradu, od toga da je treba srušiti ili pretvoriti u "muzej patnje kosovskih Albanaca", piše "Koha ditore".

O sudbini nedovršene srpske pravoslavne crkve Hrista Spasa u centru Prištine, čija je izgradnja započeta devedesetih godina, na Kosovu se iznose različita mišljenja, među kojima i da je treba srušiti ili pretvoriti u "muzej patnje kosovskih Albanaca", piše Koha ditore.

"Nezavisno od okolnosti pod kojima je izgrađen objekat, koji je ostao i danas nezavršen, ima različitih mišljenja, od toga da ga treba porušiti, možda pretvoriti u muzej patnje kosovskih Albanaca, do predloga da se nastavi izgradnja i da ona u budućnosti služi onome čemu je bila namenjena, bude mesto gde će se ljudi moliti svom bogu", piše prištinski list.

Kako se navodi, to pitanje je aktuelizovano u petak, na poslednjoj sednici starog saziva Senata Univerziteta u Prištini, pošto je crkva izgrađena u okviru univerzitetskog centra, u vreme, kako se tvrdi, "najžešćeg aparthejda Srbije na Kosovu".

Poslanik Ljutfi Hazirim, bivši zamenik premijera i bivši ministar kulture, smatra da treba nastaviti sa izgradnjom crkve i ne menjati joj namenu, jer će time, kako smatra, Albanci dobiti političke poene.

Aktuelni ministar kulture, omladine i sporta Memlji Krasnići, sa svoje strane nije hteo da komentariše sadašnje diskusije, tako što je za Kohu dotore rekao da ni objekat, niti zemljište na kojem je crkva izgrađena, nije vlasništvo ministarstva na čijem je čelu.

Direktor Instituta kulturnog nasleđe opštine Priština, Hadži Mehmetaj, međutim, smatra da crkvu treba srušiti upravo zbog vremena u kojem je izgrađena i činjenice da je to, kako tvrdi, "simbol bahatosti režima koji je sve albanske studente oterao da Prištinskog univerziteta".

Za akademika Redžepa Ferija najvažnije je da taj objekat srpske pravoslavne crkve više ne izražava verska opredeljenja. On smatra da studenti treba da budu ti koji će zahtevati da se tom objektu odredi da bude mesto za humanitarne, naučne i stručne debate.

Novoizarbani rektor Univerziteta u Prištini, Ibrahim Gaši, rekao je za "Kohu" da ima mnogo prečih poslova nego li da se bavi sudbinom crkve.

Nedovršena Crkva Hrista Spasa u Prištini je posle sukoba 1999. godine bila meta napada, unutrašnjost crkve zapuštena, a u okolini je niklo nehigijensko naselje.

Број коментара 16

Пошаљи коментар
Види још

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

среда, 18. септембар 2024.
17° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи