Informacije o spomenicima kulture u Južnom Banatu na mobilnom telefonu

Zavod za zaštitu spomenika kulture iz Pančeva promovisao je projekat digitalizacije nepokretnog kulturnog nasleđa. Renovirali su sajt i upotpunili bazu podataka, a na osam spomenika u Južnom Banatu postavili su QR kodove, kako bi informacije o njima bile dostupnije.

Gimnazija u Pančevu sagrađena je 1888. godine, a 109 godina kasnije proglašena je spomenikom kulture. Zgrada ima arhitektonsku vrednost, ali i kulturno-istorijski značaj.

Ove podatke možete saznati ako na mobilnom telefonu skenirate kju-ar kod, koji je postavljen na fasadi i koji je povezan sa sajtom Zavoda za zaštitu spomenika. Tako u praksi funkcioniše projekat digitalizacije nepokretnog kulturnog nasleđa. Osim ovog objekta, kju-ar kodove dobilo je još sedam spomenika u Južnom Banatu.

"Birali smo da to budu spomenici od izuzetnog značaja, što je najviša kategorizacija utvrđena na nivou države, i da budu pokrivene sve opštine Južnog Banata", kaže Grozdana Milenkov, koordinatorka projekta.

Izabrani objekti detaljno su opisani i na renoviranom sajtu Zavoda. Tu su arheološko nalazište u Starčevu, Dom Mihajla Pupina u Idvoru, dva objekta u Vršcu, rumunska crkva u Uzdinu, staro jezgro Bele Crkve i Magistrat, današnji Narodni muzej u Pančevu.

Baza podataka ima mogućnost dopunjavanja, kako bi javnost bila pravovremeno informisana o radovima i novim kulturnim dobrima.

"Ima 48 evidentiranih dobara, koji zavređuju da budu kulturno dobro, ali je u toku postupak utvrđivanja. Treba uraditi predlog odluke, tehničku dokumentaciju i sve što je potrebno", kaže Jasmina Vujović, direktorka Zavoda za zaštitu spomenika u Pančevu.

Projekat digitalizacije nepokretnog kulturnog nasleđa finansiralo je Ministarstvo kulture, a sledeće godine kju-ar kodovi trebalo bi da budu postavljeni i na desetak drugih objekata.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

понедељак, 29. април 2024.
26° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво