"Poslednja JU generacija" u Kikindi

Međunarodni simpozijum skulpture "Terra" postoji blizu četiri decenije, a dela nastala tokom prvih godina rada, kada se u Kikindi okupljala umetnička avangarda vajara, predstavljena je izložbom "Poslednja Ju decenija".

U Kikindi, svojevrsno putovanje u prošlost kroz skulpturu. Dela nastala u terakoti 80-tih godina 20. veka, tokom prve decenije rada Međunarodnog simpozijuma "Terra" predstavljena su na posebnoj izložbi. Reč je o značajnoj vajarskoj produkciji u duhu tada snažnog pokreta umetničkog postmodernizma kada su se naši umetnici predstavljali širom Evrope.

Pregled stvaralaštva iz te decenije predstavljen je delima koja se nalaze u fondu i nisu dostupna javnosti.

"Okuplja umetnike koji su postigli neka antologijske vrednosti, ali istovremeno su bili svesni da na "Terri" moraju da učestvuju mlađi umetnici koji su aktuelni, koji prate aktuelnosti u umetničkim zbivanjima kod nas i u svetu. Tako da imamo pregled te decenije ovde i pregled je načinjen od dela koja se nalaze u fondu muzeja, dakle nisu iz postavke", objašnjava Sava Stepanov, umetnički kritičar.

Izložba skulptura "Poslednja JU decenija" u malom salonu galerije "Terra" okupila je radove umetnika iz svih nekadašnjih republika SFRJ. Vajar Pavle Pejović 25 godina dolazi u Kikindu, nekada kao autor, a danas dovodi svoje studente.

"Inspirativan kutak i ovo je prava sreća da tako nešto postoji jer ovde se vajar oseća zbilja i uvaženim i ponosnim. I ovo je stvarno što se dešava na "Terri", a i sama "Terra" je na ponos vajarstva i umetnosti uopšte", kaže Pavle Pejović, akademski vajar iz Crne Gore.

I dok su na izložbi predstavljena dela koja se retko mogu videti, veliki broj skulptura nastalih u "Terri" krasi javne površine u Kikindi, po čemu varoš na severu Banata predstavlja najveću "galeriju na otvorenom" u Srbiji.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

уторак, 07. мај 2024.
25° C

Коментари

Re: Poreklo
Чије гене носе народи у региону
Imam novcic od 1 centa dole je vrednost ponudjena 6000 dinara
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара
Imam mali novcic 1 cent
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара
Косовски вез
Нематеријална културна баштина Србије – косовски вез
Prodajem
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара