Kupljena fabrika motokultivatora IMT

Fabrika motokultivatora IMT u Knjaževcu nekad je bila lider na Balkanu, do devedesetih godina. Deo fabrike u stečaju nedavno je kupila Opština Knjaževac.

Osnovan 1950. godine, kao zanatska radionica, knjaževački IMT postao je vremenom jedan od nosilaca privrednog razvoja opštine. Fabrika je imala više od hiljadu radnika, a motokultivatori proizvedeni u njoj, prodavani su i na domaćem i na svetskom tržištu.

"Ja sam bio radnik IMT-a od 1969. do 2000. godine. Mi smo u tom vremenskom periodu bili 1.760 radnika i prosek plate je bio negde od 700 do 1.200 maraka za radnike u proizvodnji", kaže Duško Ilić, bivši radnik IMT-a.

IMT je u stečaju je od 2011. i na prodaju je ponuđen u četiri celine. Dve celine već su kupili investitori iz Knjaževca, dok je opština uz pomoć države kupila celinu broj 4, fabriku ozubljenja sa restoranom i upravnom zgradom.

"Sama celina ima i svoj zasebni trafo snage od jednog megavata. Potencijalni investitor dobija tu celinu, praznu halu spremnu za dalje ivesticije", kaže Goran Popović, pomoćnik predsednika Opštine za privredu.

"Opština Knjaževac opredelila se za podsticanje braunfild investicija. Opština Knjaževac je kupovinom ove hale stvorila mogućnost da budući investitor bez ikakvih muka, bez gubljenja vremena na izgradnju objekta, na birokratiju oko pribavljanja dozvola i svega ostalog jednostavno uđe i počne da radi. Osam hiljada kvadrata je spremno i čeka nekog pod jednim jedinim uslovom, da zaposli Knjaževčane", kaže Milan Đokić, predsednik Opštine Knjaževac.

Deo novčane pomoći države za kupovinu IMT-a namenjen je za namirenje oko 160 radnika kojima je firma ostala dužna za lična primanja.

"Ja se nadam da će da nas izmire, da će nam dati plate jer ne tražimo bogzna šta, ali eto te plate što smo zaradili da nam to plate", kaže Jordan Vasiljević, bivši radnik IMT-a.

Fabrika IMT deo je nekadašnje industrijske zone koja počinje polako da oživljava. Iz stečaja domaći investitor nedavno je kupio Fabriku nameštaja TINA, dok je preduzeće INPOS prodato nemačkoj kompaniji HATIBA. U pogonima ovih firmi do 2021. godine posao će naći oko dve stotine pedeset radnika.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 25. април 2024.
8° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво